Takto slavil triumf v minulých volbách Martin Půta. Zopakuje si to o víkendu?

Takto slavil triumf v minulých volbách Martin Půta. Zopakuje si to o víkendu? | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberečtí politici soupeří v krajských volbách o více než čtyřicet milionů

  • 0
Za jeden mandát v zastupitelstvu Libereckého kraje dostane politická strana nebo hnutí od ministra financí 237 500 korun ročně. Čtyřleté volební období tak obohatí stranickou pokladnu o necelý milion korun za zastupitele. Celkem se tak partaje v regionu utkají skoro o čtyřicet milionů korun.

Například Starostové pro Liberecký kraj, kterým v uplynulých krajských volbách připadlo nejvíce hlasů a třináct křesel, získali ročně přes tři miliony korun.

Za čtyřleté vládnutí se částka vyšplhala na více než dvanáct milionů korun. Peníze prý využili na senátní kampaň pro Jiřího Voseckého, který před dvěma lety kandidoval za obvod Česká Lípa a uspěl. A ve stejném roce přispěli rovněž svým kolegům na komunální volby.

„Také jsme splatili pět a půl milionu korun, které padly na kampaň v minulých volbách, protože tehdy jsme ty peníze neměli. A část příspěvku jsme použili i na provoz a třeba školení pro naše starosty,“ zmínil hejtman za Starosty pro Liberecký kraj Martin Půta.

Kampaň za pět milionů

Čtyřletý příspěvek od státu na zastupitele rozdělí ministerstvo do splátek, které podle hejtmana posílá každý půl rok. „Závisí to na tom, jestli parlament schválí výroční zprávu o financování. Strany, které ji v pořádku nemají, nedostanou nic,“ vysvětlil Půta.

Kolik získaly strany v minulých volbách:

Starostové: 12 350 000 Kč

Změna + Zelení: 9 500 000 Kč

KSČM: 9 500 000 Kč

ČSSD: 6 650 000 Kč

ODS: 4 750 000 Kč

údaje jsou za čtyřleté období

Ten také přiznává, že peníze od státu se politikům hodí. „Díky nim můžeme podporovat naše lidi i na komunální úrovni, protože tam žádné peníze za volby nedostanou,“ doplnil.

Vzhledem k úspěchu v posledních volbách se tak nemusí bát, že se strana dostane do dluhů, i kdyby letos neuspěla. „Nejsme v situaci, kdy si na kampaň musíme půjčovat, spíše nám ještě nějaké peníze zůstanou,“ podotkl hejtman.

Letos vydají Starostové na předvolební kampaň pět milionů, sedm set tisíc korun pak půjde na podporu kandidáta do Senátu Michaela Canova. Pokud postoupí do druhého kola, bude mít na přesvědčování voličů k dispozici dalších tři sta tisíc.

Pokud ale uspěje, investice se straně vrátí. Stát totiž za senátorský post vyplácí 855 tisíc ročně.

Změna si peníze dělí se zelenými

Dluhů se neobává ani Jan Korytář ze Změny pro Liberecký kraj. Ta obsadila v roce 2012 deset zastupitelských křesel a náleží ji tak odměna devět a půl milionu korun za čtyři roky.

Jenže Změna kandidovala v koalici se Stranou zelených. „Peníze od státu pak jdou za tou částí koalice, která kandidáta nominovala,“ přiblížila Pavlína Kroupová, vedoucí oddělení přestupků a voleb krajského úřadu v Liberci.

Podle Korytáře ale má Změna se zelenými dohodu, že poté, co zaplatí půjčky a náklady na kampaň, si mezi sebe zbytek odměny rozdělí.

„Část peněz padla na minulou kampaň, část na provoz kanceláře a na komunální volby. A asi o dva miliony korun jsme bohužel přišli kvůli neúspěchu v parlamentních volbách,“ upozornil Korytář, který kandiduje jak do krajského zastupitelstva, tak i do Senátu.

Letošní krajská kampaň vyjde hnutí na dva miliony, ta senátní na půl milionu korun. „Použijeme na to část ušetřených peněz a také půjčky od kandidátů. Ty dělají více než padesát procent. Už při prvních krajských volbách jsme si jeden a půl milionu korun napůjčovali mezi sebou,“ dodal Korytář.