Těžba na Tlustci

Těžba na Tlustci | foto: Roman Čejka, MF DNES

Odpůrci těžby na Tlustci prozatím vyhráli, ministerstvo zrušilo výjimku

  • 0
Nevytěžený čedič zatím zůstane v hlubinách kopce Tlustec u Brniště na Českolipsku. Souhlasné rozhodnutí krajského úřadu s výjimkou z ochrany zvířat a rostlin, které de facto znamenalo možnost obnovení těžby, bylo ministerstvem životního prostředí zrušeno.

Úřad se teď bude výjimkou znovu zabývat. Odvolaly se proti ní místní spolky a obce a uspěly.

Z toho, že ministerstvo dalo na jejich připomínky, má radost Miroslav Hudec, předseda českolipské Společnosti pro trvale udržitelný život.

„Těžaři argumentovali tím, že čedič se na Tlustci musí těžit, protože neexistuje srovnatelné ložisko, že je to jediné místo s takto kvalitním kamenem. Ale my víme, že existuje. Je jich několik. Čedič se těží třeba na Maršovickém vrchu u Jestřebí. Takže veřejný zájem na těžbě kamene nepřevýšil nad veřejným zájmem na ochraně přírody, což mě těší,“ zmínil Hudec.

„Další argument, pro mě tedy spíš pseudoargument, zněl, že těžit se musí, aby se zahladily následky předchozí těžby. To je stejné, jako bych někomu rozbil jedno oko, abych mu druhé mohl zasklít. Následky staré těžby přitom zahlazuje sama příroda,“ podotkl.

Těžba čediče na Tlustci skončila v září 1998. Od té doby se vedou spory o to, jestli zde kámen dál těžit, nebo ne. Proti je ministerstvo životního prostředí. Okolní obce by souhlasily jen za určitých podmínek. Například při vybudování obchvatu Luhova.

„A tato ani žádná další podmínka zatím nebyla splněna, takže naše stanovisko je dále zamítavé,“ říká Ivan Pastorek, starosta Brniště.

Firma chce těžit 25 let

Na souhlas obyvatel se odvolává i Liberecký kraj. „Dokud se těžaři nedohodnou s obcemi, do té doby těžba nesmí nastat,“ potvrzuje Jiří Löffelmann, radní pověřený řízením resortu životního prostředí.

Stejný krajský úřad přitom v minulosti udělil výjimku ze zákona. Löffelmann zdůrazňuje, že nešlo o rozhodnutí krajské samosprávy, ale státní správy v přenesené působnosti vykonávané odborem životního prostředí.

„Spousta lidí ten rozdíl nechápe. Vidí krajský úřad a myslí, že jsme to povolili my,“ posteskl si Löffelmann. Tlustec dnes patří Kamenolomu Brniště. Firma na svých stránkách argumentuje, že na kopci by těžila jen 25 let, do kdy je vydána studie vlivu na životní prostředí.

Ta upravuje i množství odtěženého kamene, které nemá být větší než 840 tisíc tun ročně. Tlustec má status roztěženého kopce a opětovným zahájením těžby by se nadobro vyřešila jeho celková situace, kdy je dnes pro veřejnost uzavřen.

„Již nyní je lom rozdělený do několika sekcí, v nichž bude těžba postupně probíhat. Jakmile společnost jednu z nich vytěží, začne ji rekultivovat. Bude zde probíhat výsev a výsadba dřevin, zakládání mokřad,“ konstatuje firma.