Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez známek, osnov i zvonění. Svobodná škola za Libercem děti nestresuje

  11:51aktualizováno  11:51
Zapomeňte na všechny představy, které jste kdy měli o škole. První svobodná škola v Libereckém kraji už měsíc učí a vychovává děti bez osnov, tabule nebo zvonění. Ale hlavně bez známek i stresů. A zájemců o výuku pomalu přibývá. Škola čeká na naplnění kapacity 15 dětí.

Svobodná škola klade velký důraz na rozvíjení dovedností dětí, snaží se je vést k samostatnosti, zodpovědnosti a tomu, aby nebyly závislé na odměnách nebo externích známkách. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zatím běží zkušební provoz. Od září už škola, která sídlí na koňské farmě na Vysoké u Chrastavy začne naostro.

Nad vchodem do třídy, která je vlastně útulným pokojem s kobercem, piánem a nezvyklými učebními pomůckami, visí hned troje hodiny. S časem v Čechách, v anglickém Summerhillu a americkém Sudbury Valley. Ve velké nadnárodní firmě možná praktická věc. Ve škole přinejmenším nezvyklá.

„Svobodná škola má velkou tradici v Británii i Spojených státech, tamní školy jsou pro nás inspirací. Děti postupem doby zároveň pochopí, že existují nějaká časová pásma a že všude na světě není ve stejnou dobu stejný čas,“ vysvětluje spolutvůrce projektu svobodné školy na Liberecku Pavel Branda. Ve škole má všechny tři své děti ve věku 3, 6 a 8 let.

Děti mají ve svobodné škole nezvyklou volnost. Nemají třeba předepsáno, co se bude právě dělat. Osnovy neexistují. Jestli děti sáhnou po anglickém puzzle, číselných hrách nebo písmenkách, jimiž jsou obklopeny, už dnes, či za týden, není podstatné. Nikdo se nepodivuje ani nad tím, když dítě jen leží na zemi nebo ťuká do klaviatury piana.

„Děti vědí, že je skvělé se naučit číst. Nemusíme jim říkat, že je hodina češtiny. Vidí text a chtějí si ho přečíst. Jde o to najít ten správný moment, pomoci jim, když si o to samy řeknou,“ říká Zuzana Brandová. V tradiční škole by se nazývala učitelkou. Tady je průvodkyní.

Ve škole také zcela chybí známkování. Podle teorie, že děti nepotřebují srovnávání s ostatními. Vnější motivace hrozbami a pochvalami je podle principů svobodné školy pomíjivá či dokonce škodlivá.

Škola klade velký důraz na rozvíjení dovedností dětí, snaží se je vést k samostatnosti, zodpovědnosti a tomu, aby nebyly závislé na odměnách nebo externích známkách.

Děti mohou dospělé třeba i přehlasovat

„Děti by měly dělat věci z podstaty protože je baví a jsou smysluplné. Na začátku jsem z toho měl trochu obavu, ale funguje to. Děti přirozeně touží po poznání,“ dodává Pavel Branda.

Všechny děti průvodkyním tykají. Oslovování křestními jmény patří k základním pravidlům svobodné školy na Vysoké. Pravidla si společně všichni určili. Děti mají při vytváření pravidel stejný hlas jako dospělí, a mohou tak dokonce dospělé přehlasovat.

„Je to jeden z prvků svobody, kterému se děti ve škole učí. Díky tomu, že se děti naučí od začátku pravidla spoluvytvářet, učí se osobní zodpovědnosti a dokonce pak vyžadují jejich dodržování i od ostatních. Je to pro život další důležitá dovednost. V klasické škole jsou většinou pravidla stanovena autoritativně shora a děti se učí pouze poslušnosti,“ představuje další filosofii svobodné školy Pavel Branda.

Protože stát svobodnou školu zatím neuznává, děti jsou dál oficiálně vedeny v rámci domácího vzdělávání. To je možné po dobu prvního stupně, na druhém stupni pouze na vybraných školách, kde se domácí vzdělávání již několik let s pozitivními výsledky testuje.

Děti musí být zapsány ve škole, kterou si rodiče vyberou, a dvakrát ročně pak jezdí na přezkoušení. Musí splnit rámcový vzdělávací program.

Rodiče za měsíc zaplatí 3,5 tisíce. Škola ve Vysoké probíhá zatím tři dny v týdnu. „Pokryje to nájem i provoz, ale určitě na tom nevyděláme. Kdybychom se snažili zařadit do sítě škol, sice dostaneme dotace, ale ztratíme svobodu,“ říká Pavel Branda.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz