Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na „horskou dráhu“ z Jablonce do Vratislavic vyjela tramvaj před 60 lety

  16:30aktualizováno  16:30
Poslední jednokolejná trať o úzkém rozchodu v České republice slaví. Přesně před šedesáti lety byl uveden do pravidelného provozu úsek mezi Jabloncem nad Nisou a Vratislavicemi nad Nisou. Trasa z Vratislavic do Liberce následovala o necelý rok později.

Vůz typu 6MT u kostela ve Vratislavicích. | foto: archiv Boveraclubu

"Takových tratí, které by spojovaly dvě města, není v Evropě mnoho. Jednokolejná úzkorozchodná trať je dokonce poslední svého druhu v České republice. Fandové ji obdivují i díky systému křižování. Trati hrozilo v minulosti několikrát zrušení, naštěstí z těchto plánů sešlo a může vozit cestující dodnes," zhodnotil Tomáš Krebs z Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Tramvaje jezdí po jednokolejné trati už jen mezi Ostravou-Porubou a Kyjovicemi-Budišovicemi. Má ale rozchod 1435 milimetrů.

Právě pro úzký rozchod, který způsobuje typické naklánění a kolébání vozů se trati mezi Jabloncem a Libercem lidově říká horská dráha.

Jablonec měl tramvaje od roku 1900, sousední Liberec ještě o tři roky dříve. Tramvajové spojení obou měst ale zůstalo nadlouho jen v představách.

Projekt dostal šanci až po druhé světové válce, kdy byl velký nedostatek nafty, ale i pneumatik. Elektrická trakce tak měla výhody na své straně. Přípravy začaly už v roce 1947.

V lednu 1949 začala samotná stavba. Zprvu s pomocí brigádníků, posléze se na ní podílely stavební firmy.

Z Vratislavic do Liberce pokračovaly autobusy

"Stavba začala v Jablonci, začala od Pražské ulice, kde dříve bývala tramvajová vozovna. Kvůli trati se postavila nová ulice Budovatelů. Dál pokračovala k Brandlu, kde ještě v tehdy bylo tramvajové překladiště na železnici," zmínil Krebs.

V listopadu 1953 začala tramvaj jezdit do Proseče, teprve tři měsíce nato až k vratislavickému kostelu. Zapotřebí tehdy nebyla žádná točna. Řidič jednoduše přešel na druhý konec tramvaje a mohl pokračovat v opačném směru.

Dál do Liberce se jelo  autobusem. Po celé trase začaly tramvaje s cestujícími pravidelně jezdit až od ledna 1955.

Mezi Vratislavicemi nad Nisou kostelem a zastávkou Jablonec nad Nisou Dukelské náměstí (dnešní Anenské náměstí a původní konečná v Jablonci), jel cestující dvacet minut.

Nejdřív stály jízdenky 3,80 Kčs. Pak korunu osmdesát

"V opačném směru byla jízda o pět minut delší, tramvaj totiž tehdy objížděla park Tyršovy sady. Přes Pražskou ulici a navíc po spádu ve směru od Jablonce se tehdy, zřejmě z bezpečnostních důvodů, jezdilo pomaleji než ve směru do Jablonce," přiblížil Jan Roženský z Boveraclubu.

Fotogalerie

Po rekonstrukci tratě a současně jejím zkrácení na dnešní konečnou Tyršovy sady v 70. letech se jízdní doba podle Roženského zkrátila na 17 minut v obou směrech.

"Od roku 1990 se kvůli zhoršenému stavu trati opět prodloužila na devatenáct minut, po dílčích rekonstrukcích a také v souvislosti se změnou křižování po roce 2000 se znovu zkrátila na nynějších 17 minut," říká Roženský.

Kolik tehdy stála jízdenka? Po měnové reformě v červnu 1953 platil cestující za jízdu autobusem na celé trase Liberec - Jablonec 3,80 Kčs.

"Při tehdejší cenové hladině to bylo poměrně dost, odpovídalo by to tak dnešním padesáti až šedesáti korunám. Ale už od 1. května 1954, tedy ještě před před dokončením celé trati do Liberce, bylo jízdné sníženo na korunu osmdesát," zmínil Jan Roženský.

Dnes dospělý zaplatí za papírovou nepřestupnou jízdenku mezi oběma městy 26 korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz