Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Továrna lidem smrdí. Majitelé už namontovali technologie za půl milionu

  6:30aktualizováno  6:30
Smrdí nebo nesmrdí? Lidé v Turnově budou celý týden zjišťovat, zda je zápach, který vychází z továrny Juta, menší nebo zda zmizel úplně. Firma sídlící v centru města totiž reagovala na stížnosti a pořídila za bezmála půl milionu korun speciální zařízení, které má zápach odstranit.
Smrdí nebo nesmrdí? Továrna v centru Turnova lidem nevoní (ilustrační snímek).

Smrdí nebo nesmrdí? Továrna v centru Turnova lidem nevoní (ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Momentálně běží v týdenním zkušebním provozu. „Rádi bychom, aby se během této doby lidé ozývali a dali nám vědět, jestli stále cítí zápach z výroby,“ uvedla mluvčí turnovského městského úřadu Anna Šupíková. Firma už má za sebou i šetření České inspekce životního prostředí.

Žádné normy ale nepřekračuje. „Každý zápach je specifický, ale v Jutě je určitě méně intenzivní než v jiných továrnách. Zdraví nijak neškodí,“ prohlásil Martin Kmoch, vedoucí oddělení ochrany ovzduší oblastního inspektorátu v Liberci.

Juta sídlí v Palackého ulici už sto třicet let. Zpracovává recyklované textilní materiály. „Vyrábíme například plstěné desky pro automobilový průmysl. A aby se textilní vlákna spojila, přidáváme k nim bikomponentní polyesterové vlákno, které se musí rozehřát na sto deset stupňů. Jenže to vlákno má v sobě nějakou vlhkost, a když ho pak proháníme pecí, odchází s ní i zápach. Není to nic závadného, ale přesto to některým lidem vadí a my jsme se to rozhodli nějak vyřešit. Chceme tu v klidu pracovat,“ vysvětlil Zdeněk Janata, výrobní ředitel turnovského závodu Juta.

Firma už se snažila zápach snížit několikrát. Před půl rokem například zvedla o pět metrů komín, aby nešel do města. „Ale přesto si zase někdo stěžoval. Tak jsme se spojili s firmou Regitas, která dodává technologii německé společnosti Biothys. To jsou gelové pláty, přes které jde vzduch. V praxi to tedy funguje tak, že z gelu odcházejí látky, které přivádíme do potrubí, kde zápach neutralizují,“ prohlásil ředitel.

„Takže já, když si stoupnu ke komínu, cítím z něj teplý vzduch, ale může samozřejmě přijít někdo jiný a ucítí něco jiného. Někdo třeba mandlované nebo žehlené prádlo, někomu jinému to může smrdět. Je to velmi individuální,“ dodal.

Technologie za 450 tisíc korun

Technologie vyšla firmu na 450 tisíc korun, plus pořízení želatinových patrol, které vyjde každý měsíc na dalších dvacet tisíc korun. V minulosti se už prý uvažovalo i o tom, že by se firma z centra města odstěhovala. O pozemek měl zájem investor, který by tu vystavěl obchodní centrum. O to ale nakonec nestálo ani samotné město.

V Turnově nejsou jediní, komu vadí zápach z fabriky. V Liberci bojují lidé v Rochlici už dlouhodobě proti firmě Temperatior, která při výrobě biopaliv zpracovává živočišné tuky a sídlí v blízkosti rodinných domů. Česká inspekce životního přostředí tu pravidelně provádí šetření a kontroluje, zda firma provádí úpravy, na nichž se dohodli.

Ani tady sice inspektoři nezjistili přítomnost látek, které by mohly ohrožovat zdraví, je zde ale koncentrace těch, které extrémně zapáchají. „Museli provést nějaké stavební úpravy, namontovali filtry. Momentálně se pracuje na změně integrovaného povolení, které přesně určí, co musejí nově splňovat,“ dodal Kmoch.

Zápach se měří metodou dynamické olfaktometrie, při níž inspektoři odeberou vzorek vzdušiny, který nasají do speciálního vaku. Ten se dá následně do přístroje a za pomoci počítače a nastaveného programu dávkuje šesti čichačům určitou koncentraci tohoto zápachu. Na základě informací od čichače, který řekne, kdy byl překročen práh snesitelnosti, počítač data zprůměruje.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Najdete na iDNES.cz