Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sluníčko je oáza klidu mezi kopci, která láká ke koupání i primátory

  16:00aktualizováno  16:00
Vratislavické koupaliště Sluníčko prošlo testem MF DNES. Redaktor ocenil příjemný areál, čistou vodu a lidové ceny. Vadila mu zbytečně krátká otevírací doba a některé atrakce z časů Husákových dětí.

Maskování vratislavického koupaliště Sluníčko je dokonalé. Tedy výhodou by bylo, pokud by hrálo s jinými vodními plochami bojovou hru. Vklíněné mezi kopci jako v zákopu pro ležícího střelce, na samém konci sídliště ve Vratislavicích a utopené v širých lukách. Na mnoho cedulí člověk cestou nenarazí. V tomto případě se ale skoro nabízí dodat, že Sluníčko reklamu nepotřebuje.

Velký test koupališť

Místní vědí a cizinců ve Vratislavicích moc není. „Převažují samozřejmě místní, naučili se ale jezdit i lidé odjinud, jsou to ti, co byli v regionu na dovolené a Sluníčko objevili. Myslím, že se jim líbí ten klid a krásné okolí. Sezona je podle mě zatím dobrá,“ vyvrací zmínku o špatném poutání koupaliště správce Jaroslav Janoušek.

Denně i 1 200 návštěvníků

Letos už na koupaliště v jednom dni dorazilo i 1 200 návštěvníků, což je letošní rekord. Víc už areál pojímá obtížně, ležící lidé ztrácejí soukromí. Areál není příliš velký.

V pondělí před polednem ale koupaliště připomíná oázu klidu. Branami prošlo teprve 145 lidí. Vybrat si mohou sluncem zalitou travnatou rovinku, stín pod stromy nebo terasy ve svahu. Ve stínu je ideálních pětadvacet, voda má dvaadvacet. Obě hodnoty uvádí tabule u vchodu, pokladní právě před chvílí stoupající hodnotu upravila.

Známkování

Koupaliště Sluníčko Vratislavice

  • voda: 1
  • služby: 2
  • občerstvení: 1
  • toalety: 1
  • atrakce: 2
  • parkování: 2
  • Celková známka 1,5

Pozn.: Hodnocení je jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

Vstupné 80 korun pro dospělého může trochu překvapit. Na druhou stranu, platí na celý den a návštěvník se může vrátit. Děti do jednoho roku projdou zdarma, do patnácti platí 30 korun.

Koupaliště také nabízí řadu permanentek, například týdenní dětskou a přenosnou za 140 korun nebo měsíční přenosnou za 500. V případě dovolené v kombinaci s hezkým počasím se určitě vyplatí.

Dvě hodiny před uzavřením bazénů, což je v 19 hodin, je vstupné jen 30 korun. Před dvěma týdny ale pokladní dokonce mávla rukou a necelou hodinu před koncem provozní doby nechala sympaticky projít bez placení.

Člověk by tu rád zůstal déle

„Mám to sem kousek a líbí se mi tu, nic nám nechybí. Vadí mi snad jen, že nás ve všední den vyhánějí z vody už v sedm. Podvečery jsou tu o prázdninách nejpříjemnější, člověk by tu rád zůstal déle. Na jednu stranu chápu, že už z nás pak nic nemají, spokojenost lidí by pak byla větší,“ svěřila se ses svým dojmem z koupaliště jedna z maminek.

Koupaliště nabízí půjčení slunečníku za padesát korun. Nudícího se návštěvníka potěší i wi-fi připojení zdarma.

Areál koupaliště je vzorně uklizený. Bazénová vana pro nejmenší o rozměrech 26 x 48 metrů i ta pro plavce zvíci 26 x 32 metrů mají obnovený lákavě modrý nátěr a voda je čistá. Sprchy u bazénků na čištění nohou funguji. Čistotou přímo září třeba i nově opravené toalety. Lépe řečeno ty v dolní části (ty nad terasami v horní jsou spíš pro milovníky záchodového retra).

