Miroslav Kroutil čelí trestnímu oznámení.

Miroslav Kroutil čelí trestnímu oznámení. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bojovník proti korupci Kroutil sám čelí trestnímu oznámení za korupci

  • 2
Miroslav Kroutil, muž dosud vnímaný jako jeden z nejaktivnějších libereckých bojovníků proti korupci, nyní sám čelí podezření z vydírání a z vyžadování úplatku.

Kroutil do loňského listopadu pracoval v Krajském protikorupčním pracovišti (KPKP). Na podzim ovšem dostal výpověď a poté se obrátil na Jana Korytáře - jednoho ze zakladatelů KPKP a současného náměstka primátora za Změnu pro Liberec.

Korytář tvrdí, že po něm Kroutil chtěl zajistit zaměstnání na liberecké radnici nebo post ředitele komunitního střediska Kontakt. Korytářovi údajně vyhrožoval, že pokud práci nezíská, účelově připraví kauzu týkající se případu Luďka Nečesaného (ředitel liberecké nemocnice obviněný z korupce - pozn. red.), která by měla Změnu poškodit.

KPKP za to na něj podalo trestní oznámení a tvrdí, že Kroutilovo jednání může doložit nahrávkami rozhovorů mezi ním a Korytářem a rovněž manažerem Změny Jiřím Římánkem.

Média v pondělí obdržela přepisy těchto rozhovorů. Kromě jiného v nich například stojí tento úryvek rozhovoru Korytáře s Kroutilem:

Jan Korytář: „Jestli to dobře chápu, jakože byste chtěl bejt ředitelem Kontaktu?“

Miroslav Kroutil: „No, to je jedna z únikovejch možností, abych já nemusel vůči KPKP vystupovat tak, jako teď se postavíme na zadní.“

Jan Korytář: „Ale vy tady, když se s váma bavím, tak se nezlobte, ale vy nejste nějakej poctivej a čestnej whistleblower, ale vy jste schopen použít cokoliv, abyste dosáhl svých osobních zájmů.“

Miroslav Kroutil: „No, ano.“

Nahrávky jsou podle pracoviště i Korytáře autentické

Dokumenty, které KPKP předala policii, obsahují i řadu dalších výroků. Například v rozhovoru Kroutila s manažerem Změny Římánkem se objevují detaily Kroutilova plánu na získání místa v Kontaktu.

Podle nahrávek toho chtěl Kroutil docílit tak, že by jej do funkce dosadilo hlasováním všech pět radních Změny. Sám přitom podle KPKP přiznával, že nejde o čestný postup. „Morálně to správný bůhvíjak není. Samozřejmě (...), ale je to taktika,“ řekl podle nahrávek Kroutil.

Jaroslav Tauchman, dlouholetý pracovník KPKP, uvedl, že nahrávky jsou autentické . „Vzhledem k věci, že záležitost je v šetření policie, uvádíme, že nahrávky byly pořízeny po předchozí poradě s právníky, když existovalo důvodné podezření, co má být obsahem těchto schůzek, jejich autentičnost mohou potvrdit pánové Korytář a Římánek,“ tvrdí Tauchman.

Jeho slova potvrdil i Korytář. „Ty záznamy hovorů mezi mnou a panem Kroutilem určitě vychází z našeho autentického hovoru. Slyšel jsem to na vlastní uši. Není ani žádný důvod, že by někdo riskoval, že nějak ta slova účelově překroutí. Rozhodně nejde o žádný podvod,“ vysvětlil Korytář.

Dodal, že se v Kroutilovi spletl. „Vydírání je pro mě nepřijatelný způsob chování, pan Kroutil se spletl, pokud si myslel, že tímto způsobem něčeho dosáhne. Bohužel se ukázalo, že mu jde zejména o osobní prospěch a není ani tím profesionálem, za kterého se vydává. Spolupracoval jsem za svůj život již se stovkami lidí, ale někdy se člověk zkrátka splete,“ řekl Korytář.

Kroutil jako whistleblower

Miroslav Kroutil ovšem v pondělí pravost nahrávek odmítl potvrdit. „Jenom jejich délka je mnohem kratší, než naše rozhovory, s každým jsem hovořil aspoň hodinu a tento text jsem přečetl za dvě minuty,“ oponuje Kroutil.

Současně podotkl, že nevěděl o tom, že je nahráván. Naznačil zároveň, že při práci v KPKP natrefil na údajnou korupci ve vedení Změny. „Myslím, že se snaží odvést pozornost,“ dodal Kroutil. Více se ke kauze hodlá vyjádřit v úterý.

Policie nesdělila, zda se trestním oznámením na Kroutila zabývá. „Mohu sdělit pouze to, že se zabýváme každým podnětem či trestním oznámením, které obdržíme, každopádně informace týkající se konkrétní osoby nesdělujeme,“ informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Kroutil byl před šesti lety úředníkem na krajském úřadě. Ozval se proti rozhazování peněz z Evropské unie věnovaných Libereckému kraji na pomoc lidem na okraji společnosti. Za to si vysloužil vyhazov z práce.

Kroutil v roce 2010 zjistil, že Liberecké romské sdružení a jiné organizace jsou bez kontroly a utrácejí desítky milionů korun. Upozornil na to svou nadřízenou, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Ludmilu Šlechtovou, hejtmana Stanislava Eichlera, radního Pavla Petráčka, ředitele krajského úřadu Bohdana Tomáše a později jeho nástupce René Havlíka.

Ministr práce a sociálních věcí po té nechal celý projekt prověřit. Po kontrole projektu oznámil, že Liberecké romské sdružení zneužilo dotace za 26 milionů korun. Policisté však nikomu neprokázali vinu na napáchané škodě.

Kroutil je paradoxně jediný, komu v souvislosti s promrhanými penězi na sociální služby hrozí, že u soudu stane jako obžalovaný. Trestní oznámení pro pomluvu na něj podal ředitel krajského úřadu René Havlík.