Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká Lípa chce pokácet desítky stromů v parku. Nesmysl, tvrdí ochránci

  12:11aktualizováno  12:11
Zastupitelé v České Lípě chtějí v městském parku skosit devadesát jedna stromů. Zdůvodňují to tím, že stromy si navzájem berou světlo a překážejí si. Místním lidem se plány radnice nelíbí i přesto, že místo skácených stromů se mají vysadit nové.
Projekt počítá s vykácením 90 stromů (ilustrační foto).

Projekt počítá s vykácením 90 stromů (ilustrační foto). | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Potřeba obnovy vyšla z průzkumu, který zkoumal stav parku. Prošlo jím asi osm set stromů. Výsledky ukázaly, že spousta si jich vzájemně konkuruje a že si ubírají místo a světlo," vysvětlila mluvčí radnice Kristýna Brožová.

Některé ze stromů jsou navíc staré a nemocné. Město s projektem pracuje už od roku 2007, až nyní ale požádalo o povolení.

Kácení by se nemělo dotknout velkých stromů. "Dřeviny, které tvoří kostru parku, zůstanou stát. Pokácené stromy by většinou měly být malé. Například obvod kmene nejužšího z nich je šestnáct centimetrů," prozradila Brožová.

Autorkou projektu je krajinářská architektka Kateřina Tomanová z liberecké kanceláře SIAL. Českolipským parkem se podle svých slov zabývá už od počátku devadesátých let. I ona potvrdila nutnost ho upravit.

"Kácení stromů jsem naplánovala, protože to často jsou nevhodné dosadby z posledních desetiletí. Například borovice pod rybníkem schnou. A u dětského hřiště v horní části parku u památníčku je skupina jehličnanů, které si vzájemně konkurují," vysvětlila.

Na místě pokácených stromů by měly vyrůst dřeviny nové. "Projekt počítá s vysazením pětaosmdesáti nových stromků. Navíc chceme vytvořit i keřové patro," potvrdila Brožová.

Úprava parku má nicméně odpůrce. Mezi ně se řadí českolipský zastupitel a člen místní pobočky Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Miroslav Hudec. Nezdají se mu hlavně argumenty o tom, že si stromy překážejí.

"Pokud by se zkoumaly stromy v každé dvojici a zjistilo by se, že si konkurují do té míry, že jeden z nich nemůže růst, pochopil bych to. Ale když se obecně řekne, že si stromy v parku překážejí, tak je to podle mě nic neříkající argument," zlobí se.

Stromy navíc podle něj fungují jako ochranná bariéra před frekventovanou silnicí, která park obklopuje. Hudcovi vadí i to, že obyvatelé České Lípy neměli možnost vyjádřit se k úpravě parku.

Neuklidňuje ho ani to, že po vykácení počítá projekt s vysázením nových stromků. Nemyslí si totiž, že s prosvětlením parku do budoucna pomůžou. "Podle mě se situace zase vrátí tam, kde je teď. I když bude nějaký čas trvat, než stromky vyrostou," uvedl.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz