Tyto předměty obsahoval podezřelý nález.

Tyto předměty obsahoval podezřelý nález. | foto: Policie ČR

Tři sourozenci se chtěli pobavit. Na tři hodiny zastavili život v Jablonci

  • 11
Tři nevlastní sourozenci nastražili koncem loňského listopadu na autobusovou zastávku v Jablonci nad Nisou tašku a ohlásili ji policii jako podezřelou věc. Odstartovali tím tříhodinový zásah integrovaného záchranného systému a ochromili život ve městě. Teď jim hrozí až tříleté vězení.

„V době hrozeb teroristických útoků musíme být obezřetní. Hlášení jsme nemohli podcenit,“ vysvětluje šéf jabloneckých policistů Petr Šikola.

Na zneužití tísňové linky 112 se podílela třiadvacetiletá žena a její dva nevlastní bratři ve věku 18 a 17 let.

„Na policii zavolala žena, oba bratři ji prý ukecali,“ popisuje kriminalista Miroslav Frydrych. Nejmladší z trojice nevlastních sourozenců předtím odnesl a pohodil u autobusové zastávky U Balvanu v Pražské ulici černou igelitovou tašku.

„Dali tam například krabičku, do které vložili další krabičku a do ní zvoneček, pružinky, plastový šroub, nebo postavičku na hraní,“ popsala mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Potom už jen zpovzdálí všichni tři celý zásah sledovali.

Policie poslala 21. listopadu těsně po poledni do akce jednadvacet mužů, přivolala dvě jednotky hasičů, strážníky a také dva psovody z Liberce a Černous se psy speciálně vycvičenými na hledání výbušnin. Přijel i pyrotechnik z Prahy, který speciálním rentgenem prověřil obsah igelitky a potom ji otevřel.

Kvůli nálezu museli policisté uzavřít i hlavní tah na Prahu. Lidé se nemohli dostat domů, do práce nebo za nákupy. Nesměli opouštět budovy. V lékárně U Balvanu zůstal například po několik hodin uvězněný invalida.

„Jen skutečné náklady se vyšplhají na statisíce,“ shodují se policisté. Podle nich ale nelze vyčíslit komplikace, které tisícům lidí mohly vzniknout. Ty by se případně řešily u civilního soudu.

Trojice mladých lidí přiznala, že se chtěla jen pobavit sledováním policejního zásahu. „Udělali několik chyb, které nás přivedly na stopu,“ prozradil Frydrych.

Jedním klíčem byl telefon, a to přestože žena volala ze skrytého čísla a z telefonu následně vyjmula SIM kartu, druhým pak kamerový záznam. Pomohla i svědectví místních lidí. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

„Jde o nebezpečný fenomén, proto nelze případ bagatelizovat,“ zdůvodnil přístup policie vedoucí obvodního oddělení v Jablonci Roman Šípek.

Připomněl, že v Německu podobná oznámení vedla k nálezu skutečně funkčních výbušnin. „Telefonát působil ale zcela věrohodně, operátorka byla přesvědčená, že jde o reálnou hrozbu,“ dodal Frydrych. Dříve se objevovaly falešné poplachy zhruba každé dva měsíce.