Prolézačky z časů Husákových dětí

Přesto, jakoby ze Sluníčka jako celku stále nevyvanula nostalgie uplynulých časů. Asi nejvíc je to vidět na zašlé šedivé plechové ohradě obtáčející areál nebo železných prolézačkách z doby, kdy na nich skotačily Husákovy děti. Natrefit dnes na prolézací kouli nebo železnou houpačku chce už téměř notnou dávku štěstí.

Děti si ale mohou hrát i v nových plastových domečcích, skákat na trampolíně nebo využít pískoviště. A hned vedle si zase rodiče mohou zahrát na beachvolejbalovém hřišti.

Kouzlo Sluníčka znají i známé liberecké osobnosti. V předzahrádce oblíbené restaurace s celoročním provozem lze čas od času potkat třeba známého bonvivána, bývalého libereckého primátora Kittnera nebo toho stávajícího, Batthyányho.

Koupaliště ale nijak nevybočuje z českého koupališťového a vůbec rychloobčerstvovacího standardu. Dřevěná restaurace i přilehlá zastřešená terasa v horní části areálu, která také nostalgicky připomíná uplynulé mládí, nabízí obligátní menu v podobě hranolek s kečupem, smaženého sýru v housce nebo párku v rohlíku za dvacetikorunu.

Výběr je tu ale velký. Můžete si dát také třeba grilovanou kukuřici za 65 nebo kuřecí steak za stejnou cenu. Fronty se netvoří a obsluha se na české poměry nezvykle příjemně usmívá.

Nabídka nezdravého jídla

Nad Birellem za 35 korun a Svijanami za 23 si chvíli povídáme o úrovni nejbližších koupališť se známým. Tráví tu právě jeden den dovolené s rodinou. Sluníčku dal přednost před výletem do sluníčkem rozžhavené Prahy.

„Na všech českých koupalištích mě nejvíc mrzí, že když chci dětem dát něco aspoň relativně zdravého, bez vlastního jídla a pití to většinou nejde,“ posteskne si Petr a hodnotí dál.

„Sluníčko mám rád, ze všech koupališť v Liberci a okolí je pro mě nejlepší. Je tu i příjemná atmosféra. Bohužel mám srovnání s Mladou Boleslaví, kde je to díky rozloze, tobogánu, atrakcím a různým vodním hrátkám zase úplně jiná liga. Pak by Sluníčko padalo do podprůměru. I v Boleslavi je ale stejná nabídka nezdravého jídla,“ uvažuje nahlas Petr.

Padají ještě úvahy nad otázkou, proč se silné firmy v regionu nepodílejí na sponzoringu koupališť. Dotovat je musejí města, protože se ze vstupného neuživí a na větší rozvoj už nemají peníze. To už je ale na jiný článek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Umělci ryli do pískovcových skal, schytali kritiku za neúctu k přírodě

Výtvory ve skalách vyvolaly řadu kritických ohlasů, ale i chválu.

Značné rozpaky a nevoli vyvolala u geologů i historiků nová stezka v pískovcových skalách u obce Brniště na...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Konec nadějí na Euro. Fotbalová jedenadvacítka podlehla Řecku

Český fotbalista Aleš Matějů (vlevo) v souboji s Thanasisem Andrutsosem z Řecka.

Čeští fotbalisté už nemohou postoupit na mistrovství Evropy do 21 let, které se koná příští rok v Itálii a v San...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Náměstek libereckého primátora se musí omluvit Změně, nařkl ji z korupce

Náměstek libereckého primátora Tomáš Kysela (na snímku vlevo).

Soud nařídil náměstku libereckého primátora Tomáši Kyselovi (exANO), aby se veřejně omluvil politickému hnutí Změna pro...

Po výbuchu kotle v liberecké spalovně utrpěl muž vážné popáleniny

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára...

V sobotu dopoledne vybuchl kotel v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára popálila sedmačtyřicetiletého zaměstnance....

Liberecká spalovna je po explozi vyhaslá. Zraněného zachránil kolega

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára...

Nehodu v liberecké spalovně Termizo, při které v sobotu dopoledne utrpěl jeden zaměstnanec těžké zranění, zavinila...

Najdete na iDNES.cz