Pytel plný PET lahví odhodil do přírody třiašedesátiletý muž, strážníci...

Pytel plný PET lahví odhodil do přírody třiašedesátiletý muž, strážníci následně zjistili, že je po něm vyhlášeno celostátní pátrání. Ilustrační foto. | foto: Jan Král, MML

Ze světoznámé Textilany zbyla džungle plná odpadků. Město ji uklidilo

  • 2
Náletové dřeviny, křoví, přístřešky bezdomovců, kolem nich rozházený nepořádek, použité injekční stříkačky, peněženky. S tím vším se v minulých týdnech vypořádala skupinka uklízečů v areálu bývalé Textilany, od jejíž demolice uplynulo už deset let.

Zástupci vlastníků pozemků se dohodli s městem Liberec na spolupráci při úklidu rozlehlého prostoru, který stále čeká na svého prvního investora a plnohodnotné využití pro Liberečany a návštěvníky města.

Do úklidu se pustila desítka studentů, které zajistil majitel pozemků, a další desítka zaměstnanců Komunitních prací Liberec.

Na území o rozloze devíti hektarů se zaměřili hlavně na vykácení náletových dřevin, posečení vysoké trávy, likvidaci invazních rostlin, které postupně prorůstaly celou plání a úklid odpadků.

Areál si totiž oblíbili bezdomovci, kteří ke svým improvizovaným příbytkům nanosili tuny nepořádku; matrace, deky, oblečení, sklenice, igelity. Poblíž bylo pohozeno i několik prázdných peněženek a kabelek.

Během jednoho týdne se podařilo nasbírat neuvěřitelných 25 tun odpadků a zlikvidovat tak několik černých skládek.

Město chce vyklizený prostor využít

„Důležité bylo vykácet náletové dřeviny v zadní části pozemku, kde přebývali lidé bez domova. Teď už by nebyli schovaní, tak se jim tam snad nebude tolik líbit,“ řekla náměstkyně primátora pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolína Hrbková. „I po dokončení úklidu sem budou pravidelně docházet zaměstnanci Komunitních prací, případně strážníci městské policie,“ dodala.

Paradoxně pro lidi bez domova by pozemek po Textilaně mohl v budoucnu částečně sloužit. Město Liberec má v plánu vyklizený prostor příležitostně využívat.

„Uvažujeme nad tím, že bychom mohli v areálu v zimě při velkých mrazech postavit vyhřívané stany pro lidi bez domova. Jednáme o tom se zástupci holandských vlastníků pozemků,“ upřesnila náměstkyně.

V současnosti se mohou lidé bez domova obracet na občanská sdružení Naděje nebo na obecně prospěšnou společnost Návrat. Obě organizace, které město pravidelně finančně podporuje, provozují v Liberci zařízení, kde lidem bez domova nebo v tíživé sociální situaci poskytují hygienické zázemí nebo ubytování.

„Chceme být připraveni na situaci, kdyby kapacita těchto zařízení přestala dostačovat,“ uzavřela Karolína Hrbková.