Starosta Habartic František Kryšpín tvrdí, že spoustu trestných činů místní obyvatelé nenahlásí.

Starosta Habartic František Kryšpín tvrdí, že spoustu trestných činů místní obyvatelé nenahlásí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zločinci u hranic přitvrdili. Vážnou situaci musí řešit tři státy

  • 3
Nejen drobná každodenní kriminalita, ale také pašování drog a krádeže stavebních a zemědělských strojů trápí příhraniční oblasti Libereckého kraje, především Frýdlantský výběžek. Situace došla tak daleko, že o ní začali jednat vysocí policisté i politici tří sousedících států.

"Před třemi roky jsem si koupil traktor Zetor s lesáckou nástavbou, s radlicí vepředu a dvěma navijáky. Stál sedm set padesát tisíc. Ukradli mi ho před rokem z lesa na Ještědském hřebenu a já musel skončit s podnikáním. Měli jsme na něj úvěr, který dodnes splácím, ale na traktoru jezdí někdo úplně jiný," smutně zavtipkuje Petr Neumann z Tanvaldu.

Krádeže zemědělských strojů nejsou v pohraničí nic výjimečného, což dokazuje statistika z minulého roku. "Jen na Frýdlantsku zmizely tři traktory a bagr. Jeden traktor jsme objevili dokonce až v Maďarsku, kam se dostal na kamionu přes Polsko a Slovensko. Ještěže měl v sobě navigaci," řekl okresní státní zástupce Ivan Bernátek na setkání se členem Saského zemského sněmu Stephanem Meyerem.

Ten přijel do Liberce proto, aby jednal s hejtmanem Martinem Půtou a pracovníky Libereckého kraje o bezpečnosti na česko-polsko-saských hranicích.

Sasko trápí crystal

Situace na hranicích je kritická. Podle policejní statistiky se jen ve Frýdlantském výběžku stalo vloni 429 trestných činů, přičemž objasněna byla jen polovina.

"Oficiální čísla jsou jedna věc, druhá trestné činy, které už nikdo ani nehlásí. Na konci ledna vykradli u nás jeden rodinný dům pošesté za sebou a stejnou noc někdo vybral z odstaveného autobusu baterky," oponuje statistikám František Kryšpín, starosta Habartic, které leží na česko-polské hranici.

Podle něj mají oficiální čísla o stavu kriminality v příhraničních oblastech jen orientační hodnotu. Poslanec Stephan Meyer informoval na Libereckém kraji o tom, co nejvíc trápí Sasko. Jsou to krádeže aut a pašovaní drog do Německa a s tím související trestná činnost ve všech třech sousedních státech. Nedávno se dokonce objevila zpráva, že v Sasku berou crystal již dvanáctileté děti.

"Jde doslova o válku státní policie a státních zástupců proti mezinárodním gangům. Souběžně probíhají nutná preventivní opatření," zdůraznil saský poslanec.

Policejní ředitel odjel do Drážďan

Problém drog je dán tím, že v Polsku lze volně koupit léky, z nichž se vaří pervitin a crystal. Jde o uzavřený kruh. Léky nakupují Vietnamci v Polsku, v Česku se uvaří pervitin, který putuje k zákazníkům v Sasku.

"Je nutné společně omezit prodej léků s efedrinem v Polsku bez předpisu alespoň tak, jak je to u nás," řekl k této problematice hejtman Martin Půta.

O tom, že je situace na českosaských-polských hranicích vážná, svědčí fakt, že na stejné téma jednal minulý týden v Drážďanech ředitel liberecké krajské policie Vladislav Husák se saským mistrem vnitra Markusem Ulbigem. Na letošní rok se také do Liberce chystá velká mezinárodní konference o bezpečnosti a kriminalitě v Euroregionu Nisa.