Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci v České Lípě se vzbouřili. Vyzývají starostku, ať rezignuje

  16:46aktualizováno  16:46
Českolipští strážníci se vzbouřili proti starostce Romaně Žatecké (ČSSD). Vyzývají ji k rezignaci. Starostka podle nich podkopává důvěru v městskou policii a rozvrací kolektiv strážníků. Žatecká označila výzvu za „vtip“ a dává ji do souvislosti s anonymními výhrůžkami, jimž prý radnice čelí.
Málo vídaný boj hoří mezi starostkou České Lípy a tamními strážníky. (Ilustrační snímek)

Málo vídaný boj hoří mezi starostkou České Lípy a tamními strážníky. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Strážníci dokonce podali trestní oznámení kvůli tomu, že radnice stáhla žalobu na autora facebookového profilu neoficiální městské policie Karla Šiktance. Ten podle nich špinil pověst strážníků. Oznámení je na neznámého pachatele, směřuje ale vlastně na vedení města.

Výzvu k rezignaci starostky zdůvodňují takto: „Neboť jste svými činy jednoznačně prokázala, že nemáte morální kredit stát v čele tohoto města. Svoje předvolební heslo ‚Do politiky osobní prospěch nepatří‘ jste zcela degradovala. Pan místostarosta Mgr. Raninec v tomto směru nese s Vámi zcela stejnou odpovědnost,“ píše se v otevřeném dopise podepsaném výborem Odborové organizace svazu státních orgánů a organizací při Městské policii Česká Lípa.

Strážníci jej adresovali zastupitelům a čiší z něj hlavně deziluze a ztráta chuti do práce, za kterou mohou podle dopisu zmínění politici.

Stažení trestního oznámení na Šiktance nemohou strážníci pochopit. Předchozí vedení České Lípy ho zažalovalo pro poškozování dobrého jména města kvůli jeho výpadům na sociálních sítích.

Starostka přitakává panu Šiktancovi, tvrdí strážníci

„Starostka panu Šiktancovi na Facebooku přitakává, mají spolu nadstandardní schůzky. Přitom to není běžný občan, s nímž by starostka jen jednala. Není pravda, že ho nezná, jak starostka tvrdí. Špinil dobré jméno městské policie, město mu teď vlastně dává za pravdu,“ je přesvědčen strážník Antonín Doležal a předseda odborové organizace českolipské městské policie.

Je spolupodepsán pod otevřeným dopisem. V něm se také hovoří o tom, že dohoda je plivnutím do tváře všem strážníkům a obyvatelům města.

Starostka Romana Žatecká postup města hájí. „V rámci plnění mimosoudní dohody město Česká Lípa stáhne žalobu na pana Šiktance. Jako protiváha k tomuto kroku však stojí závazek Karla Šiktance, který se dále nebude hanlivě a nepravdivě vyjadřovat o našich městských strážnících,“ vysvětlila.

Dopis strážníků také tvrdí, že starostka překračuje kompetence a prostřednictvím městské policie rozehrává mocenské boje. Přestože městskou policii vede Pavla Procházková (ANO), starostka spolu s místostarostou začali policii od února kontrolovat.

V dopise se píše o „nájezdech“, které měly rozvrátit kolektiv a policejní práci. Strážníci mají dojem, že jde o to prokázat nekompetentnost radní. Naopak Pavly Procházkové se zastávají.

Koalice se pokusí odvolat Procházkovou

Koalice se nicméně patrně pokusí Procházkovou na příštím zastupitelstvu odvolat z funkce. „To, že z paní Procházkové udělali neschopnou ženu, nám vadí. Nesahají jí ani po kotníky,“ řekl strážník Doležal.

Návštěvy strážníků vysvětluje radnice tak, že ji jejich názory zajímají. „Při návštěvách v budově Městské policie Česká Lípa jsem jako starostka města pouze vykonávala práci, kterou ode mě občané očekávají. Zejména jsem se seznamovala s chodem Městské policie Česká Lípa, s jednotlivými strážníky a s jejich prací,“ odvětila starostka.

A jak hodnotí výzvu k rezignaci, protože prý podkopává důvěru v městskou polici? „Jako vtip byla dobrá,“ vzkázala Romana Žatecká přes tiskovou mluvčí.

Později poslala radnice tiskovou zprávu. V ní Žatecká, Šafránková a Raninec píší, že jsou naprosto šokováni. „Obsah otevřeného dopisu až příliš koresponduje s anonymními výhrůžkami, kterým v poslední době čelíme v souvislosti s městskou policií. Od změn v policii nás odrazují telefonáty i dopisy, vyhrožující tím, že nás realizace změn bude stát místa ve vedení města. To je v právním státě naprosto nemyslitelné,“ stojí v prohlášení.

Otevřený dopis radnice předala právníkovi a podle jeho doporučení prý zváží další kroky.

Odbory se také obávají toho, že řady městské policie budou kvůli současné atmosféře opouštět lidé. Odchází třeba strážník a instruktor sebeobrany Michal Vydra.

„Nadále nechci totiž pracovat pod městem, kde městskou policii řídí nějaký ‚stínový velitel‘ prostřednictvím paní starostky a možná i místostarosty,“ uvedl Michal Vydra. Strážníkům vadí i odvolání předchozího oblíbeného velitele Meryho.

„Naší snahou bylo, a stále je, zefektivnit práci městské policie tak, aby tu byla pro občany. S tímto cílem také proběhla výměna vedení MP. Nikoliv proto, aby odcházeli zkušení strážníci, jejichž práce si velmi vážíme,“ reagovala na jeho dopis radnice.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Lidem vadí kouř a zápach z továrny. Nic neporušujeme, tvrdí její šéf

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Lidé peticí bojují proti provozu liberecké firmy Likto. Stěžují si na zápach a kouř. Firma to však odmítá.

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Najdete na iDNES.cz