Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někde davy, jinde pusto. Kraj chce turisty rozptýlit stejnoměrně

  11:39aktualizováno  11:39
Na Libereckém kraji vznikl plán, jak efektivně rozmístit turisty po Jizerských horách. Někde se totiž mezi sebou pletou cyklisté a pěší, jinde projde za den turistů jen zlomek. A stále existují místa, která návštěvníci hor opomíjejí.

Oblíbeným cílem turistů je Bedřichov. Na snímku místní přehrada. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

To je třeba případ Zásady na Jablonecku.

„Kvůli tomu, že se turisté stahují hlavně do Jizerských hor, tak málokdo už pak sejde pod Černostudniční hřeben, a to je škoda. Je tu spousta malebných míst a myslím, že zájem turistů by uvítali i místní, nedávno se tu otevřel i pivovar,“ uvedla starostka obce Zásada Andrea Princová.

Ona sama by směrovala kroky turistů především ke kapli sv. Prokopa, která je druhou největší v České republice a rozhodně stojí za návštěvu. Podobných koutů je ale celá řada.

Popelkou zůstává třeba Frýdlantsko, přitom pro turisty skýtá velké množství zážitků. Ideální je hlavně pro rodinnou cyklistiku, fenoménem jsou i několikakilometrové aleje.

„Chceme nasměrovat turisty také východním směrem podél Černostudničního hřbetu. Posílí se i postavení Nového Města pod Smrkem jako centra zimní i letní turistiky. Navíc by mělo daleko více těžit z vazby na dynamicky se rozvíjející polské lázeňské město Świeradów-Zdrój,“ upřesnil Jindřich Felcman z oddělení územního plánování krajského úřadu v Liberci.

O některých místech se málo ví, i když jsou zajímavá

Podle Jiřího Huška, šéfa Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor, ale není cílem krajského plánu přivést turisty do klidných oblastí hor, ale spíše je nasměrovat na lokality, které nejsou v takové oblibě, a o nichž lidé málo ví.

Kromě toho, že se uleví přetíženým místům, prospěch by z turistů mohli mít především místní lidé. „Krásná příroda je například okolo řeky Smědé, za vidění stojí i meandry pod Frýdlantem, nebo rybníky, třeba Dubák. Navíc například krajinářské výhledy ze Zásady nabízejí pohled na kopce v Českém ráji, Kozákov či Krkonoše, vzhledem k zalesňování Jizerek už je takových možností málo,“ upozornil Hušek.

Turisticky značených tras je dostatek, jen je otázkou dobrého marketingu a propagace nalákat návštěvníky i jinam. Důležité je prý odlehčit náhorní plošině a příliš nezatěžovat ani Severní svahy.

Na návaly turistů upozornilo sčítání

„Občasné návaly v centrálních nástupních místech, zejména v Bedřichově a v Janově nad Nisou znepříjemňovaly návštěvníkům hor rekreační zážitek a zároveň ohrožovaly to, co dělá hory atraktivní, a to je příroda,“ vysvětlila Kateřina Lauermannová, vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu.

Na to, že je turistů v některých místech v Jizerských horách moc, upozorňovalo sčítání, s kterým před lety začaly některé obecně prospěšné společnosti. Čidla se objevila na hrázi Josefodolské přehrady a na Holubníku.

„Zjistila, že třeba k přehradě zamířilo za rok až sto osmdesát tisíc lidí. Také my měříme pohyb turistů na několika místech v horách, například na Čihadlech, kam zavítá přes tisíc návštěvníků denně,“ zmínil šéf CHKO Jizerské hory.

Krajský plán se zabývá i budoucími stavbami v horách. V těch nejcennějších oblastech si lidé žádné nové domy nebo dokonce apartmány nepostaví. „Zkušenosti ze Špindlerova Mlýna či Harrachova nás naučily, že tento druh rozvoje obcím nijak neprospívá a jen zatěžuje atraktivní horské prostředí,“ dodal Felcman.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Najdete na iDNES.cz