Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Navrhl Králův Háj, spasil Valdštejnské domky. Technikovi by bylo 100 let

  8:30aktualizováno  8:30
Před sto lety se narodila jedna z významných osobností Liberce - významný architekt a urbanista Svatopluk Technik. Vytvořil první poválečný územní plán města, vyprojektoval i první liberecké sídliště na Králově Háji nebo oblast Soukenného náměstí.

"Únor a převzetí politické moci komunisty pro mě znamenaly pohromu," vzpomínal architekt. | foto: MAFRA

Jeho dlouhý život - zemřel v 96 letech - by vydal na poutavou biografickou knihu. Narodil se 7. března 1913 v rodině českého vlastence v obci Rašovka na Ještědském hřebenu, kde byl jeho otec řídícím učitelem. 

Svatopluk vystudoval v Liberci české gymnázium a poté odešel za svým bratrem Vladivojem na fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT do Prahy. Současně se intenzivně věnoval francouzštině, díky níž se dostal na stáž do ateliéru světoznámého architekta Augusta Perreta.

"Po skončení stáže mi architekt Perret nabízel trvalé zaměstnání ve své filiálce v Alžíru. Čekalo mě ale plnění vlastenecké povinnosti, nástup prezenční dvouleté vojenské služby. Rozloučil jsem se s architektem Perretem i s francouzskými přáteli a vrátil se k rodičům do Pilínkova," vzpomínal Technik.

Po válce se vrátil do Liberce. První tři poválečné roky pro něj znamenaly velké pracovní vypětí. V druhém poválečném roce například zvítězil v soutěži na úpravu výstaviště pro výstavu Budujeme osvobozené kraje.

Kdo byl Technik

Svatopluk Technik se narodil roku 1913 a zemřel v roce 2010. Architekt, urbanista, publicista a pedagog vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství v Praze. Před II. světovou válkou pracoval v ateliéru francouzského architekta Augusta Perreta v Paříži. V roce 1944 se aktivně zúčastnil Slovenského národního povstání. Po válce se vrátil do Liberce a do roku 1958 pracoval jako architekt urbanista, zachránil například jednu z nejtypičtějších historických památek Liberce, takzvané Valdštejnské domky a další památky. Rozsáhlá je i jeho publikační činnost.

"Únor a převzetí politické moci komunisty pro mě znamenaly pohromu. Po jejich nástupu k moci jsem odmítl převzít legitimaci KSČ, se kterou za mnou přišla soudružka sousedka. Po vzniku státního Stavoprojektu jsem byl přinucen zrušit svůj projekční ateliér a stát se zaměstnancem tohoto socialistického zařízení."

Svatopluk Technik navrhl první sídliště v Liberci - Králův Háj.

Svatopluk Technik navrhl první sídliště v Liberci - Králův Háj.

Kromě prvního poválečného územního plánu vyprojektoval Technik i první liberecké sídliště na Králově Háji. Jako architekt se podílel na přestavbě nemocnice v Liberci, projektoval oblast Soukenného náměstí v Liberci či centrum Karlových Varů.

Podílel se na rekonstrukcích zámků ve Frýdlantu či Sychrově. "Za svůj velký úspěch považuji, že se mi podařilo zachránit poslední tři Valdštejnské domky v Liberci," řekl.

Mimo svoji hlavní činnost napsal Technik celou řadu knih. Nejznámější se staly Liberecké domy hovoří, Stavební památky Liberce či Liberec minulosti a současnosti.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Úroda bývá menší. Včely v kraji kosí nemoci a chybí včelaři

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji je méně včel, což ohrožuje úrodu, a tudíž i potravu pro obyvatele. Hejtmanství to řeší dotacemi pro...

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Najdete na iDNES.cz