Opilci už nekončí v nemocnici. Strážníci je jako taxi vozí na záchytku

  • 1
Opilci z Českolipska, Jilemnicka nebo Frýdlantska už nekončí v tamních nemocnicích, ale od letošního roku nově v Záchytné stanici Krajské nemocnice Liberec. Ta donedávna sloužila jen obyvatelům Liberecka, Jablonecka a Turnovska. Z odlehlých částí kraje ale musejí opilé přivážet často strážníci nebo policisté.

„Za poslední dva týdny to bylo čtyřikrát, kdy jsme dělali taxíka opilcům na záchytku. Ve třech případech šlo o bezdomovce, v jednom o mladého kluka, jehož jsme sebrali ze země v Děčínské ulici. Nebyl schopen mluvit ani chodit. Z krve mu naměřili 3,7 promile alkoholu,“ potvrdil velitel Městské policie Česká Lípa Vladimír Jeník.

Dříve by opilec skončil v českolipské nemocnici. Od letošního ledna platí dohoda Libereckého kraje s nemocnicemi o tom, že opilé lidi přebírá liberecká záchytka.

Taxíky opilcům se nelíbí politikům

S opilcem vždy do 55 kilometrů vzdáleného Liberce jezdí dva strážníci, kteří pak chybějí v ulicích. Svou nepřítomnost v ulicích musejí hlásit policii státní, která zvýší svůj dohled ve městě. Krom toho se přibližně tisícovka kilometrů měsíčně najetých mezi Libercem a Českou Lípou promítá do zvýšené spotřeby pohonných hmot. A to se mnohým představitelům měst nelíbí.

„Situaci s taxislužbou pro opilce se budeme zabývat ve vedení města, protože na nás stále někdo přenáší nějaké náklady – stát, teď i Liberecký kraj – ale peníze do rozpočtu nikdo nepřisype,“ zlobí se starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD).

Podle starostky je tato praxe nespravedlivá vůči skutečně nemocným lidem. „Náklady na hotel a péči nese kraj, náklady na cestovné města – jsou možná účtované, ale nevymahatelné. A hlavně, mluvíme o opilých, tedy o lidech, kteří se do toho stavu přivedli dobrovolně a vůbec v něm být nemuseli. Když budu chtít být populistka, zeptám se, zda stát poskytuje srovnatelnou péči lidem skutečně nemocným,“ konstatuje Žatecká.

Velká kapacita záchytky

Důvodem, proč liberecká záchytka přijímá i opilé ze vzdálených koutů kraje, je její značná kapacita. Tedy není důvod, aby alkoholici například v Semilech končili na pokojích semilské nemocnice mezi normálními pacienty.

„Máme šest lůžek záchytky, ještě loni byla průměrná vytíženost jen 1,3 lůžka. Od doby, co stahujeme opilce z celého kraje, je vytíženost vyšší,“ sdělil ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný.

O tom, jestli opilec skončí na záchytce, nebo v nemocnici, rozhoduje ještě jeden faktor - názor lékaře, nejčastěji ze záchranky. Ten určí, jestli opilost ohrožuje pacienta na zdraví a životě, anebo zvládne převoz na záchytku. Podle toho se pak rozhoduje, kam jej pošle.

Situace pak vypadá následovně: opilce, kterého často díky kamerovému systému objeví strážníci, převeze záchranka do nemocnice. Tam na příjmu lékař rozhodne, jestli ho pošle do Liberce. Pokud ano, strážníci jej naloží a odvážejí.

Policisté vezli opilce ve 41 případech

Například ve Frýdlantě, který vlastní městskou policii nemá, tato činnost často připadá na státní policisty. Ti v rámci Libereckého kraje loni převáželi opilce ve 41 případech, vždy se však jednalo o lidi, kteří kromě opilosti páchali protiprávní činnost. Podle mluvčí policie Vlasty Suchánkové není jiný postup možný.

„Musíme vyrozumět lékaře, aby stanovil, zda je osoba skutečně pod vlivem alkoholu či má jiný zdravotní problém, a zda ji můžeme například umístit do policejní cely. Lékař rozhodne o dalším postupu, a pak, vzhledem k tomu, že se jedná o osobu v režimu našeho zadržení, ji převážíme do cely, nebo na záchytnou stanici,“ upřesnila Suchánková.

Postup stanovuje policistům zákon č. 379/2005 Sb. V případě pouhé opilosti dělají policisté lékařům doprovod, pokud je o to požádají. Opilci totiž mohou být agresívní.

Pobyt na záchytce vyjde pijáka na 3,5 tisíce korun. Účet vyrovná jen asi čtvrtina lidí, zbytek nikdy nezaplatí. „Jediné potrestání, kterého se jim dostane, je to, že se musejí sami dostat zpátky. Tam už je naštěstí nevozíme,“ uzavřel šéf českolipských strážníků Vladimír Jeník.