Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát se soudí o předraženou budovu v centru Liberce. Chce 37 milionů

  8:41aktualizováno  8:41
Úředníky čeká v Liberci velké stěhování. Stát chce totiž opustit pronajatou výškovou budovu S Tower, kde sídlí úřad práce. Budova, kterou státu pronajímá Elite Office Park patřící pod S Group Holding (do skupiny spadá také stavební firma Syner), je pro něj příliš drahá.

Nový úřad práce vznikne v nyní opuštěné budově bývalého Elitronu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nezaměstnaní se ale nemusejí bát, že budou cestovat na jiný konec Liberce. Nový úřad práce vznikne v sousední opuštěné budově bývalého Elitronu.

Ještě loni stát koketoval s myšlenkou využít pro úřad práce bývalé sídlo Skloexportu. Teď je vše jinak.

„Je rozhodnuté, že budeme rekonstruovat Elitron. Je připravená studie, bude se zadávat soutěž na celkový projekt. Předpokladem je, že úřad práce by tam měl začít fungovat do tří let,“ přiblížil Robin Povšík, náměstek ministryně práce a sociálních věcí. Projekt a oprava Elitronu vyjde podle Povšíka na zhruba 150 milionů korun.

Ministerstvo práce budovu před lety koupilo za sto milionů korun od společnosti Elite Office Park. Oprava měla tehdy stát 130 milionů korun a spolupodílet se na ní měla Evropská unie.

Jenže kvůli administrativním chybám stát o evropskou dotaci přišel. Přestože měl vlastní budovu, od roku 2008 sídlil v pronajaté budově S Tower.

„Výškovou budovu S Toweru opustíme nejen proto, že tam platíme vysoký nájem přes deset milionů korun ročně. Tam, kde to dává organizační a ekonomický smysl, dáváme přednost tomu, aby státní orgány sídlily v budovách patřících státu. S Tower také není úplně vyhovující. Potřebujeme spíš budovu, kde nebudeme v patrech. Práce s našimi klienty je specifická,“ zmínil Robin Povšík.

V nově opravené budově má kromě úřadu práce sídlit také inspektorát práce nebo inspektoři sociálních služeb.

Stane se z S Toweru prázdná budova?

„Do budovy chceme sestěhovat víc našich složek, které mají malý počet pracovníků. Často sídlí v nevyhovujících prostorách. Nechceme být také už roztříštění,“ vysvětlil Povšík. „Elite Office Park má s Úřadem práce v Liberci uzavřenou dlouhodobou platnou nájemní smlouvu ještě na několik let,“ připomněl mluvčí S Group Holding Ondřej Paclt.

Rozhodnutí přestěhovat úřad práce podle Povšíka nezmění ani fakt, že se stát s původním majitelem soudí. Je přesvědčen o tom, že nákup byl předražený a dokládá to posudkem.

Rozdíl mezi kupní cenou a cenou podle posudku, 37 milionů korun, chce stát vymáhat. Spor se podle všeho ale ještě potáhne, soud chce doložit další posudek.

Hrozí, že se po odchodu státních úředníků stane z S Toweru další prázdná kancelářská budova v Liberci? „O dalším využití prostor samozřejmě vedení společnosti uvažuje, ale v současné době nové nájemce intenzivně nehledá. Situace na realitním trhu se postupně zlepšuje a jakákoli rozhodnutí by vedení Elite Office Park v současnosti považovalo za předčasná,“ zmínil mluvčí Ondřej Paclt.

Elite Office Park podle něj předpokládá, že prostory bez potíží naleznou další zájemce. „Interiéry budovy jsou zhotoveny ve vyšším standardu. Vzhledem k charakteru budovy ovšem prostory budou i v budoucnosti využity opět jako administrativní komplex,“ dodal Paclt. K probíhajícímu soudu se nevyjádřil.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Najdete na iDNES.cz