Toaleta pro rybáře na břehu harcovské přehrady od Michaely Markové.

Toaleta pro rybáře na břehu harcovské přehrady od Michaely Markové. | foto: Milada Prokopová, 5plus2.cz

Veřejné záchodky v tunelu či budce navrhují do Liberce mladí architekti

  • 1
Úkol najít v Liberci místo, kde by byl potřeba veřejný záchod, dostali studenti 1. ročníku architektury na Technické univerzitě v Liberci. Jak se s ním poprali, lidé mohou posoudit při čekání na občanský průkaz nebo změnu adresy na Novém magistrátu.

„V Česku se teď hodně mluví o kultivaci veřejných míst, ale jen z pohledu setkávání a pořádání společenských akcí. Když se ozve hlas přírody, musíme rychle využít zázemí některé restaurací, obchodního centra nebo kulturního zařízení. Pokud to chceme zlepšit, musíme začít přemýšlet o věcech nejzákladnějších a tím bezesporu toaleta je,“ říká jeden z vedoucích ateliéru, kde návrhy vznikly, Jiří Žid.

A studenti uvažovali co do místa realisticky - WC situovali hlavně v samotném centru Liberce všude tam, kde se pohybují lidé - na náměstí před radnicí, na Šaldovo náměstí, na Lazebnický vrch, na Tržní náměstí u plaveckého bazénu, na parkoviště u zoo, nebo na Papírové náměstí, jemuž se kvůli skrumáži hospod a barů přezdívá liberecká Stodolní.

Toalety jsou rozdílných tvarů a z různých materiálů a každá má svůj příběh. Jako například Toaleta pro flamendry od Tobiáše Hrabce. Autor ji ukryl pod terasami na Lazebnickém vrchu na cestě od  Papírového náměstí do Pražské ulice.

Tvoří ji dlouhá chodba, kam člověk po proflámované noci vstoupí jako do oázy. Může si ulevit, dát si sprchu, usušit se a doupravit před zrcadlem. Ven vyjde jako znovuzrozený, vstříc novému dni nebo dalšímu flámu.

„Město je pro mě jako velký byt s obývákem, kde se lidé baví, kuchyní, kde jedí, jen koupelna, kde by se mohli v klidu upravit, chybí,“ poznamenává ke svému nápadu autor.

Práce mladých architektů.

Věžičkou z liberecké radnice se inspirovala Barbora Tauerová. Snesla ji z vrcholu na dláždění na Benešovo náměstí. Dovnitř umístila chemický záchod s umyvadlem. „Není to architektura, spíš koncept,“ přiznala.

Se stávající půlkruhovou autobusovou zastávkou na Tržním náměstí si pohrál Pavel Zahálka.

„Chtěl jsem tím vyřešit i to, že stávající budka je dost nešikovná - je v ní vedro, málo místa na sezení, má špatně řešené vchody a není z ní vidět na autobus,“ popisuje Zahálka a navrhuje zadní část oddělit kovovou stěnou s pískovaným průsvitným sklem a posuvnými dveřmi.

Neprůhledné sklo by přečuhovalo nad lavice před toaletami a vytvářelo čekajícím stín. Boky autor odstranil, aby lidé měli výhled na přijíždějící autobus.

K těmto a ještě dalším návrhům se mohou lidé vyjadřovat na posledním vzkazovém panelu výstavy až do 30. srpna, kdy se jim od 15:00 dostane i komentáře od tvůrců.

Vedení radnice zatím neuvažuje o tom, že by některý z návrhů převedlo do reálu. „Myslím, že Liberec má veřejných záchodů dost v obchodních centrech, v restauracích nebo na terminálu MHD. Aspoň si nikdo nestěžoval,“ konstatuje liberecký náměstek pro rozvoj Jiří Rutkovský.

Podle něj nejde jen o to, záchody postavit, ale udržovat je, hlídat a provozovat. „A to je dost komplikovaná záležitost,“ uzavírá.