Sychrov ovládli Skotové. Tančilo se, soutěžilo a padaly i rekordy

  17:06aktualizováno  17:06
Zámecký park v Sychrově o víkendu už pojedenácté zabrali Skotové. Tradiční Skotské hry tam přilákaly stovky návštěvníků. Kromě ukázek tradičních tanců a poslechu hudby na ně čekalo i napínavé sportovní klání a pokus o zdolání rekordu v počtu mužů v kiltu na jednom místě.

Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly ukázky tanců i sportovní klání. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z dálky je patrný povyk a obří chumel lidí. Kvapně přibíhají další, zástup jim uvolňuje cestu. Do vymezeného prostoru v hloubi sychrovského parku se při bližším pohledu derou muži ve skotských kiltech. Nervozita roste, jen poslední okamžiky totiž zbývají do stanovení českého rekordu v největším počtu mužů ve skotských sukních na jednom místě.

Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly
Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly
Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly

"Ještě máme deset tanečníků na place, nevím, jestli se to stihne," hlásí zklamaně členka souboru skotských tanců, který ma jedenáctém ročníku festivalu předvádí své dovednosti. Další posila to nakonec sice nestihla, ale rekord v počtu 136 "okiltovaných" mužů je na světě.

Potvrzuje jej zástupce agentury Dobrý den z Pelhřimova, která je garantem České knihy rekordů. "Na vymezený čas bohužel nepřišli všichni, kteří tu byli v kiltech, rekord ale máme," raduje se Václav Rout, pořadatel festivalu, který je jediný svého druhu v Česku. Lidé se na něj sjíždějí zblízka i z daleka.

Atleti zápolili ve vrhu kamenem a hodem kládou

Rekord to ale nebyl jediný. Miroslav Marek z Dobrého dne ověřuje a dokumentuje další. Zajímají jej silní muži, kteří se na Sychrově tradičně utkávají ve skotských těžkoatletických disciplínách.

Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly
Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly

Vrhají osmnáctikilovým kamenem do dálky, snaží se ujít co největší vzdálenost se dvěma padesátikilovými závažími v ruce. Nebo házejí šest metrů dlouhou kládou těžkou až šedesát kilo tak, aby se ve vzduchu přetočila a dopadla co nejblíže k nakreslené ose.

A jejich výkony jsou úctyhodné. Na Sychrov totiž nejezdí žádná "béčka" - celá řada borců je bývalými nebo současnými profesionálními atlety. "Poprvé jsem tu byl před třemi lety, navnadil mě kamarád a už se sem vracím. Je tu bezva atmosféra," řekl atlet Jan Tylče, který dorazil z Plzeňska.

Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly
Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly
Na zámku v Sychrově se o víkendu konaly tradiční Skotské hry. K vidění byly

Vyhrál v hodu kládou i vrhu kamenem, který dokázal odmrštit do vzdálenosti deset a půl metru. Jeho rekordy se ocitnou také v České knize rekordů. Stejně jako ty, které vytvořil atlet Lukáš Melich.

Ten už byl na Sychrově posedmé a celý závod v sobotu vyhrál. Ostatně v minulosti se mu to podařilo třikrát. Nebo čtyřikrát? "Už ani nevím. Hážu kladivem a beru to taky jako trénink, při kterém si vyčistím hlavu," řekl Lukáš Melich.

Lukostřelba, skotská hudba i ochutnávka whisky

Atletické disciplíny moderuje ve skotském odění jedna z duší festivalu, herec Divadla F.X. Šaldy Martin Polách. "Začínali jsme spíš rodinně, na ty atletické disciplíny se ale začala nabalovat spousta stánků, kapel a teď je program úžasně pestrý. Každý si tady najde to, co ho bude bavit. Stává se z toho velká akce se solidní tradicí," zhodnotil Martin Polách.

Festival doplňují britští autoveteráni i ochutnávka whisky. Lidé házejí sekerami do terče, jinde zase napínají tětivy luků. Prohlížejí si tábor skotských vojáků nebo tančí. A především do noci poslouchají skotskou hudbu.

Letos tleskají legendě této hudby, skotským Tannahill Weavers. "Za rok se vrátím. Pomůžu zlomit rekord. Přijel bych ale už kvůli tomu úžasném prostředí," loučil se Vlastimil Líšťanský, Pražák od hlavy k patě oblečený podle skotských předpisů.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

VIDEO: V liberecké zoo se poprvé v historii narodila dvě lvíčata

Mláďata lva berberského v liberecké zoo se mají čile k světu,

V přírodě už je zcela vyhubený, o to větší radost teď v liberecké zoologické zahradě mají. Minulý týden tu přišla na...

Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

Ilustrační snímek

Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny...

Kvůli vyhlídce na Troskách se lidé bouřili, odhalí nová kniha o Českém ráji

„V Českém ráji slouží za rozhledny spíše věže starých hradů, skalní vyhlídky a...

Tři roky bádání, fotografování v různých ročních obdobích a v nohách stovky kilometrů. Tak by se dala shrnout práce na...

Najdete na iDNES.cz