Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Syner má podle radnice předláždit zpackané náměstí. Reklamaci ale neuznal

  8:00aktualizováno  8:00
Liberečtí chodci se možná konečně zbaví strachu, že si na dlažbě opraveného Soukenného náměstí zlámou nohy. Po vleklých tahanicích se nyní podle radnice podařilo dotlačit stavební firmu Syner k tomu, aby rozbité a vysmívané náměstí celé předláždila.

Vyviklaná dlažba na Soukenném náměstí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Uvolněná a zčásti poškozená dlažba je dlouhodobě předmětem sporu mezi městem Liberec a společností Syner. Brzy ji podle informací města nahradí dlažba zcela nová. Na omezení spojené s předlážděním se chodci musejí připravit s největší pravděpodobností ještě letos.

Syner práce na rekonstrukci náměstí začal v roce 2012, pozdější reklamace díla ale zamítal. Nyní se primátor po sérii jednání se Synerem dohodl, že firma náměstí předláždí na vlastní náklady. Město pak zajistí, aby novou dlažbu nepoškozovaly automobily.

„Jsem rád, že nám společnost Syner nakonec navrhla dohodu, která tento letitý spor vyřeší, a že souhlasila i se zkušebními vzorky, aby byla oprava co nejtrvanlivější. Věřím, že nová dlažba navrátí prostoru Soukenného náměstí důstojnou podobu, po které dlouhodobě volají i sami občané,“ komentoval primátor Tibor Batthyány.

Radní návrh Syneru vzali na vědomí. Také schválili, že firma zatím na náměstí položí dva zkušební vzorky. Mají vysondovat, jaká dlažba lépe odolá. Testovat se bude štípaná mozaika i stávající velkoformátová dlažba v kombinaci s dlažebními kostkami.

„Vzorky o rozměrech asi čtyř metrů čtverečných se objeví na dvou plochách na Soukenném náměstí a projdou plnou zátěžovou zkouškou včetně zatížení vozidlem zimní údržby. Výsledky testu nám jasně řeknou, která ze dvou variant nové dlažby bude efektivnější,“ uvedl náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela.

Na náměstí budou sklopné sloupky

I když má být nová dlažba odolnější, město chce náměstí chránit i po předláždění. Na své náklady na Soukenném náměstí nechá umístit sklopné sloupky. „Zabráníme tím černým vjezdům. Zároveň umožníme vjezd autům údržby nebo účastníkům různých akcí,“ zmínil mluvčí magistrátu Jan Vrabec.

Rekonstrukce náměstí stála téměř 18 milionů korun a dokončena byla v prosinci 2012. Sousední Obchodní centrum Fórum na ni přispělo třemi miliony korun. Od začátku je terčem kritiky. Oproti původnímu návrhu chybí na náměstí tržnice i vodní prvek.

Obnova náměstí byla i jedním z důvodů odvolání tehdejšího primátora Jana Korytáře. Zakázku v roce 2010 stopnul. Syner se odvolal k antimonopolnímu úřadu a město mu zakázku muselo dát. Navíc dostalo stotisícovou pokutu.

Syner reklamaci neuznává

Syner ovšem ve čtvrtek večer ústy svého mluvčího Ondřeje Paclta tvrzení radnice poněkud relativizoval. „V prvé řadě není pravda, že Syner uznal reklamaci. Nebyl a není k tomu důvod. Poškození dlažby je důsledkem jejího nesprávného užívání - nesprávná zimní údržba, vjezdy zásobovacích vozů a podobně, což jsme investorovi dokladovali. Přestože jsme reklamaci neuznali a několikrát se tak i do médií vyjádřili, není nám jedno, jak náměstí vypadá a proto jsme přišli s návrhem, jak situaci řešit,“ míní Paclt.

„Jedním z návrhů byly i avizované vzorky. Proto se uskutečnilo jednání investora, projektanta i zhotovitele. V žádném případě ale ještě nedošlo k dohodě na postupu prací. Další jednání s primátorem povede management společnosti v závěru tohoto týdne,“ dodal.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Najdete na iDNES.cz