Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec otravné dřiny. Okna za vás omyje chytrý robot - krokodýl

  13:01aktualizováno  13:01
Robota, který umí lézt po svislých stěnách, vyvinul tým z liberecké Technické univerzity. ROBOTUL Vertical Climber 02 má šetřit lidskou práci. Konkrétně má sloužit k čištění skleněných plášťů výškových budov a kontrolám skla.

Vynálezce František Novotný se svým "dítětem". | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle vedoucího týmu vynálezců Františka Novotného má robot potenciál pro výrobce čistících zařízení a inspekční techniky. Dokonce připustil, že o vynález jeho týmu už jsou předběžní zájemci.

"Jsou hlavně z České republiky, ale předtím, než se skutečně dohodneme, je konkrétně jmenovat nebudu," dodal.

Fotogalerie

Možnost praktického využití robota ocenil i rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs. "V dnešní době se objevuje spousta snah hodnotit výsledky vědy. Způsoby bývají různé. Zapomíná se ale na to, jestli hodnocené vynálezy k něčemu jsou. ROBOTUL je vyrobený právě tak, aby lidem pomáhal," pochválil Novotný práci týmu.

Podle něj byl hlavním problémem boj s gravitací. Převážně od něj se výzkum odrážel.

Na stěně se robot udrží díky osmadvaceti přísavkám, které vyplňuje vakuum. Zároveň zajišťují pohyb. Ten vynálezce přirovnal k chůzi krokodýla. ˇ

Robot se sune po nohách a pak se vzepře na břichu

"ROBOTUL se pohybuje po krocích. Ty zajišťují čtyři nohy a tělo. Robot se nejprve posune na nohách a následně se vzepře na břichu. To se pořád opakuje," vysvětlil Novotný. Za minutu urazí robot tímto způsobem zhruba jeden metr.

S bojem proti gravitaci souvisí i to, že vynález nemůže mít příliš vysokou hmotnost. Ta nakonec dosahuje osmačtyřiceti kilogramů. Není ale konečná. Konkrétní užití, tedy buď mytí plochy, nebo kontrolní činnost, bude totiž určovat nástavba, kterou robot ponese. To znamená další kila navíc.

"Stroj má ale užitnou hmotnost okolo čtyřiceti procent své vlastní váhy," prozradil Novotný. Znamená to, že funkční nástavba, která se na nosič napojí, může vážit téměř dvacet kilogramů.

Představený stroj je robotem druhé generace a navazuje na svého pět let starého předchůdce. "Při výrobě nového robota jsme se snažili odstranit nedostatky toho původního," vysvětlil Novotný.

Ani nový vynález ale dokonalost sama není. ROBOTUL totiž není úplně samostatný. Musí ho ovládat člověk u počítače a navíc je pro jeho pohon nezbytné napojení na elektrickou síť.

"Kdyby měl samostatnou baterii, výrazně by to zvýšilo jeho hmotnost," vysvětlil Novotný. Vědec navíc připustil, že se vynález příliš nehodí pro již stojící budovy.

"Musely by se do nich zavést pojezdy, které by přesunovaly závěsné systémy a robotovi dodávaly energii. S tím by byly vysoké finanční náklady," prozradil. Uznal tak, že jeho využití očekává hlavně na stavbách, které teprve vzniknou.

Na jedné už existující budově přesto lidé robota v akci uvidí. Bude to na skleněném rektorátu liberecké univerzity. "Od příštího roku se tady bude místo horolezců prohánět tato potvora," uvedl se smíchem rektor Zdeněk Kůs.

Autoři:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Muže z Křižan zasypala kukuřice, na místě zemřel

Geneticky upravená kukuřice

Kukuřičná siláž zasypala ve středu v podvečer muže, který v Křižanech na Liberecku pracoval v bioplynové stanici....

Najdete na iDNES.cz