Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez známek, osnov i zvonění. Svobodná škola za Libercem děti nestresuje

  11:51aktualizováno  11:51
Zapomeňte na všechny představy, které jste kdy měli o škole. První svobodná škola v Libereckém kraji už měsíc učí a vychovává děti bez osnov, tabule nebo zvonění. Ale hlavně bez známek i stresů. A zájemců o výuku pomalu přibývá. Škola čeká na naplnění kapacity 15 dětí.

Svobodná škola klade velký důraz na rozvíjení dovedností dětí, snaží se je vést k samostatnosti, zodpovědnosti a tomu, aby nebyly závislé na odměnách nebo externích známkách. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zatím běží zkušební provoz. Od září už škola, která sídlí na koňské farmě na Vysoké u Chrastavy začne naostro.

Nad vchodem do třídy, která je vlastně útulným pokojem s kobercem, piánem a nezvyklými učebními pomůckami, visí hned troje hodiny. S časem v Čechách, v anglickém Summerhillu a americkém Sudbury Valley. Ve velké nadnárodní firmě možná praktická věc. Ve škole přinejmenším nezvyklá.

„Svobodná škola má velkou tradici v Británii i Spojených státech, tamní školy jsou pro nás inspirací. Děti postupem doby zároveň pochopí, že existují nějaká časová pásma a že všude na světě není ve stejnou dobu stejný čas,“ vysvětluje spolutvůrce projektu svobodné školy na Liberecku Pavel Branda. Ve škole má všechny tři své děti ve věku 3, 6 a 8 let.

Děti mají ve svobodné škole nezvyklou volnost. Nemají třeba předepsáno, co se bude právě dělat. Osnovy neexistují. Jestli děti sáhnou po anglickém puzzle, číselných hrách nebo písmenkách, jimiž jsou obklopeny, už dnes, či za týden, není podstatné. Nikdo se nepodivuje ani nad tím, když dítě jen leží na zemi nebo ťuká do klaviatury piana.

„Děti vědí, že je skvělé se naučit číst. Nemusíme jim říkat, že je hodina češtiny. Vidí text a chtějí si ho přečíst. Jde o to najít ten správný moment, pomoci jim, když si o to samy řeknou,“ říká Zuzana Brandová. V tradiční škole by se nazývala učitelkou. Tady je průvodkyní.

Ve škole také zcela chybí známkování. Podle teorie, že děti nepotřebují srovnávání s ostatními. Vnější motivace hrozbami a pochvalami je podle principů svobodné školy pomíjivá či dokonce škodlivá.

Škola klade velký důraz na rozvíjení dovedností dětí, snaží se je vést k samostatnosti, zodpovědnosti a tomu, aby nebyly závislé na odměnách nebo externích známkách.

Děti mohou dospělé třeba i přehlasovat

„Děti by měly dělat věci z podstaty protože je baví a jsou smysluplné. Na začátku jsem z toho měl trochu obavu, ale funguje to. Děti přirozeně touží po poznání,“ dodává Pavel Branda.

Všechny děti průvodkyním tykají. Oslovování křestními jmény patří k základním pravidlům svobodné školy na Vysoké. Pravidla si společně všichni určili. Děti mají při vytváření pravidel stejný hlas jako dospělí, a mohou tak dokonce dospělé přehlasovat.

„Je to jeden z prvků svobody, kterému se děti ve škole učí. Díky tomu, že se děti naučí od začátku pravidla spoluvytvářet, učí se osobní zodpovědnosti a dokonce pak vyžadují jejich dodržování i od ostatních. Je to pro život další důležitá dovednost. V klasické škole jsou většinou pravidla stanovena autoritativně shora a děti se učí pouze poslušnosti,“ představuje další filosofii svobodné školy Pavel Branda.

Protože stát svobodnou školu zatím neuznává, děti jsou dál oficiálně vedeny v rámci domácího vzdělávání. To je možné po dobu prvního stupně, na druhém stupni pouze na vybraných školách, kde se domácí vzdělávání již několik let s pozitivními výsledky testuje.

Děti musí být zapsány ve škole, kterou si rodiče vyberou, a dvakrát ročně pak jezdí na přezkoušení. Musí splnit rámcový vzdělávací program.

Rodiče za měsíc zaplatí 3,5 tisíce. Škola ve Vysoké probíhá zatím tři dny v týdnu. „Pokryje to nájem i provoz, ale určitě na tom nevyděláme. Kdybychom se snažili zařadit do sítě škol, sice dostaneme dotace, ale ztratíme svobodu,“ říká Pavel Branda.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz