Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tetřívci vymírají, turisté je vyhání z rašelinišť. Pomoc přišla z Bruselu

  6:30aktualizováno  6:30
V Česku vymírají tetřívci. V Krkonoších jich žije zhruba 250, v západní části hor položené v Libereckém kraji jich zbývá kolem osmdesáti. Podepisuje se na tom bouřlivý rozvoj cestovního ruchu a také proměna krajiny. Ubývá holých míst, kde mohou na dálku spatřit predátora.

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Prosický, naturephoto.cz

„Tetřívci jdou u nás do háje. V Jizerských horách jich podle našich odhadů žije posledních osmdesát. Ještě před osmi lety jsme napočítali při jarním tokání sto kohoutků, letos už jen třicet dva,“ řekl ornitolog Severočeského muzea v Liberci Martin Pudil.

Podle Libora Dostála z Lesů České republiky v Liberci se v Jizerských horách vyskytovalo před dvaceti pěti lety až tři sta tetřívků. Vyhovovala jim rozlehlá holá území na náhorní plošině, z nichž zmizely husté lesy, zničené průmyslovými exhalacemi.

V krajině připomínající severskou tundru bez lesů se tetřívkům dařilo. Slepičky dobře viděly na tokající kohoutky. Lišky a další predátoři, jejichž potravou se tetřívci stávají, se v přehledných horách neměli zač ukrýt a nemohli se nepozorovaně přiblížit ke svým obětem.

V současnosti tito zvláště chránění ptáci obývají hřebeny hor nad Harrachovem v oblasti kolem Vosecké boudy a pramene Labe. Turisté je však připravují o klid v jediném zbývajícím prostředí, které je pro ně vhodné - tedy na rašeliništích. Někteří tetřívci navíc umírají po nárazu do ocelových lan na lanovkách a vlecích.

„Na rašeliništích vyrostly povalové chodníky a vyhlídky. Turisté tam tetřívky bohužel celoročně ruší,“ upozornil Dostál. Pokud neukázněný turista vyplaší tetřívka v zimě, pták ztrácí drahocennou energii a snižuje se jeho šance na přežití do jara.

„V české části Jizerských hor se rozkládá pouze jedno veřejnosti nepřístupné velké rašeliniště, a sice na Velké Jizerské louce. Z polské strany se tam ale lidé dostanou. Tetřívci se proto z rašelinišť při jarním tokání stěhují na volné plochy kolem lesních cest, k jejich křižovatkám nebo ke skládkám dřeva,“ prohlásil Pudil. Tam je ale již brzy ráno mohou vyrušit projíždějící cyklisté nebo auta, využívaná při práci v lese.

Chránění ptáci se dočkali umělých bezlesí

Lesníci se s úbytkem tetřívků nesmířili a vytvořili pro ně v Jizerských horách umělá bezlesí. Vzniklo jich 12 a ptáci tam nacházejí nezbytný klid. Bezlesím nevedou žádné turistické cesty a nestojí tam vyhlídky.

Evropská unie na projekt na jejich záchranu věnovala přes 3,2 milionu korun. Lesníci k nim přidali svých zhruba 600 tisíc korun.

Do projektu patří také výsadba devíti tisíc bříz a jeřábů, jejichž pupeny a plody slouží tetřívkům jako potrava.

„Předpokládáme, že do jara příštího roku přežije jen asi deset procent narozených mláďat. Zjistilo se, že sedm z devíti zahubených tetřívků mají na svědomí lišky,“ podotkl Václav Tomášek z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Tetřívky loví také jestřábi. Hnízda tetřívků pustoší divoká prasata a rovněž krkavci, sojky nebo vrány ničí. Snesená vejce někdy rozšlape přemnožená jelení zvěř.

V Krkonoších žije třikrát víc tetřívků než v přilehlých Jizerských horách a společně představují největší tuzemskou populaci těchto ohrožených ptáků. Jedná se zhruba o 320 kusů. V Krušných horách se nachází asi 280 tetřívků, v celém Česku asi 800.

Tetřívky vyhnali snowboardisté

V Krkonoších zůstávají tetřívci ve třech oblastech. „Na východě hor jich žije ale jen desetina. Jsou stále více odříznuti od nejpočetnější části populace ve střední části Krkonoš v okolí Pece pod Sněžkou, a hrozí, že zde vymizí. Bariéra mezi oběma částmi populace je už nyní obrovská. Tetřívci doplácejí na výstavbu ve skiareálech a také na rostoucí počet turistů v lokalitách, kde se vyskytují,“ uvedl Jiří Flousek ze Správy Krkonošského národního parku.

Zhruba před deseti lety se ztratili tetřívci z Lysé hory a Zadního Plechu. „Stalo se tak poté, co jsme pod mediálním tlakem povolili, aby lanovka vyvážela nahoru snowboardisty,“ konstatoval Flousek. „Snowboardisté a skialpinisté často porušují zákazy jízdy volným terénem, což tetřívky z Lysé hory a Zadního Plechu vyhnalo,“ zmínil Flousek.

Za klíčové považuje, aby se v oblastech obývaných tetřívky vyloučilo budování nových skiareálů. Doporučuje rovněž, aby se na lanech od lanovek a vleků objevily reflexní značky, díky nimž se jim tetřívci vyhnou.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Přímá volba rozdělí národ, varují starostové. Bojí se populistů a zmatků

(ilustrační snímek)

Jen další zmatky přinese přímá volba starostů a hejtmana. Návrh z dílny poslanců hnutí Svobody a přímé demokracie...

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz