Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na starém koupališti Vápenka je nejlepší to, že ho v Liberci vůbec máme

  14:00aktualizováno  14:00
Liberecká Vápenka, jež vznikla už v roce 1933, přichází v MF DNES na řadu při prázdninovém seriálu testování koupališť. Redaktor se tam vypravil velmi příhodně zrovna uprostřed tropických veder.

Koupaliště Vápenka postavil v roce 1933 v Horním Růžodolu řezník Franz Richter. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Žádné jiné venkovní koupaliště v Liberci není – pokud tedy nepočítáme Sluníčko v samostatném městském obvodu Vratislavice. Hledejme proto raději na Vápence zejména dobré věci.

Utopena v zeleni ve čtvrti Horní Růžodol nabízí úchvatný pohled na Ještěd a Jizerské hory. Naopak nevidíte z ní žádné odpudivé panelové sídliště.

Při parkování v postranních uličkách můžete schovat auto do laskavého stínu stromů a při návratu od vody v něm nemáte plus padesát.

Vápenka působí starosvětsky mile. Modř bazénu ladí se zelenými, dobře uklizenými plážemi. Při chůzi naboso však dejte pozor na včely. Z velké louky trčí hodně slunečníků a kdo chce, schová se před jedovatým sluncem i pod vzrostlými listnáči.

Velký test koupališť

Voda v rozlehlém koupališti je průzračná a vejdou se do ní mraky lidí. Neposedným teenagerům se hodí skokanská věž, dětem menší skluzavka. Na louce najdete dětské hřiště – jen stará železná trubka s pozůstatky basketbalové desky by tam strašit nemusela.

Na občerstvení je Vápenka bohatá. Zaujme spousta míst u stolů, zhusta krytých střechou a obřími slunečníky. Však také koupaliště nabízí dětské narozeninové oslavy, svatební hostiny nebo firemní veselice.

Podívejme se na ceny – smažený květák, kuřecí řízek nebo sýr s hranolky jsou shodně za 71 korun, párek v rohlíku za 20 korun a bramboráčky za 30.

Patnáctideková klobása vyjde na 49 korun. Za půllitr jedenáctistupňového piva Pardál nebo za desítku Budvar dáte 26 korun. Desítka není špatná. Půllitr limonády stojí 15 korun, půllitr kofoly 25.

Známkování koupaliště Vápenka

  • voda: 2
  • služby: 3
  • občerstvení: 3
  • toalety: 3
  • atrakce: 3
  • parkování: 3
  • Celková známka 3

Pozn.: Hodnocení je jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

Čtyři decilitry ledové tříště vyjdou na 30 korun, čtyři decilitry ledové kávy se šlehačkou na 45 korun. Bez ní je za 40 korun. Ve stánku prodávají rovněž nanuky a zmrzlinové kornouty.

Oči padnou na opalovací krémy, retro značka Nubian s ochranným faktorem 10 stojí 55 korun.

Celodenní vstupné vyjde dospělé návštěvníky na 80 korun.

Co napadne každého, kdo si Vápenku pozorně prohlédne, je vylepšit zašlou fasádu dlouhé nízké budovy za vchodem a domalovat omšelou zeď z betonových desek.

Koupaliště Vápenka postavil v roce 1933 v Horním Růžodolu řezník Franz Richter. Kde se vzal onen zvláštní název? Nedaleko plovárny stávala, na pozemcích mezi dnešní Ještědskou ulicí a budovou starých pekáren v ulici Křižíkově, vápenka se dvěma pecemi.

Fotogalerie

Podle dochovaných údajů na tomto místě vznikla již ve druhé polovině devatenáctého století, přežila první světovou válku a pracovala až do počátku třicátých let století dvacátého, kdy byl její provoz, pravděpodobně kvůli tehdejší hospodářské krizi, definitivně zastaven.

„Opuštěný areál cihlových pecí – jedna z nejkrásnějších industriálních staveb Liberce – stál při Ještědské ulici nevyužitý ještě po druhé světové válce a sloužil jen jako eldorádo zdejších kluků a objekt romantického zájmu umělců, například malíře Františka Patočky. A to až do 4. března 1948, kdy byla stará Michlerova vápenka odstřelena. Dnes ji připomíná jen malý rybníček v houští pod silnicí a název tramvajové trati i koupaliště,“ napsal liberecký patriot, znalec místní historie a autor několika knih o Liberci Marek Řeháček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Najdete na iDNES.cz