Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čedič z Tlustce chceme, podáme žalobu na ministerstvo, vzkázali těžaři

  8:51aktualizováno  8:51
Ještě před dvěma týdny se zdálo, že boj o těžbu na Tlustci končí. Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo výjimku udělenou Libereckým krajem, která ražbu čediče z kopce umožňovala. Dnes už to neplatí.

Přestože se od roku 2004 se na Tlustci netěží, zálusk těžařů na kvalitní čedič stále neskončil. Možná přijdou se žalobou na ministerstvo. na snímku správce lomu, pan Medlen. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Právníci Kamenolomu Brniště totiž zvažují na ministerstvo správní žalobu a tvrdí, že jeho rozhodnutí konec projektu neznamená.

Sport o těžbu na Tlustci se táhne již téměř dvacet let. Protesty začaly v roce 1994, kdy kamenolom patřil firmě Beron. Lidé z okolních vesnic si tehdy stěžovali na prašnost, provoz aut, otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Tehdy se proti těžbě zvedla vlna občanských protestů, happeningy s řetězovými hladovkami.

Také proto ministerstvo životního prostředí těžbu o čtyři roky později zastavilo. Poté kamenolom vlastnilo několik dalších firem, které se snažily těžbu s větším, či menším úspěchem obnovit.

Přestože se od roku 2004 na Tlustci netěží, zálusk těžařů na kvalitní čedič neskončil. Poslední majitel Kamenolom Brniště se plánu na obnovení těžby nevzdává.

Na středu vpodvečer svolal jeho majitel do prostoru lomu setkání s občany Brniště, kde jim přednesl své plány a nešetřil sliby. Mimo to nabídl chlebíčky, pivo a párky.

Těžaři byli s účastí spokojeni

"Jsme spokojeni s velkou účastí. Zodpověděli jsme všechny dotazy. Podařilo se nám lidem vysvětlit, že se podoba kopce nezmění, protože panovaly obavy o zmizení vrcholu kopce," uvedl mluvčí kamenolomu Jiří Holub.

Firma také slíbila, že by v lomu mohlo pracovat až pětačtyřicet lidí, že Brniště od nich dostane z každé vytěžené tuny korunu a slíbila, že za své vybuduje obchvat obce.

"Otřesy budou menší, využijeme clonových odstřelů s podstatně menšími náložemi, než využívaly firmy v minulosti, kopec je už tak dost narušený," řekl spolumajitel lomu Jiří Čech.

Prašnost by měly podle něj minimalizovat moderní drtičky se skrápěním, přepravu kamene zajistí místo aut uzavřené dopravníky.

"Šel jsem se tam podívat jen ze zvědavosti, protože jejich názory znám, za uplynulý měsíc jsem se s nimi sešel dvakrát. Tady to bylo takové vlažné, mě osobně těžaři nepřesvědčili, že bychom měli měnit rozhodnutí, ve kterém se naše zastupitelstvo postavilo proti dotěžení a šanci lomu na Tlustci," uvedl po setkání starosta Brniště Ivan Pastorek.

Starosta: jen slibují, nevěřím jim

Ještě ostřeji se vyjádřil starosta sousedního Velkého Valtinova Josef Lukavec, který ovšem přiznal, že se chování těžaře oproti minulosti obrátilo o sto osmdesát stupňů: "Slibovali modré z nebe, lakovali lidi. Já osobně jim slovo nevěřím."

Právníci Kamenolomu Brniště nyní zvažují další kroky, vyloučena prý není správní žaloba na zrušení rozhodnutí ministerstva ke krajskému soudu.

"Současně je ověřován závěr, zda výjimka z ochrany zvlášť chráněných živočichů a rostlin je vůbec nutnou podmínkou pro povolení těžby," vzkázal mluvčí Jiří Holub.

Přes všechny tyto kroky jsou majitelé kamenolomu v pozici "proti všem." Těžbu odmítá hned několik ekologických a občanských aktivit, ministerstvo životního prostředí, Liberecký kraj i všechny okolí obce.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Najdete na iDNES.cz