Lázně v Liberci, které se přeměnili na Oblastní galerii.

Lázně v Liberci, které se přeměnili na Oblastní galerii. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lázně se prodražily o desítky milionů, tvrdí autoři trestního oznámení

  • 10
Na policii doputovalo první trestní oznámení od sdružení Krajské protikorupční pracoviště v Liberci. Týká se přestavby libereckých lázní na galerii a namířené je proti vedení Liberce, zástupcům Regionálního operačního programu Severovýchod a antipomonopolního úřadu.

Podle autorů trestního oznámení zástupci veřejné správy umožnili předražení zakázky o 50 milionů. "Na cestě mezi zadávací dokumentací, výběrovým řízením a smlouvou s dodavatelem stavby Chládek a Tintěra se totiž vytratila podmínka, že ten, kdo se přihlásil do soutěže, nesmí už figurovat jako subdodavatel," řekl za sdružení Jaroslav Tauchman.

Do výběrového řízení se přihlásily tři stavební firmy - Metrostav, Syner a Chládek a Tintěra. Vyhrála třetí firma s nabídkou 229,5 milionu korun. "Subdodavatelem ocelové konstrukce a monolitických betonů se stala firma Syner. Stavební firmy jsou ale z obliga, protože vlastní smlouva je v pořádku," poznamenal Tauchman.

Podle systémového analytika a pracovníka sdružení Miroslava Kroutila je na policii, aby zjistila, kdo je za porušení podmínek výběrového řízení odpovědný.

"Podmínka o tom, že neúspěšný účastník soutěže se nesmí na zakázce podílet ani jako subdodavatel, je pojistkou, aby se firmy nedomluvily a nevyšroubovaly cenu nahoru s tím, že vítěz poraženému nabídne aspoň podíl na ní. Ale právě to se v tomto případě stalo. Cena, kterou firmy ve výběrovém řízení nabídly, se lišila jen o sedm milionů, což je při stavbě za 300 milionů korun mizivý rozdíl," upřesnil Kroutil.

Na chybu mělo přijít město

Podle něj mělo na chybu přijít město jako zadavatel, ÚOHS, který ji prověřoval, i ROP Severovýchod, který nechal zpracovat na zakázku tři posudky. "Dva z nich z hradeckého pracoviště ROP tvrdily, že je zakázka předražená. Rozhodl ale třetí z libereckého úřadu. Jeho dva lidé dnes čelí trestnímu stíhání pro machinace s projektem přestavby kostela Máří Magdalény v Liberci," doplnil Tauchman. Pravě tato kauza dle něj přiměla lidi ze sdružení, aby se vrátili do dokumentace k přestavbě lázní.

Pochybení ale necítí ani jeden z úředníků nebo politiků, kterých se oznámení týká. "Vycházeli jsme ze stanoviska ÚOHS, který se touto veřejnou zakázkou zabýval a neshledal důvody pro zahájení správního řízení, přičemž mimo jiné posuzoval i otázku možné spolupráce zadavatele a některých uchazečů," uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeněk Vašák.

Podle liberecké primátorky Martiny Rosenbergové byla revitalizace městských lázní opakovaně podrobená řadě kontrol, při kterých nebylo zjištěno žádné zásadní pochybení. "Trestní oznámení považujeme za předvolební kampaň opoziční politické strany Změna pro Liberec, vedené Janem Korytářem, tedy osobou, která je současně zakladatelem Krajského protikorupčního pracoviště. Proto se k němu nebudeme podrobněji vyjadřovat," uvedla Rosenbergová.