Ředitel Jablonecké energetické Petr Roubíček ve staré výtopně na Brandlu.

Ředitel Jablonecké energetické Petr Roubíček ve staré výtopně na Brandlu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Jablonci končí období páry, teplo bude levnější

  • 4
Období páry je v Jablonci nad Nisou minulostí. Město společně s teplárnou dokončilo modernizaci vytápění a bývalé výměníkové stanice proměnilo na moderní kotelny. Z ulic zmizí patnáct kilometrů parovodů, obyvatelé zároveň pocítí zlevnění tepla.

„Nikdo ve městě už není zásobován párou,“ říká o novém systému vytápění náměstek jabloneckého primátora a zároveň předseda představenstva Jablonecké energetické Miloš Vele.

Na začátku listopadu skončil provoz ve třicet let staré výtopně na Brandlu, o veškerou výrobu tepla se nově stará 21 menších kotelen, které jsou rozesety po Jablonci.

Práce byly rozděleny do dvou etap. První skončila již loni a týkala se 1650 domácností a 20 institucí. Teď se dočkalo i zbylých 2 350 domácností s 50 institucemi. Obě etapy tak vyšly dohromady na 232 milionů korun, přičemž na první přispěla Evropská unie 40 procenty nákladů.

Parní soustavu zlikvidují

„Druhá etapa byla svým rozsahem téměř dvojnásobná. Přesto jsme stihli všechny práce dokončit včas a parní soustava tak mohla být definitivně odpojena z provozu a můžeme ji začít postupně likvidovat,“ popisuje jablonecký primátor Petr Beitl.

„Hlavním cílem bylo snížit cenu tepla pro odběratele,“ zdůvodňuje nový systém vytápění ředitel teplárny Petr Roubíček.

„Podařilo se nám odstranit ztráty tepla, které byly na původních parních rozvodech,“ doplňuje. Cena centrálního tepla se v Jablonci dlouhodobě pohybovala na hranici téměř 900 korun za gigajoule.

„To bylo samozřejmě pro řadu lidí důvodem, aby si našli jiného dodavatele, a stovky domácností se začaly od systému odpojovat,“ popisuje ještě nedávnou historii Beitl. Od ledna 2017 by se cena za jeden gigajoule měla pohybovat v rozpětí 510 až 580 korun v závislosti na množství odebraného tepla a dlouhodobosti smlouvy.

Komín v Mechové prodlouží

Novinkou je v Jablonci i moderní dispečink. „Je to soustava monitorů, kam se stahují data z jednotlivých rozvodů sítě. Dispečeři tam vidí nastavení ventilu, teplotu, která z kotlů odchází, či teplotu, která se tam vrací. Jsou to stovky údajů, které systém řídí,“ přibližuje Roubíček.

„Část problémů se dá řešit od stolu pomocí počítače, část musí řešit technik, který vyrazí na místo.“

Nové kotelny ale neprovázelo z řad obyvatel jen nadšení. V ulici Mechová vadil místním kouř, který vycházel z komína jedné z nových kotelen. Situaci chce teplárna řešit prodloužením komínu.

„V tuto chvíli leží žádost na stavební úřadu, který si vyžádal doplňující informace. Komín bude prodloužen o dvanáct metrů, což je řádově o půlku stávajícího,“ zakončuje Roubíček, který stavební práce vyčísluje na 2,1 milionu korun.