Českolipská teplárenská je v Lípě většinovým dodavatelem tepla (ilustrační foto).

Českolipská teplárenská je v Lípě většinovým dodavatelem tepla (ilustrační foto). | foto: AP

Paneláky se odpojily od teplárny. V celé České Lípě proto zdražilo teplo

  • 3
Nejdražší teplo budou letos platit v Libereckém kraji obyvatelé České Lípy, kteří jsou napojení na zdejší teplárnu. Za gigajoule zaplatí 712 korun. Je to proto, že miliardář Radovan Vítek od zdejší teplárny odpojil svých 1 693 bytů a začal je vytápět tepelnými čerpadly.

Česká Lípa tím převzala štafetu nejdražšího tepla v kraji od Jablonce nad Nisou, který dlouho vládl celostátnímu žebříčku.

Vedení jablonecké radnice došla trpělivost s majitelem teplárny a rozhodla se ji koupit. Tím se cena tepla ve městě snížila o 15 procent a dnes je o téměř třicet korun nižší než v České Lípě.

Dalším důvodem, proč se Jablonec nad Nisou rozhodl zdroj centrálního vytápění koupit, byl fakt, že se nespokojení obyvatelé paneláků od něj začali odpojovat a tím se zvýšily náklady ostatním odběratelům.

Podobný problém musela řešit i českolipská radnice.

"K navýšení ceny tepla o 1,3 procenta došlo proto, že se nekoncepčně od centrálního vytápění odpojilo šestnáct panelových domů na sídlišti Sever. Je třeba říci, že se tak nestalo na přání nájemníků, ale majitele domů, kterým je společnost CPI byty," uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.

CPI byty patří miliardáři Radovanu Vítkovi, který změnil způsob vytápění svých domů na tepelná čerpadla a ušetřil nájemníkům stokorunu na gigajoulu, jehož cena s DPH je 621 korun.

Přechod tisíc sedmi set bytů na vytápění pomocí tepelných čerpadel však zpochybňuje Lukáš Jankovský, mluvčí Českolipské teplárenské, která je ve městě většinovým dodavatelem tepla.

"Nově instalovaná tepelná čerpadla budou muset hlučně vyrábět stále stejné množství energie. Lidem se sníží tepelný komfort a cena se od naší téměř nebude lišit. Rozdíl mezi cenou tepla z teplárny a domovních kotelen je stále v řádu desetikorun na vyrobený gigajoule tepla. Samotní odběratelé tak vytápěním nových zdrojů příliš neušetří, jejich náklady na teplo budou díky chybějícím úsporným opatřením vždy vyšší, než zaplatí průměrný byt v České Lípě," řekl Jankovský.

Tento názor zásadně odmítají obyvatelé domů, v nichž se touto moderní technologií topí.

"Bydlím v přízemí a čerpadlo máme ve sklepě hned pod obývacím pokojem. Ze začátku jsem to monotónní hučení slyšela, dnes už ho nevnímám. Je to takový uspávající zvuk. Lidé v patrech nad námi to slyšet nemohou," uvedla žena, která si nepřeje, aby se její jméno objevilo v médiích.

Zpochybňuje také tvrzení teplárny, že nic neušetří. Úsporu za topení odhaduje na tento rok v tisícikorunách. Podle vyjádření českolipské radnice se však ostatní obyvatelé města dalšího zdražovaní kvůli odpojování dalších domů od teplárny bát nemusí.

Od roku 2012 nebyl na stavební úřad podána žádná žádost. "Jednoprocentní zvýšení předběžné ceny se dotkne zhruba každého druhého zákazníka, ostatní naopak oproti roku 2013 ušetří. Navíc, pokud se teplárně podaří zachovat a rozvíjet současnou síť zákazníků, cena tepla v České Lípě bude v budoucnu spíše klesat," dodala mluvčí Brožová.