Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na „horskou dráhu“ z Jablonce do Vratislavic vyjela tramvaj před 60 lety

  16:30aktualizováno  16:30
Poslední jednokolejná trať o úzkém rozchodu v České republice slaví. Přesně před šedesáti lety byl uveden do pravidelného provozu úsek mezi Jabloncem nad Nisou a Vratislavicemi nad Nisou. Trasa z Vratislavic do Liberce následovala o necelý rok později.

Vůz typu 6MT u kostela ve Vratislavicích. | foto: archiv Boveraclubu

"Takových tratí, které by spojovaly dvě města, není v Evropě mnoho. Jednokolejná úzkorozchodná trať je dokonce poslední svého druhu v České republice. Fandové ji obdivují i díky systému křižování. Trati hrozilo v minulosti několikrát zrušení, naštěstí z těchto plánů sešlo a může vozit cestující dodnes," zhodnotil Tomáš Krebs z Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Tramvaje jezdí po jednokolejné trati už jen mezi Ostravou-Porubou a Kyjovicemi-Budišovicemi. Má ale rozchod 1435 milimetrů.

Právě pro úzký rozchod, který způsobuje typické naklánění a kolébání vozů se trati mezi Jabloncem a Libercem lidově říká horská dráha.

Jablonec měl tramvaje od roku 1900, sousední Liberec ještě o tři roky dříve. Tramvajové spojení obou měst ale zůstalo nadlouho jen v představách.

Projekt dostal šanci až po druhé světové válce, kdy byl velký nedostatek nafty, ale i pneumatik. Elektrická trakce tak měla výhody na své straně. Přípravy začaly už v roce 1947.

V lednu 1949 začala samotná stavba. Zprvu s pomocí brigádníků, posléze se na ní podílely stavební firmy.

Z Vratislavic do Liberce pokračovaly autobusy

"Stavba začala v Jablonci, začala od Pražské ulice, kde dříve bývala tramvajová vozovna. Kvůli trati se postavila nová ulice Budovatelů. Dál pokračovala k Brandlu, kde ještě v tehdy bylo tramvajové překladiště na železnici," zmínil Krebs.

V listopadu 1953 začala tramvaj jezdit do Proseče, teprve tři měsíce nato až k vratislavickému kostelu. Zapotřebí tehdy nebyla žádná točna. Řidič jednoduše přešel na druhý konec tramvaje a mohl pokračovat v opačném směru.

Dál do Liberce se jelo  autobusem. Po celé trase začaly tramvaje s cestujícími pravidelně jezdit až od ledna 1955.

Mezi Vratislavicemi nad Nisou kostelem a zastávkou Jablonec nad Nisou Dukelské náměstí (dnešní Anenské náměstí a původní konečná v Jablonci), jel cestující dvacet minut.

Nejdřív stály jízdenky 3,80 Kčs. Pak korunu osmdesát

"V opačném směru byla jízda o pět minut delší, tramvaj totiž tehdy objížděla park Tyršovy sady. Přes Pražskou ulici a navíc po spádu ve směru od Jablonce se tehdy, zřejmě z bezpečnostních důvodů, jezdilo pomaleji než ve směru do Jablonce," přiblížil Jan Roženský z Boveraclubu.

Fotogalerie

Po rekonstrukci tratě a současně jejím zkrácení na dnešní konečnou Tyršovy sady v 70. letech se jízdní doba podle Roženského zkrátila na 17 minut v obou směrech.

"Od roku 1990 se kvůli zhoršenému stavu trati opět prodloužila na devatenáct minut, po dílčích rekonstrukcích a také v souvislosti se změnou křižování po roce 2000 se znovu zkrátila na nynějších 17 minut," říká Roženský.

Kolik tehdy stála jízdenka? Po měnové reformě v červnu 1953 platil cestující za jízdu autobusem na celé trase Liberec - Jablonec 3,80 Kčs.

"Při tehdejší cenové hladině to bylo poměrně dost, odpovídalo by to tak dnešním padesáti až šedesáti korunám. Ale už od 1. května 1954, tedy ještě před před dokončením celé trati do Liberce, bylo jízdné sníženo na korunu osmdesát," zmínil Jan Roženský.

Dnes dospělý zaplatí za papírovou nepřestupnou jízdenku mezi oběma městy 26 korun.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Fiktivní americký voják obral penzistku z Českolipska o statisíce

(Ilustrační snímek)

Podvodník, který se vydával za vojáka armády USA, připravil penzistku z Českolipska o úspory a také o peníze, které si...

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

Najdete na iDNES.cz