Obec Stráž viní místostarostu z padělání listin, případ vyšetří policie

  11:39aktualizováno  11:39
Kvůli podezření z padělání úředních listin čelí místostarosta Stráže nad Nisou trestnímu oznámení, které na něj podala sama obec. Podle něj je to ale smyšlený komplot proti němu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Stráž nad Nisou vedl čtrnáct let, poslední dva roky pak už jen jako místostarosta. Na post starosty totiž v půlce volebního období rezignoval. Důvody tehdy nechtěl komentovat. Teď čelí Karel Jäschke trestnímu oznámení.

„Podali jsme podnět na státní zastupitelství pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Domníváme se, že pan Jäschke zfalšoval úřední listiny. Přišlo se na to po stížnosti zdejších občanů k ministerstvu vnitra,“ uvedla starostka Daniela Kysilková.

Vše se točí kolem nevelkého pozemku na Zlatém kopci. Ten před lety získala jeho současná majitelka, která se ovšem nepohodla se svými sousedy. Kvůli různým neshodám se pak sousedé obrátili na obec, aby zjistili, za jakých podmínek byl pozemek, přes který vede cesta, prodán.

„Zjistilo se, že k tomu neexistují patřičné dokumenty, například záměr prodeje tohoto pozemku, který měl být vyvěšen na úřední desce. Takže ministerstvo vnitra pak po letech kupní smlouvu na základě stížností anulovalo. Místo toho, abychom to vyřešili, případně dali těm lidem nějaké odškodné, tak se tu najednou objeví padělané dokumenty,“ říká Kysilková.

Karel Jäschke ale nařčení z podvodu odmítá. Papíry, které k tomu dohledal, jsou podle něj pravé. „Jsou to pracovní kopie, které jsem nalezl v archivu. Na obci pořád říkali, že žádné dokumenty k tomu nemohou najít. Říkal jsem jim, že tam musí někde být, že musí pořádně hledat. Ale asi se jim moc nechtělo. Takže jsem pak prohledal archiv obecního úřadu a našel kopie dvou potřebných listin. Nic jsem nepadělal,“ hájí se Jäschke.

„Nemám zapotřebí, abych něco padělal kvůli takhle nepatrnému pozemku. Stejně tak můžu já tvrdit, že někdo naopak úmyslně ty originály ze složky odstranil, aby mě poškodil. Protože tam nebyla vůbec žádná vůle něco dohledávat,“ podotkl Jäschke.

Trestní oznámení nicméně bude vyšetřovat policie. „Výslechy by měly začít po 15. říjnu. Samozřejmě z toho nemám radost, ale pan Jäschke nás svým chováním tady na obci všechny podrazil. Navíc byl tak nedůvtipný, že k padělání použil současné razítko a ne razítko z doby, kdy se ten prodej měl uskutečnit. V té době jsme například nebyli plátci DPH, zatímco dnes ano,“ dodala Kysilková.

Ve Stráži tak panuje po volbách patová situace. ANO v čele s Kysilkovou a Starostové s lídrem Jäschkem totiž získali shodně po čtyřech mandátech. ANO ale se SLK do koalice kvůli Jäschkemu nechce. O tom, kdo Stráž povede, tak rozhodne ODS. Bude na ní, ke komu se se svým jedním křeslem přikloní.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Z Belgie chtěl do Británie, místo toho cizinec v návěsu dojel do Liberce

Ilustrační snímek

Do Liberce dojel cizinec, který se z Belgie chtěl dostat do Velké Británie v nákladovém prostoru kamionu. Vloupal se...

V Liberci vydali speciální znakoknihu, je určena pro čtení neslyšícím

Tlumočník Karel Redlich převedl knihu O zahradě do znakového jazyka.

Když knihu psal, zdály se mu sny o pokroucených uličkách a o tajemné zahradě, od které jen on vlastní klíč. Za jejími...

Najdete na iDNES.cz