Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci v České Lípě se vzbouřili. Vyzývají starostku, ať rezignuje

  16:46aktualizováno  16:46
Českolipští strážníci se vzbouřili proti starostce Romaně Žatecké (ČSSD). Vyzývají ji k rezignaci. Starostka podle nich podkopává důvěru v městskou policii a rozvrací kolektiv strážníků. Žatecká označila výzvu za „vtip“ a dává ji do souvislosti s anonymními výhrůžkami, jimž prý radnice čelí.
Málo vídaný boj hoří mezi starostkou České Lípy a tamními strážníky. (Ilustrační snímek)

Málo vídaný boj hoří mezi starostkou České Lípy a tamními strážníky. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Strážníci dokonce podali trestní oznámení kvůli tomu, že radnice stáhla žalobu na autora facebookového profilu neoficiální městské policie Karla Šiktance. Ten podle nich špinil pověst strážníků. Oznámení je na neznámého pachatele, směřuje ale vlastně na vedení města.

Výzvu k rezignaci starostky zdůvodňují takto: „Neboť jste svými činy jednoznačně prokázala, že nemáte morální kredit stát v čele tohoto města. Svoje předvolební heslo ‚Do politiky osobní prospěch nepatří‘ jste zcela degradovala. Pan místostarosta Mgr. Raninec v tomto směru nese s Vámi zcela stejnou odpovědnost,“ píše se v otevřeném dopise podepsaném výborem Odborové organizace svazu státních orgánů a organizací při Městské policii Česká Lípa.

Strážníci jej adresovali zastupitelům a čiší z něj hlavně deziluze a ztráta chuti do práce, za kterou mohou podle dopisu zmínění politici.

Stažení trestního oznámení na Šiktance nemohou strážníci pochopit. Předchozí vedení České Lípy ho zažalovalo pro poškozování dobrého jména města kvůli jeho výpadům na sociálních sítích.

Starostka přitakává panu Šiktancovi, tvrdí strážníci

„Starostka panu Šiktancovi na Facebooku přitakává, mají spolu nadstandardní schůzky. Přitom to není běžný občan, s nímž by starostka jen jednala. Není pravda, že ho nezná, jak starostka tvrdí. Špinil dobré jméno městské policie, město mu teď vlastně dává za pravdu,“ je přesvědčen strážník Antonín Doležal a předseda odborové organizace českolipské městské policie.

Je spolupodepsán pod otevřeným dopisem. V něm se také hovoří o tom, že dohoda je plivnutím do tváře všem strážníkům a obyvatelům města.

Starostka Romana Žatecká postup města hájí. „V rámci plnění mimosoudní dohody město Česká Lípa stáhne žalobu na pana Šiktance. Jako protiváha k tomuto kroku však stojí závazek Karla Šiktance, který se dále nebude hanlivě a nepravdivě vyjadřovat o našich městských strážnících,“ vysvětlila.

Dopis strážníků také tvrdí, že starostka překračuje kompetence a prostřednictvím městské policie rozehrává mocenské boje. Přestože městskou policii vede Pavla Procházková (ANO), starostka spolu s místostarostou začali policii od února kontrolovat.

V dopise se píše o „nájezdech“, které měly rozvrátit kolektiv a policejní práci. Strážníci mají dojem, že jde o to prokázat nekompetentnost radní. Naopak Pavly Procházkové se zastávají.

Koalice se pokusí odvolat Procházkovou

Koalice se nicméně patrně pokusí Procházkovou na příštím zastupitelstvu odvolat z funkce. „To, že z paní Procházkové udělali neschopnou ženu, nám vadí. Nesahají jí ani po kotníky,“ řekl strážník Doležal.

Návštěvy strážníků vysvětluje radnice tak, že ji jejich názory zajímají. „Při návštěvách v budově Městské policie Česká Lípa jsem jako starostka města pouze vykonávala práci, kterou ode mě občané očekávají. Zejména jsem se seznamovala s chodem Městské policie Česká Lípa, s jednotlivými strážníky a s jejich prací,“ odvětila starostka.

A jak hodnotí výzvu k rezignaci, protože prý podkopává důvěru v městskou polici? „Jako vtip byla dobrá,“ vzkázala Romana Žatecká přes tiskovou mluvčí.

Později poslala radnice tiskovou zprávu. V ní Žatecká, Šafránková a Raninec píší, že jsou naprosto šokováni. „Obsah otevřeného dopisu až příliš koresponduje s anonymními výhrůžkami, kterým v poslední době čelíme v souvislosti s městskou policií. Od změn v policii nás odrazují telefonáty i dopisy, vyhrožující tím, že nás realizace změn bude stát místa ve vedení města. To je v právním státě naprosto nemyslitelné,“ stojí v prohlášení.

Otevřený dopis radnice předala právníkovi a podle jeho doporučení prý zváží další kroky.

Odbory se také obávají toho, že řady městské policie budou kvůli současné atmosféře opouštět lidé. Odchází třeba strážník a instruktor sebeobrany Michal Vydra.

„Nadále nechci totiž pracovat pod městem, kde městskou policii řídí nějaký ‚stínový velitel‘ prostřednictvím paní starostky a možná i místostarosty,“ uvedl Michal Vydra. Strážníkům vadí i odvolání předchozího oblíbeného velitele Meryho.

„Naší snahou bylo, a stále je, zefektivnit práci městské policie tak, aby tu byla pro občany. S tímto cílem také proběhla výměna vedení MP. Nikoliv proto, aby odcházeli zkušení strážníci, jejichž práce si velmi vážíme,“ reagovala na jeho dopis radnice.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Policie obvinila devět lidí z libereckého dopravního podniku z korupce

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

V kauze libereckého dopravního podniku, ve kterém provedla ve čtvrtek Národní centrály proti organizovanému zločinu...

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Grafton Recruitment Praha
PRÁCE VE SKLADU - bez nočních, Liberec

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 19 500 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz