Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci v České Lípě se vzbouřili. Vyzývají starostku, ať rezignuje

  16:46aktualizováno  16:46
Českolipští strážníci se vzbouřili proti starostce Romaně Žatecké (ČSSD). Vyzývají ji k rezignaci. Starostka podle nich podkopává důvěru v městskou policii a rozvrací kolektiv strážníků. Žatecká označila výzvu za „vtip“ a dává ji do souvislosti s anonymními výhrůžkami, jimž prý radnice čelí.
Málo vídaný boj hoří mezi starostkou České Lípy a tamními strážníky. (Ilustrační snímek)

Málo vídaný boj hoří mezi starostkou České Lípy a tamními strážníky. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Strážníci dokonce podali trestní oznámení kvůli tomu, že radnice stáhla žalobu na autora facebookového profilu neoficiální městské policie Karla Šiktance. Ten podle nich špinil pověst strážníků. Oznámení je na neznámého pachatele, směřuje ale vlastně na vedení města.

Výzvu k rezignaci starostky zdůvodňují takto: „Neboť jste svými činy jednoznačně prokázala, že nemáte morální kredit stát v čele tohoto města. Svoje předvolební heslo ‚Do politiky osobní prospěch nepatří‘ jste zcela degradovala. Pan místostarosta Mgr. Raninec v tomto směru nese s Vámi zcela stejnou odpovědnost,“ píše se v otevřeném dopise podepsaném výborem Odborové organizace svazu státních orgánů a organizací při Městské policii Česká Lípa.

Strážníci jej adresovali zastupitelům a čiší z něj hlavně deziluze a ztráta chuti do práce, za kterou mohou podle dopisu zmínění politici.

Stažení trestního oznámení na Šiktance nemohou strážníci pochopit. Předchozí vedení České Lípy ho zažalovalo pro poškozování dobrého jména města kvůli jeho výpadům na sociálních sítích.

Starostka přitakává panu Šiktancovi, tvrdí strážníci

„Starostka panu Šiktancovi na Facebooku přitakává, mají spolu nadstandardní schůzky. Přitom to není běžný občan, s nímž by starostka jen jednala. Není pravda, že ho nezná, jak starostka tvrdí. Špinil dobré jméno městské policie, město mu teď vlastně dává za pravdu,“ je přesvědčen strážník Antonín Doležal a předseda odborové organizace českolipské městské policie.

Je spolupodepsán pod otevřeným dopisem. V něm se také hovoří o tom, že dohoda je plivnutím do tváře všem strážníkům a obyvatelům města.

Starostka Romana Žatecká postup města hájí. „V rámci plnění mimosoudní dohody město Česká Lípa stáhne žalobu na pana Šiktance. Jako protiváha k tomuto kroku však stojí závazek Karla Šiktance, který se dále nebude hanlivě a nepravdivě vyjadřovat o našich městských strážnících,“ vysvětlila.

Dopis strážníků také tvrdí, že starostka překračuje kompetence a prostřednictvím městské policie rozehrává mocenské boje. Přestože městskou policii vede Pavla Procházková (ANO), starostka spolu s místostarostou začali policii od února kontrolovat.

V dopise se píše o „nájezdech“, které měly rozvrátit kolektiv a policejní práci. Strážníci mají dojem, že jde o to prokázat nekompetentnost radní. Naopak Pavly Procházkové se zastávají.

Koalice se pokusí odvolat Procházkovou

Koalice se nicméně patrně pokusí Procházkovou na příštím zastupitelstvu odvolat z funkce. „To, že z paní Procházkové udělali neschopnou ženu, nám vadí. Nesahají jí ani po kotníky,“ řekl strážník Doležal.

Návštěvy strážníků vysvětluje radnice tak, že ji jejich názory zajímají. „Při návštěvách v budově Městské policie Česká Lípa jsem jako starostka města pouze vykonávala práci, kterou ode mě občané očekávají. Zejména jsem se seznamovala s chodem Městské policie Česká Lípa, s jednotlivými strážníky a s jejich prací,“ odvětila starostka.

A jak hodnotí výzvu k rezignaci, protože prý podkopává důvěru v městskou polici? „Jako vtip byla dobrá,“ vzkázala Romana Žatecká přes tiskovou mluvčí.

Později poslala radnice tiskovou zprávu. V ní Žatecká, Šafránková a Raninec píší, že jsou naprosto šokováni. „Obsah otevřeného dopisu až příliš koresponduje s anonymními výhrůžkami, kterým v poslední době čelíme v souvislosti s městskou policií. Od změn v policii nás odrazují telefonáty i dopisy, vyhrožující tím, že nás realizace změn bude stát místa ve vedení města. To je v právním státě naprosto nemyslitelné,“ stojí v prohlášení.

Otevřený dopis radnice předala právníkovi a podle jeho doporučení prý zváží další kroky.

Odbory se také obávají toho, že řady městské policie budou kvůli současné atmosféře opouštět lidé. Odchází třeba strážník a instruktor sebeobrany Michal Vydra.

„Nadále nechci totiž pracovat pod městem, kde městskou policii řídí nějaký ‚stínový velitel‘ prostřednictvím paní starostky a možná i místostarosty,“ uvedl Michal Vydra. Strážníkům vadí i odvolání předchozího oblíbeného velitele Meryho.

„Naší snahou bylo, a stále je, zefektivnit práci městské policie tak, aby tu byla pro občany. S tímto cílem také proběhla výměna vedení MP. Nikoliv proto, aby odcházeli zkušení strážníci, jejichž práce si velmi vážíme,“ reagovala na jeho dopis radnice.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Za siluetu Ještědu zaplatí kraj dědicům práv sto tisíc. Vyhne se sporům

Televizní vysílač a hotel Ještěd vystupuje z mraků. (10. června 2012)

Siluetu symbolu kraje - horského hotelu na Ještědu, mají v logu kluby i firmy, přitom často netuší, že tím porušují...Vedení Lípy chce znovu letět do Ruska. Dovolená na účet města, zní kritika

Poslední návštěva Suzdalu se neobešla bez tradičních krojů, připomínající...

V České Lípě se rozhořel spor okolo návštěv představitelů radnice v ruském městě Suzdal. Starostka s náměstky už na...

Policie obvinila tři lidi kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Po zásahu kvůli neoprávněnému nakládání se zvířaty obvinila dnes policie tři lidi. Hrozí jim až pět let vězení, řekla...

Důchodce „vrací do trenek“ netradiční letní tábor. Bojují tam s živly

Senioři museli například při štafetovém závodě absolvovat slalom, jako hasiči...

Jako malá byla na letním táboře jen dvakrát a moc se jí tam nelíbilo. Jako penzistka je Jiřina Šebestová s letním...

Další z rubriky

Novoměstští bojují za záchranu stromů na Mírovém náměstí

Radnice v Novém Městě pod Smrkem chce na náměstí vykácet stromy a vytvořit pěší...

Mírové náměstí v Novém Města pod Smrkem má k ideálu daleko. Zvláště rozpadlé betonové dlaždice působí hodně nevzhledně....

Bývalý dobrovolný hasič zakládal požáry, prozradila ho fotka na Facebooku

Jedno z míst požáru, které založil bývalý dobrovolný hasič z Dubé.

Celkem devět požárů úmyslně založil od května do července bývalý dobrovolný hasič z Dubé na Českolipsku. Prozradila ho...

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Najdete na iDNES.cz