Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíciletá lípa přežila husity i rebelii sedláků. Nyní prochází léčbou

  8:14aktualizováno  8:14
Slavná lípa ve vesnici Kotel na Liberecku se dočkala ozdravné kúry. Díky zásahu odborníků by měla přežít další stovky let, aniž by byla nebezpečná zástupům turistů, které k ní putují. Větve usychají a lámou se. Je třeba vyměnit ocelové objímky a lana, kterými je její koruna spoutána, aby nezarostly do dřeva.

Arborista Miloslav Wach při práci v koruně letitého stromu. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

„Ty původní jsou staré 50 let, řetězy mají už odslouženo a mohly by se už kdykoliv přetrhnout,“ říká Miloslav Wach, dendrolog pracující na lípě.

Stáří a velikost tisícileté Kotelské lípy způsobilo, že je pro ni čím dál obtížnější distribuovat vodu a živiny ke koncovým větvím.

Ty čím dál víc usychají, lámou se a padají k zemi. Pod lípou je však vyhlášené poutní místo, konají se zde happeningy a dokonce divadelní představení.

Wach tedy musí zajistit také prořez uschlých větví. „Je nutné dostat strom do stavu, kdy z něj nebude nic padat a bude bezpečné pod ním chodit,“ dodal arborista.

Na závěr dojde k průzkumu dutiny uvnitř kmene lípy. V ní žije hmyz, hlodavci, ptáci a dokonce netopýři.

Práce na koruně již začaly, hotovy budou do konce února. Náklady ve výši 38 tisíc korun se dělí napůl mezi Liberecký kraj a osečenskou radnici.

Ta si od zdravotního zásahu slibuje, že pomůže zachovat asi nejatraktivnější výletní místo v celém okolí.

„Už před časem jsme okolí lípy vydláždili a učinili z něj jakési odpočinkové místo. Společně s Čertovou zdí a prameny Ploučnice jde o nejčastěji navštěvovanou destinaci v Osečné, například pacienti z nedalekých Lázní Kundratice sem chodí pravidelně na zdravotní vycházky,“ podotýká starosta Osečné Jiří Hauzer.

Tisíciletá lípa

Tisíciletá lípa.

Lípa slyšela vyzvánět zvony ze zdejšího kostela postaveného v roce 1565, byla i u toho, když císař Rudolf II. povýšil Osečnou na město. Stala se tichým svědkem povstání sedláků proti robotě v roce 1680 nebo téměř kompletní výměny obyvatel Osečné během odsunu Sudetských Němců po roce 1945.
Lípa ve vesnici Kotel u Osečné odolala i pokusům těžit zde uran.

Kotelská lípa přitom už jednou měla pěkně namále. Trampové si pod ní rozdělali oheň a lípa začala hořet. Jen díky rychlému zásahu hasičů strom nelehl popelem.

Lípa v Osečné se v roce 2009 stala Stromem roku. I díky tomu se na ni upnula pozornost lidí a pravidelně se o ni starají.

„Strom se dostal do různých průvodců, vyšly o něm odborné články, v okolí vyrostly informační cedule. Každý rok se pod lípou konají setkání občanů. Je to místo, které má silný genius loci a jiné podobné není,“ vylíčila Dana Jadrná z občanského sdružení Naše Podještědí.

Jediné, v čem se odborníci a veřejnost neshodnou, je stáří lípy. Přestože se jí říká tisíciletá, žádné písemné zmínky, které by takové stáří dokládaly, neexistují.

Střízlivější odhady říkají, že lípa může být stará 600 - 700 let. V každém případě jde o nejmohutnější strom Libereckého kraje. K jeho obejmutí je zapotřebí devíti dospělých lidí, stejný počet se vejde do jeho dutiny.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Liberecký primátor láká další filmaře, chce jim dát tři miliony

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už příští rok na jaře by se mohl v Liberci točit nový seriál pro Českou televizi. Město ale musí filmařům přispět třemi...

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz