"Naše tkanina se dá bez problémů i prát," zmínila doktorandka Veronika Šafářová.

"Naše tkanina se dá bez problémů i prát," zmínila doktorandka Veronika Šafářová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nové tričko z Liberce ochrání před zářením z počítačů i mikrovlnek

  • 24
Jestli se bojíte elektromagnetického záření, které vydávají nejrůznější přístroje a spotřebiče od počítače přes mikrovlnku až po telefon, můžete být klidní. Díky vědcům z liberecké Technické univerzity bude na trhu k mání speciální ochranné tričko.

Kdo se chtěl záření bránit, a zatím se to týkalo pouze pracovníků různých firem, ten si dosud musel vzít pokovené obleky. Ty se ale nedaly ve společnosti nosit. Teď je vystřídají textilie se stejnými vlastnostmi.

Práce libereckých vědců na projektu ministerstva průmyslu a obchodu trvala čtyři roky. Nyní je u konce a textilie jsou připraveny k výrobě.

"Ohlasy jsou už teď ve světě značné. Zatím vše nasvědčuje tomu, že jsme v použití technologie, která se dá využít pro běžné oděvy, první na světě," řekla Veronika Šafářová, členka realizačního týmu a studentka doktorského studia na Katedře materiálového inženýrství Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.

Podstata vynálezu spočívá v tom, že se klasická vlákna mísí s extrémně jemnými vlákny z nerezové oceli o průměru zhruba osm mikrometrů. Z této směsi se vyrábějí příze.

Kov změní vlastnosti textilie - z původního izolátoru se mění na vodivý materiál. Ocelová vlákna mají přitom podle Šafářové stejný průřez a podobnou délku jako běžné přírodní materiály používané pro výrobu přízí nebo nitě.

"Získáme vodivost, kterou potřebujeme, ale člověk to na sobě vůbec nepozná. Dokonce ani nemá pocit, že by bylo tričko těžší. Naše tkanina se dá bez problémů i prát," zmínila.

Oblečení z nové textilie si patrně nebudou kupovat jen ti, co pracují s počítači nebo elektřinou.

"Z textilie můžeme vyrobit cokoliv. Kalhoty s kapsami, které ochrání před účinky mobilů na intimní partie nebo trika pro těhotné na ochranu břicha," zmínil Jiří Procházka, technický ředitel společnosti Sintex, která na projektu s univerzitou spolupracovala.

Podle něj se cena takové textilie zvýší zhruba o třetinu oproti běžnému oblečení.