Univerzitní kampus se v posledních letech rozrůstá. Nově k němu bude patřit i...

Univerzitní kampus se v posledních letech rozrůstá. Nově k němu bude patřit i budova v Třebízského ulici, kterou univerzita koupila a chce ji za desítky milionů opravit. Škola v ní chce mimo jiné vybudovat takzvané čisté laboratoře. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká univerzita chce nové laboratoře sterilnější než operační sál

  • 0
Policii mají vystřídat vědci. Technická univerzita v Liberci koupila za 11, 5 milionu korun budovu v Třebízského ulici, v níž měla poslední roky státní policie kanceláře. Univerzita chce nyní prázdnou budovu opravit a zřídit v ní centrum pro špičkový výzkum.

Kromě učeben mají v budově vzniknout laboratoře s takzvaným čistým režimem. Umožňovaly by potom například výzkum aplikací nanočástic pro zdravotnictví.

„Celé jedno patro bychom chtěli využít pro laboratoře pracující v režimu čistých prostor pro naše čtyři fakulty. Zatím máme ‚čisté‘ laboratoře v podstatně menších prostorách, než pro vědeckou práci potřebujeme a než si náš výzkum zaslouží. Navíc jsou roztroušené v různých budovách, což také není zcela vyhovující,“ zmínil rektor univerzity Zdeněk Kůs.

Nové laboratoře by potom splňovaly velmi přísné normy na velikosti nebo počet prachových částic. V podobných laboratořích nesmí prachové částice ohrozit nanostruktury, s nimiž se uvnitř pracuje.

I proto se do nich vchází přes prachové filtry, vědec se musí osprchovat a převléknout. Prostředí laboratoří je potom tak čisté, že je v nich menší počet prachových částic než na nemocničních operační sálech. V dalších patrech počítá projektová dokumentace s učebnami.

Budovu by čekala nákladná přestavba. Náklady má pokrýt projekt, který škola v polovině roku podala do Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Náklady jsou 70 milionů

„Očekávaná výše nákladů, která souvisí s potřebnou rekonstrukcí, ale i s vybavením laboratoří, je sedmdesát milionů korun. Z projektu by se po dobu několika let financoval i provoz laboratoří,“ zmínil rektor Kůs. Univerzita by měla mít pětiprocentní spoluúčast.

Budova pochází z 50. let a univerzitě patřila, sloužila jako kolej. Socialistický realismus nezapře ani obraz nad vstupním portálem. Jako kolej fungovala až do začátku 90. let, kdy ji začala využívat policie.

„Policie v budově sídlila do loňského listopadu, než se kanceláře přestěhovaly do Pastýřské ulice,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Univerzita zatím čeká, zda s projektem uspěje. Jasno by mělo být příští rok v březnu. „Pokud bychom neuspěli, budeme usilovat o jiný zdroj získání peněz,“ dodal rektor.

Třicet milionů by bylo potřeba jen na fasádu

Některých budov se univerzita naopak zbavuje. Prodala například nevyhovující budovu K na Rybníčku. V době, kdy sloužila jako škola, ji využívala hlavně pedagogická fakulta.

Univerzita prodává i výškovou budovu S v Sokolské ulici proti hlavní poště. Záměr jejího prodeje už odsouhlasila správní rada. Tento původně bytový dům nemá pro univerzitu potřebné dispozice. Odhad ceny potřebné rekonstrukce se pohybuje kolem 30 - 50 milionů korun.

„Třicet milionů by bylo zapotřebí jen na fasádu,“ přiblížila mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Využití je pro školu problematické i proto, že se v okolí nedá zaparkovat. Univerzitě se zároveň letos podařilo zcelit pozemky v blízkosti školního sportovního areálu v Harcově.

Stavebně velmi lukrativní plocha v jihozápadní stráni, která má dnes hodnotu mnoha desítek milionů korun, má rozlohu 8 hektarů. „S touto obrovskou plochou počítá náš rozvojový dokument. Jestli bude v budoucnu možnost dalšího rozvoje, máme pozemek k dispozici,“ podotkl rektor Kůs.