Od listopadu do února dodala teplárna v Liberci podle mluvčího zhruba o patnáct...

Od listopadu do února dodala teplárna v Liberci podle mluvčího zhruba o patnáct procent méně tepla než za stejnou dobu v předcházející topné sezoně. | foto: Roman Čejka, MAFRA, MAFRA

Teplárna má milionové ztráty. Může za to město, zní z jejího vedení

  • 8
Zastavte krvácení Teplárny, vzkazuje její vedení městu. Radnice totiž neplní smlouvu, kterou mezi sebou obě strany uzavřely už loni a Teplárna se kvůli tomu dostává do milionových ztrát. Navíc jsou ohrožené i dotace na projekt GreenNet, který počítá s modernizací parovodní sítě.

Před rokem zastupitelé schválili podpis smlouvy, která měla za cíl zlevnit teplo Liberečanům. Podmínkou byl ale vklad majetku obou akcionářů (města a skupiny MVV Energie CZ, pozn. red.). To mělo přinést teplárně roční snížení nákladů o zhruba čtyřicet milionů korun, které platí na nájemném.

„My jsme část dohody dodrželi. Cenu tepla jsme snížili, ovšem tím, že se město zdráhá plnit dohodu a majetek nevložilo, my dál platíme nájemné,“ upozornil Jaroslav Pantůček, místopředseda představenstva Teplárny Liberec.

Zlevnění tepla způsobilo ztráty

Právě kvůli zlevnění tepla se ale společnost dostala do ztráty . „Za minulou topnou sezonu je to 28 milionů korun, v té současné už je to dalších jedenáct milionů,“ informoval místopředseda představenstva. Ten podotkl, že konečná čísla hospodaření budou ještě nižší, a to díky úsporám uvnitř společnosti.

Červená čísla však stále představují stopku například pro bankovní úvěr. Ten si teplárna potřebuje vzít na projekt GreenNet, díky kterému může do budoucna ještě více teplo v Liberci zlevnit. „Přitom už na něj máme přislíbenou dotaci až ve výši třiceti procent. Pokud se ale bude realizace projektu neustále oddalovat, pak o ni můžeme přijít,“ zdůraznil Pantůček.

V současné době se teplo k domácnostem dostává pomocí tří napaječů. Jeden vede z centra města do Pavlovic, další do Vratislavic nad Nisou a poslední přes Textilanu. Jenže všechny už potřebují modernizaci, je třeba trubky zmenšit a odizolovat. První etapa, která vyjde na zhruba tři sta milionů korun, má vyřešit síť vedoucí do Pavlovic. Po revitalizaci tak zmizí z řeky Nisy ohyzdný parovod.

„Projekt výrazně sníží ztráty, ušetří až pětadvacet procent. Ovšem v prvních letech si ty úspory vezme banka na splátkách úvěru,“ připustil místopředseda představenstva.

Město: Podmínky neplní ani teplárna

Úvěr bude teplárna splácet zhruba šest až osm let. Za teplo dnes Liberečané platí 672 korun za gigajoule, podmínkou ale je, že podepíší pětiletý kontrakt. V současnosti je to nejnižší možná částka, do níž se promítl už i pokles ceny zemního plynu, a také snížení ceny tepla odebíraného z Termiza. Ta je pro tento rok dokonce o pět a půl procenta nižší, než umožňují regulativy Energetického regulačního úřadu.

Jenže liberečtí politici se domnívají, že teplárna může cenu za gigajoule ještě zlevnit, a to dokonce na 550 korun. „Současná cena tepla patří mezi dlouhodobě nejvyšší v republice,“ uvedl Jan Korytář (Změna), náměstek libereckého primátora.

Město nechce plnit podmínky dohody, protože prý je neplní ani teplárna. Politikům vadí, že jim nejsou předávány smlouvy, které má teplárna uzavřené. Klíčové je pro ně hlavně Termizo, kde chtějí prověřit, zda není možné nastavit výhodnější podmínky.

„Členové představenstva mohou do smluv kdykoli nahlédnout, jen je nesmí z teplárny odnášet pryč,“ řekl Pantůček. O plnění smlouvy se teplárna domáhá už i soudně. První stání má proběhnout 11. září.