Ve Stráži pod Ralskem čerpají z podzemí jedy. Přemění je na čistou vodu

  8:06aktualizováno  8:06
Unikátní zařízení zprovoznil ve Stráži pod Ralskem státní podnik Diamo. Na místě, kde dříve probíhala chemická těžba uranu, postavil složité zařízení, které přeměňuje jedovaté podzemní roztoky na čistou vodu a stabilní nerozpustné kaly.

Neutralizační a dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Neutralizační a dekontaminační stanice za svůj život odvede z podzemí 400 tisíc tun jedů, které by jinak ohrožovaly podzemní vody a celý ekosystém.

„Ve speciálních reaktorech se roztoky neutralizují a srážejí. Ze vzniklé suspenze se dalšími postupy získá nerozpustná sraženina. Ta se vyváží na bezpečné odkaliště. Vyčištěná voda se pak vypustí do Ploučnice,“ řekl šéf strážského závodu Diama Ludvík Kašpar. 

Z odpadu jednou vytěží důležité prvky

Od roku 1967 bylo do území o ploše více než 2 400 hektarů vtlačeno obrovské množství kyseliny sírové jakožto uran loužícího činidla a také kyseliny dusičné jako oxidační látky. Dále byl do podzemí vháněn také amoniak, fluorovodík a kyselina chlorovodíková. Tato extrémně jedovatá směs se přes 20 let čerpá zpět. Podle Kašpara je to jediný způsob, jak mít nad jedovatými látkami kontrolu.

„V podzemí existuje přirozené proudění vod, jsou tam pitné vody, jedovaté roztoky tam nemáme pod žádnou kontrolou. Je lepší kontaminaci koncentrovat na povrchu na jednom místě, kde tu kontrolu máme,“ vysvětlil Kašpar s tím, že i z jedovatého „koláče“, který je produktem čištění, se v budoucnosti mohou získat důležité prvky.

Fotogalerie

„Ve sraženině jsou sírany, železo, hliník, těžké kovy, radionuklidy, ale například i chrom, vanad a berilium. Jednou jistě vznikne technologie, která je bude umět z tohoto produktu získat,“ podotkl.

Surový roztok, který Diamo dále čistí, pochází z vyluhovacích polí v okolí Stráže pod Ralskem. Zajímavostí je, že je v něm v malém procentu stále obsažen uran, který vyloužila kyselina sírová. Ročně je to asi 25 tun. Diamo jej po přepracování na polotovar zvaný žlutý koláč dále prodává pro výrobu palivových článků jaderných reaktorů. Jde však o vedlejší produkt činnosti Diama. 

Sanace skončí v roce 2042

V podzemí Stráže pod Ralskem je ale stále ještě kolem 2,5 milionu tun jedovatých roztoků, které je třeba vyčerpat a vyčistit. Jde zpravidla o kyselinu sírovou a v ní rozpuštěné železo a hliník.

„Jde o nejrozsáhlejší sanaci v celém Česku. Konec nastane někdy v roce 2042, stát to bude ještě 23 miliard korun,“ vyčíslil ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Sanace chemické těžby ve Stráži pod Ralskem probíhá od roku 1996, kdy o tom rozhodla vláda. V tomto roce bylo ukončeno dávkování kyseliny sírové do podzemí a ta se již jen vyčerpává. Sanace po hlubinné těžbě uranu ve Stráži již ustala.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Brzký sníh potěšil lyžaře, do stopy mohou vklouznout na dohled paneláků

Pohodový běžecký okruh ve Vratislavicích si vyzkoušel i redaktor MF DNES Adam...

Nervní hledání místa na parkování ani mačkání ve stopě tu běžkaře nečeká. Na běžkařských okruzích ve městech nebo mimo...

V Liberci hořel zanedbaný dům, pro obyvatele přijel evakuační autobus

Požár domu ve Vojanově ulici

Zanedbaný dům v liberecké Vojanově ulici zachvátily ve středu ráno plameny. Hasiči z něj evakuovali jedenáct lidí,...

Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti.

Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým...

Najdete na iDNES.cz