Výstava ukazuje historické televizory od 50. do 70. let minulého století.

Výstava ukazuje historické televizory od 50. do 70. let minulého století. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jak zlepšit televizní obraz? Stačilo naplnit lupu vodou, ukazuje výstava

  • 0
Pionýrské doby československé televize připomíná do 24. listopadu výstava v muzeu v Lomnici nad Popelkou. Nese název Historické televizory aneb na co jsme se dívali a seznamuje s rozmanitou produkcí výroby československých televizí v 50. až v 70. letech minulého století.

"Absolutní raritou výstavy je zapůjčený exponát ze soukromé sbírky - amatérsky zhotovený mechanický televizor vyrobený českým radioamatérem v polovině třicátých let minulého století, který přijímal signál z Velké Británie," zdůraznil ředitel muzea Jan Drahoňovský.

Nechybí ani první československý sériově vyráběný televizní přijímač 4001 A, který v letech 1953 až 1957 vyráběla strašnická Tesla.

Je doplněný o velkou lupu plněnou vodou, která zvětšovala obraz z tehdy ještě malé obrazovky.

Výstavu doplňuje promítání dobových televizních reklam ze šedesátých až osmdesátých let.

"Zajímavostí jistě budou i zmínky o našich rodácích, Josefu Motejlovi, v minulosti působícím na postu hlavního kameramana Československé televize, malíři Josefu Kábrtovi, tvořícím coby animátor ve filmovém studiu Bratří v triku," upozornil Drahoňovský.

Výstava se taktéž zmiňuje o herci Josefu Beyvlovi, jenž se narodil v jednom z domů na Karlovském náměstí, a herci Otomaru Korbelářovi, který v Lomnici krátce žil jako dítě.

"Připomíná též herce Zdeňka Štěpánka, jehož divadelní kariéra započala na prknech lomnické ochotnické scény na Husově náměstí," uzavřel ředitel.