Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smutný příběh zašlé slávy. Liberecká přehrada v testu příliš neuspěla

  14:05aktualizováno  14:05
Liberecká přehrada je prvním z míst, které MF DNES otestovala v rámci letního seriálu o koupalištích na různých místech v Libereckém kraji. Jaké tady nabízejí služby? Jak mají vyřešené parkování? Mají si lidé kam dojít na toalety?

Radnice by zasloužila ..., spolkne nadávku muž venčící psy u hráze liberecké přehrady. Skautský vedoucí a dětský lékař Ivan Brabec se právě rozhlíží po okolí nádrže, kdysi jedné z pyšných dominant Liberce.

Velký test koupališť

Dnes jakoby pozapomenuté a upadající vodní plochy. O tom, že by nabízela kvalitní rodinné koupání, si může nechat jen zdát.

„Je to tu ostudné. Taková technická památka a ideální místo na rekreaci ... Pamatuju si to tu jako výborné místo na koupání. Teď je to škoda mluvit,“ smutní Brabec. U přehrady žije odmala.

Kritikou nešetří kvalitu vody ani pláž. „Vždyť děti se ani po tom strmém a neudržovaném břehu nedostanou do vody. Je to tam na zlomení nohy,“ říká Brabec.

Z travnaté pláže, kde je pískoviště a zašlá skluzavka s lanem a dřevěným domečkem á la Tomovy parky nevede do vody žádný pozvolný vstup.
Jen na dvou místech jakési kamenné kostky suplují schody. Ve vodě reziví někdejší mola. Ovšem bez dřevěných desek. V pořádku jsou asi jen dvě mola.

Blátivá stezka jak v pralese

Šťastlivci, co je zabrali, se na nich opalují. Břeh zarůstá travou. Cesta podél přehrady je na mnoha místech mokrá a mění se v blátivou pralesní stezku.

Známkování

Přehrada v Liberci

  • voda: 3
  • služby: 4
  • občerstvení: 2
  • toalety: 2
  • atrakce: 4
  • parkování: 3
  • Celková známka 3

Pozn.: Hodnocení je jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

„Ta pláž je asi nejostudnější. Kdybych ji měl oznámkovat, dostane čtyřku jako vyšitou,“ nešetří Ivan Brabec jediné místo, kde se lidé dostanou do vody. Jedním dechem zmiňuje i ucpaný kanál, který měl dříve odvádět část vody při zvýšeném průtoku mimo hlavní přehradní nádrž. Dříve v něm dokonce podle Brabce plavali pstruzi.

„Město by mělo řešit i dopravní situaci. Cyklisty bych pouštěl jen po druhém břehu. Vznikají tu velmi nebezpečné situace. Snad se zlepšení stavu někdy dočkám,“ loučí se liberecký patriot Brabec. U přehrady není parkoviště, auto se musí nechat v jedné z přilehlých ulic.

Hladinu čeří osamělý kajakář. Do vody se v pátek před dvanáctou osměluje vstoupit jen opálený senior. „Vstup by se mohl zlepšit. Voda je tady ale pořád dobrá a mám to tady rád,“ říká muž, když usedá na ručník na travnaté pláži.

Hrstka lidí také popíjí pivo na čistých lavicích před restaurací Na přehradě. Půl litru Kozla stojí pětadvacet korun, stejně jako Svijanský máz. Plzeň je o deset korun dražší.

U stánku nabízí klasiku

K jídlu je stánková klasika - sýr v bulce za 49, hranolky za 36, párek v rohlíku za 22 nebo langoš za 40. Pod střechou je k dispozici rozlehlý prostor se stoly a lavicemi pro desítky lidí.

Překvapí čistota toalet. K dispozici je dokonce záchod pro imobilní návštěvníky a jeho součástí je přebalovací pult pro nejmenší děti. K restauraci přiléhající přístavek s obrázky podmořského světa. K dispozici jsou i převlékárny. Ke sprchám půjčí obsluha klíč.

K pláži přiléhá beachvolejbalové hřiště. Tím výčet atrakcí a vybavenosti přehrady končí.

„V Jablonci je přehrada přirozeným centrem, v Liberci to tak bohužel nefunguje. Nikdo se o ni pořádně nestará, nečistí břehy, je tu strašný přístup do vody. Postrádám tu i víc prolézaček a atrakcí. Líbily by se mi třeba prvky na cvičení, jako jsou v Jablonci. Není se co divit, že i Liberečani jezdí raději tam,“ říká u pískoviště Jana Chlupová.

Fotogalerie

Přitom přehrada má potenciál k tomu, aby se stala rekreačním a kulturním středobodem Liberce. Rozhýbat spící kout Liberce se už před pěti lety pokusili mladí architekti z ateliéru Mjölk, když na betonovou plošinu uprostřed vodní plochy postavili veřejnou saunu. Dnes je na koupališti v Kateřinkách.

Čas od času se na přehradě konají koncerty. Skupina nadšenců Fotošálek zase na hrázi pořádá Salon tolerance. Fotografickou výstavu s mottem Toleruj druhé a neprožívej sebe. Letos v květnu měla dokonce mezinárodní obsazení.

Místní skupina vodních skautů Flotila zase pořádá pietní Kotorský závod - vzpomínkovou akci na české námořníky popravené v roce 1918 po potlačení vzpoury v Boce Kotorské.

Jeho součástí je i závod vlčat memoriál Jirky Bělského. Čtrnáctiletého hocha, jenž před sedmi lety zachránil ve Stvolínkách tři dětské životy a sám při tom zahynul.
Na přehradě se pořádají tradiční závody dračích lodí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz