Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Student sestrojil bionickou ruku. Náklady jsou nižší než u profivýrobců

  8:00aktualizováno  8:00
Student Technické univerzity v Liberci sestrojil s využitím 3D tisku umělou ruku, která hýbe prsty. Její výroba může být mnohem levnější než podobné zahraniční protézy.

Petr Najman (vpravo) a Jan Koprnický. V pozadí na videu práce s bionickou rukou. | foto: Radek Pirkl, TUL

Celková cena za materiál pro prototyp mechanicky funkční bionické ruky sestrojené na Technické univerzitě v Liberci se pohybuje okolo 6400 korun. Komerční bionické náhrady rukou jsou řádově desetinásobně dražší.

Fotogalerie

Právě snaha o vytvoření levné a funkční alternativy byla pro studenta Fakulty mechatroniky Petra Najmana pod vedením doktora Jana Koprnického z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM TUL nejdůležitější částí projektu Bionická ruka.

„Japonci vyrobili funkční bionickou ruku již dříve. Ale až loni v červnu byla konstrukční data odtajněna a dána k dispozici za podmínek open-source licence. Znamená to, že konstruktér dá svoji práci k dispozici a za určitých pravidel může data kdokoli použít. Na základě konstrukčních videí pak může projekt posunout dál. Chtěli jsme vyzkoušet, jestli je to v našich podmínkách v Evropě realizovatelné,“ řekl vedoucí projektu Bionická ruka Jan Koprnický.

Protéza není propojená s nervovým systémem

Protéza není propojená s nervovým systémem jako bývají drahé profesionální náhrady. Zapotřebí je zmáčknout knoflík, například druhou zdravou rukou. Prsty pak reagují a ruka slouží jako šikovný asistent. Rukou je možné například přichytit bundu při zapínání zipu, uchopit láhev a druhou rukou otvírat uzávěr nebo přidržet tkaničku.

„Naše bionická ruka nemá ambice konkurovat drahým komerčním náhradám, které mají větší rozsah možných úkonů, jako je například ovládání počítačové myši. Plní ale velmi dobře základní úkony v běžném životě, jako je přidržování věcí, uchopení menších a středních předmětů,“ vysvětlil Petr Najman.

„Mechanika ruky dovoluje samostatný pohyb ukazováčkem, nastavování několika poloh pro palec a zavírání prostředníčku, prsteníčku a malíčku současně. Mechanicky bez elektroniky je řešeno zápěstí, které je možné otočit o 360 stupňů a také umožňuje naklopení celé dlaně do stran,“ vypočítal Najman.

Ruku pohání tri servomotory

Bionickou ruku zkonstruovanou na fakultě mechatroniky pohání tři servomotory. Jeden velký a dva mikro-servomotory. Velký servomotor pohání mechanismus ukazováčku, ten tak má největší sílu stisku. Jeden mikro-servomotor pohybuje palcem, který je nastavitelný do tří předem určených poloh.

Druhý přes táhlo zavírá zbylé tři prsty. Motory ovládá řídicí jednotka. Celé vybavení je umístěno do dlaně bionické ruky.

Všechny 3D součástky pro stavbu prototypu vytiskla Laboratoř prototypových technologií a procesů na CxI TUL. Na univerzitě byly vyrobeny i desky plošných spojů. V laboratorních podmínkách už konstruktéři ruku otestovali. Rádi by ji ještě vyzkoušeli v reálném životě za asistence handicapovaných. Projekt ještě není u konce.

„V průběhu projektu nás napadlo několik návrhů na další možné úpravy, vylepšení a dořešení,“ řekl Jan Koprnický. „Je to dobrý výukový projekt, v němž se studenti zapojují do skutečné výzkumné práce. Mohou se zaměřit třeba na ovládání všech prstů zvlášť, osazení různými senzory pro kontrolu síly stisku, snímání signálů z těla uživatele, různé konstrukční úpravy a podobně,“ dodal Koprnický.

Univerzita nemůže projekt využít komerčně. Výsledek ale může pomoci dalším zájemcům, kteří by měli o konstrukční řešení univerzity zájem. Do japonského open-source projektu Hackberry se zapojily týmy z řady univerzit a nadšenci na celém světě. Své zkušenosti a názory si vyměňují na webu.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Najdete na iDNES.cz