Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Být primátorem se nebojím, říká budoucí vládce Liberce Tibor Batthyány

  15:00aktualizováno  15:00
Povinnost nedělního rozsvícení vánočního stromu na libereckém náměstí bude pro budoucího primátora Tibora Batthyányho z hnutí ANO zjevně tou slunnější stranou úřadu. Politický nováček se ale prý neobává toho, že ve čtvrtek stane v čele města s dvoumiliardovým dluhem.

Budoucí primátor Liberce Tibor Batthyány. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Máte se stát novým primátorem Liberce, města, které má dvoumiliardový dluh. Jistě vás nečekají jednoduché roky. Jaké máte pocity?
Pocity jsem se zabývat nestihl. Třeba mi to ještě nedochází. Jsem člověk, který má rád jasno a jasno budu mít definitivně až ve čtvrtek po ustavujícím zastupitelstvu.

Nicméně nemáte zkušenosti ani s prací v zastupitelstvu a jste tak naprostý nováček. Máte obavy?
Běžné rutinní práce se opravdu nebojím. Problém možná nastane v procesních záležitostech, při vedení zastupitelstva a podobně. To jsem ale schopen se naučit. Zároveň jsou určité věci, na které se můžete připravovat sebelépe, ale nikdy na ně připravený nebudete. Že bych se bál, to určitě ne.

TOP 09 do koalice

Ke koalici Změna pro Liberec a ANO se přidala v pondělí večer TOP 09. Koalice bude mít 23 hlasů ve 39 členném zastupitelstvu. V radě bude mít Změna čtyři členy, ANO tři a dva radní budou z TOP 09. Bude jimi Zora Machartová a Peter Hromada.

Začal jste se už biflovat zákon o obcích a další nezbytnosti, které s sebou primátorský úřad nese?
Doma už opravdu mám jednací řád, volební řád, i zákon o obcích a pročítám je.

Primátorka Rosenbergová svého času měla obavu z toho, že lidé pod hrozbou trestních oznámení nebudou chtít vstupovat do politiky. Počítáte s tím, že něco takového může třeba potkat i vás?
Počítám. Ostatně, málem na mě bylo podáno trestní oznámení už během kampaně, když jsme vyšli s grafikou Syner City, parafrází na film Sin City neboli v překladu Město hříchu. Kdo jde do politiky a exekutivních funkcí, může to skutečně vnímat tak, že je jednou nohou v kriminále. Pokud se toho ale budeme bát, tak se město nikdy nikam neposune.
S jakými vizemi do vedení města vstupujete?
Jsem zastáncem německého modelu řízení městských firem, kdy by politici měli být maximálně v dozorčích radách. Neměli by být v představenstvech, kam patří odborníci. Chtěl bych také hledat další možnosti, jak konsolidovat dluh města. Musí se splatit, ale můžeme dosáhnout podstatně nižších úrokových sazeb. Město také nemá připraveny kvalitní projekty, aby dokázalo efektivně čerpat peníze z evropských dotací.

Před volbami jste říkal, že byste se mohl případně obrátit na vašeho stranického šéfa Babiše s prosbou o radu. Byla to jen nadsázka, nebo s tím opravdu počítáte?
Je to realita. Už minulý týden jsem s ním mluvil ohledně odpuštění sankce osmnácti milionů za budovu Uranu. Primátor Kittner ji v rozporu se smlouvou zahrnul do zástavy České spořitelny. Nikomu nevznikla škoda, ale Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nám vyměřil sankci. Může ji zrušit jen ministerstvo financí. Se svým stranickým nadřízeným, toho času ministrem financí, jsem o tom jednal, abych mu vysvětlil, jak se věci mají a aby nám tu sankci odpustil.

Herci libereckého divadla možná teď nejsou moc v klidu. Před volbami jste upozornil na to, že je zbytečné, aby mělo divadlo tři soubory. Hrozí tedy třeba zánik baletu?
Pozor, říkali jsme, že pokud by to bylo městské divadlo, tak by tři soubory nebyly zapotřebí. Ale divadlo má nadregionální dosah, minimálně krajský. V tu chvíli bychom spíše uvítali, abychom našli nějaké vícezdrojové financování. Abychom do problematiky víc uvedli kraj, který by nám také víc přispíval na třísouborové divadlo. Zároveň by ale kraj měl mít možnost do určité míry ovlivňovat dění v divadle.

Jakou formou?
To ještě přesně nevím, ale pravděpodobně by to znamenalo změnu té příspěvkové organizace. Mohla by vzniknout správní rada, ve které by mělo zastoupení město a kraj.

Co s letištěm? Jaký je váš názor po volbách? Mělo by se prodat?
Ne, my máme k letišti neustále ten samý postoj. Nejde o následující čtyři roky. Měla by to být územní rezerva na desítky let dopředu. Takže rozhodně letiště neprodávat. Ať slouží účelu, ke kterému tu bylo zřízeno. Pokud bychom o takové letiště přišli, v budoucnu už nikdy nenajdeme území, na kterém bychom ho mohli případně znovu postavit.

Plánujete nějaké „čistky“ na magistrátu?
Čistky rozhodně nebudou. Mezi námi a Změnou je dohoda o šestiměsíčním hájení úředníků. Abychom získali osobní zkušenost s tím, jak odbory magistrátu fungují. Případné personální změny by pak byly za souhlasu obou stran.

Na kraji si Jan Korytář prosadil protikorupční komisi, i když byla před časem zrušena. Bavili jste se o tom, že by mohl podobný formát vzniknout i ve městě Liberci?
Po zkušenosti s krajem si nemyslím, že by nějaká protikorupční komise v Liberci měla vzniknout. Mimochodem, protikorupční strategii má pod sebou právě primátor. Myslím, že tady nebude ani zapotřebí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Najdete na iDNES.cz