Potápka je jedním z typických ptáků, kteří odlétají do teplých krajin. Letos ale patří mezi druhy, které českou krajinu neopustily.

Potápka je jedním z typických ptáků, kteří odlétají do teplých krajin. Letos ale patří mezi druhy, které českou krajinu neopustily. | foto: MF DNES

Někteří ptáci kvůli teplé zimě neodlétli, jiní se začali už namlouvat

  • 2
Ptáci, co nepovažovali za nutné ohřát se v teplých krajích. A přehrady bez bruslařů. Letošní zima převrací zažitá klišé o typické zimě. A udiveni jsou i meteorologové.

"Letošní zima je zcela atypická," potvrzuje klimatoložka Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem Lenka Hájková to, co cítí na vlastní kůži každý.

Slova o nezvykle teplé zimě dokládají i meteorology naměřené teploty. Zatímco v lednu byla průměrná měsíční teplota vzduchu v Liberci 0,7 stupně Celsia, průměrná měsíční teplota v lednu za roky 1961 - 2010, tedy za celé padesátiletí, byla -2,1.

"Odchylka od dlouhodobého průměru je plus dvě celé osm desetin stupně," zmínila klimatoložka. Odchylka od minimálních teplot ve dne je za toto období dokonce ještě vyšší: plus tři stupně Celsia.

Dnů, kdy teplota klesla pod nulu, bylo v lednu pouhých 15. Za výše uvedené padesátiletí byl přitom počet tak zvaných mrazových dnů v Liberci 24,2.

Na přehradě se zatím vůbec nebruslilo

Když odhlédneme od exaktních zkoumání rtuti teploměru k běžné denní realitě, na liberecké přehradě se ještě letos nebruslilo. Lépe řečeno, nebruslilo se na ní celou letošní zimu. Přehradu pokrývá jen velmi slabá vrstva nestabilního a křehkého ledu. Na led by stoupnul nanejvýš sebevrah.

"V únoru většinou bývá přehrada zamrzlá tak, aby se na led dalo stoupnout. Letos to vůbec nejde. Led je nekvalitní a nepevný," zmínil hrázný přehrady Harcov Martin Vrchovský.

To, co vadí milovníkům zimních sportů, ale zjevně vyhovuje ptákům, kteří se stěhují za teplem. "Ptáků, kteří tu jinak zimují naprosto ojediněle, je v letošní zimě neobvykle hodně. Tato zima je z tohoto pohledu specifická. Týká se to třeba červinky obecné, drozdů brávníků, spousty vodních ptáků. Typické jsou potápky," řekl ornitolog Severočeského muzea v Liberci Martin Pudil.

Podle něj je nynější zima zvláštní ještě z jiného pohledu. Ptáci, kteří naše území od severu běžně přelétnou a zimují ve Středomoří, zůstali v kraji. "Už se jim to tu zkrátka dostatečně líbí. Jsou to vodní ptáci. Severské kachny typu hvízdáků, čírek a podobně," doplnil Martin Pudil.

Objevují se ptáci, kteří normálně přilétají až v březnu

V kraji se už objevili i ptáci, kteří se vracejí až na konci února nebo začátku března. Ornitologové například na rybnících na Českolipska spatřili jeřába popelavého.

Ptákům současné počasí vyhovuje dokonce do té míry, že už je mohou lidé slyšet i zpívat. Jde přitom o projevy námluv a obhajování hnízdního teritoria typické pro začínající jaro. Jejich noty jsou slyšet zhruba o měsíc dřív.

"Pokud teď přijde ochlazení, nebude to ještě pro ně problém. S námluvami skončí a začnou zase ve svém čase. Horší by bylo, kdyby ochlazení přišlo po měsíci, kdy má začít opravdické jaro a ptáci už začali hnízdit," uzavřel ornitolog Pudil.

Pokud jste si všimli četných krtčích hromádek na zahradách, není to z hlediska vývoje počasí dobrá předtucha. "Když krtek ryje v lednu, zima trvá ještě v květnu. Tato pranostika velmi často vychází. Obávám se, že bude vlhčí a studenější jaro. To by bylo třeba z hlediska kukuřice, která potřebuje větší teplo, špatné," zmínil Zdeněk Novák ze zemědělské společnosti Agro Bílá.