Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bojovník proti korupci Kroutil sám čelí trestnímu oznámení za korupci

  14:15aktualizováno  14:15
Miroslav Kroutil, muž dosud vnímaný jako jeden z nejaktivnějších libereckých bojovníků proti korupci, nyní sám čelí podezření z vydírání a z vyžadování úplatku.

Miroslav Kroutil čelí trestnímu oznámení. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kroutil do loňského listopadu pracoval v Krajském protikorupčním pracovišti (KPKP). Na podzim ovšem dostal výpověď a poté se obrátil na Jana Korytáře - jednoho ze zakladatelů KPKP a současného náměstka primátora za Změnu pro Liberec.

Korytář tvrdí, že po něm Kroutil chtěl zajistit zaměstnání na liberecké radnici nebo post ředitele komunitního střediska Kontakt. Korytářovi údajně vyhrožoval, že pokud práci nezíská, účelově připraví kauzu týkající se případu Luďka Nečesaného (ředitel liberecké nemocnice obviněný z korupce - pozn. red.), která by měla Změnu poškodit.

KPKP za to na něj podalo trestní oznámení a tvrdí, že Kroutilovo jednání může doložit nahrávkami rozhovorů mezi ním a Korytářem a rovněž manažerem Změny Jiřím Římánkem.

Média v pondělí obdržela přepisy těchto rozhovorů. Kromě jiného v nich například stojí tento úryvek rozhovoru Korytáře s Kroutilem:

Jan Korytář: „Jestli to dobře chápu, jakože byste chtěl bejt ředitelem Kontaktu?“

Miroslav Kroutil: „No, to je jedna z únikovejch možností, abych já nemusel vůči KPKP vystupovat tak, jako teď se postavíme na zadní.“

Jan Korytář: „Ale vy tady, když se s váma bavím, tak se nezlobte, ale vy nejste nějakej poctivej a čestnej whistleblower, ale vy jste schopen použít cokoliv, abyste dosáhl svých osobních zájmů.“

Miroslav Kroutil: „No, ano.“

Nahrávky jsou podle pracoviště i Korytáře autentické

Dokumenty, které KPKP předala policii, obsahují i řadu dalších výroků. Například v rozhovoru Kroutila s manažerem Změny Římánkem se objevují detaily Kroutilova plánu na získání místa v Kontaktu.

Podle nahrávek toho chtěl Kroutil docílit tak, že by jej do funkce dosadilo hlasováním všech pět radních Změny. Sám přitom podle KPKP přiznával, že nejde o čestný postup. „Morálně to správný bůhvíjak není. Samozřejmě (...), ale je to taktika,“ řekl podle nahrávek Kroutil.

Jaroslav Tauchman, dlouholetý pracovník KPKP, uvedl, že nahrávky jsou autentické . „Vzhledem k věci, že záležitost je v šetření policie, uvádíme, že nahrávky byly pořízeny po předchozí poradě s právníky, když existovalo důvodné podezření, co má být obsahem těchto schůzek, jejich autentičnost mohou potvrdit pánové Korytář a Římánek,“ tvrdí Tauchman.

Jeho slova potvrdil i Korytář. „Ty záznamy hovorů mezi mnou a panem Kroutilem určitě vychází z našeho autentického hovoru. Slyšel jsem to na vlastní uši. Není ani žádný důvod, že by někdo riskoval, že nějak ta slova účelově překroutí. Rozhodně nejde o žádný podvod,“ vysvětlil Korytář.

Dodal, že se v Kroutilovi spletl. „Vydírání je pro mě nepřijatelný způsob chování, pan Kroutil se spletl, pokud si myslel, že tímto způsobem něčeho dosáhne. Bohužel se ukázalo, že mu jde zejména o osobní prospěch a není ani tím profesionálem, za kterého se vydává. Spolupracoval jsem za svůj život již se stovkami lidí, ale někdy se člověk zkrátka splete,“ řekl Korytář.

Kroutil jako whistleblower

Miroslav Kroutil ovšem v pondělí pravost nahrávek odmítl potvrdit. „Jenom jejich délka je mnohem kratší, než naše rozhovory, s každým jsem hovořil aspoň hodinu a tento text jsem přečetl za dvě minuty,“ oponuje Kroutil.

Současně podotkl, že nevěděl o tom, že je nahráván. Naznačil zároveň, že při práci v KPKP natrefil na údajnou korupci ve vedení Změny. „Myslím, že se snaží odvést pozornost,“ dodal Kroutil. Více se ke kauze hodlá vyjádřit v úterý.

Policie nesdělila, zda se trestním oznámením na Kroutila zabývá. „Mohu sdělit pouze to, že se zabýváme každým podnětem či trestním oznámením, které obdržíme, každopádně informace týkající se konkrétní osoby nesdělujeme,“ informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Kroutil byl před šesti lety úředníkem na krajském úřadě. Ozval se proti rozhazování peněz z Evropské unie věnovaných Libereckému kraji na pomoc lidem na okraji společnosti. Za to si vysloužil vyhazov z práce.

Kroutil v roce 2010 zjistil, že Liberecké romské sdružení a jiné organizace jsou bez kontroly a utrácejí desítky milionů korun. Upozornil na to svou nadřízenou, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Ludmilu Šlechtovou, hejtmana Stanislava Eichlera, radního Pavla Petráčka, ředitele krajského úřadu Bohdana Tomáše a později jeho nástupce René Havlíka.

Ministr práce a sociálních věcí po té nechal celý projekt prověřit. Po kontrole projektu oznámil, že Liberecké romské sdružení zneužilo dotace za 26 milionů korun. Policisté však nikomu neprokázali vinu na napáchané škodě.

Kroutil je paradoxně jediný, komu v souvislosti s promrhanými penězi na sociální služby hrozí, že u soudu stane jako obžalovaný. Trestní oznámení pro pomluvu na něj podal ředitel krajského úřadu René Havlík.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 49 945 km, diesel
670 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz