Značkař Zdeněk Rajsigl z Klubu českých turistů

Značkař Zdeněk Rajsigl z Klubu českých turistů | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Výletníci začnou brzo Jizerkami bloudit. Na údržbu značení chybí peníze

  • 13
Některé turistické trasy v Jizerských horách mohou úplně zmizet. Značkaři Klubu českých turistů totiž vážně uvažují o cíleném zrušení značení a rozcestníků u vybraných cest ve vrcholových partiích hor. Zápolí s nedostatkem peněz na údržbu.

K rušení cest chtějí značkaři sáhnout proto, že nechtějí připustit nedostatečnou údržbu celosvětově oceňovaného značení, na kterou by doplatili výletníci. V kraji prezentovaném jako atraktivní místo otevřené turismu, by šlo o značný paradox.

Červené, modré, zelené a žluté značky na stromech či sloupech se podle metodiky musí obnovovat každé tři roky, ve vrcholových partiích hor s drsnými klimatickými podmínkami ale mnohem dříve.

„Naše financování je naprosto nedostatečné. Pro letošní rok jsme byli nuceni zrušit kompletní údržbu vývěsních map nebo rozcestníků, protože na ně už nezbyly peníze,“ vysvětluje Zdeněk Rajsigl, vedoucí značkařského obvodu Liberec - Jablonec a předseda krajské komise značení Libereckého kraje.

Pokud bude tristní stav trvat i příští rok, budou značkaři bohužel nuceni začít rušit i trasy uprostřed Jizerek, které jsou ekonomicky nejnáročnější.

„Než aby měl turista polovičatou službu, lépe ho tam neposlat. Je to názor celé krajské komise značkařů,“ říká Zdeněk Rajsigl.

Značení by mohlo zmizet i z cesty z Předělu na Jizerku

Jednou ze zvažovaných tras, kde by mohli členové klubu značky zamalovat, je cesta z Předělu na Jizerku.

„Pokud by to Klub českých turistů myslel vážně, čekala bych, že nám to předem oznámí a zdůvodní, když od nás chtějí peníze na údržbu. I kvůli informování turistů. Zatím ale takové informace nemám,“ reagovala na úvahu značkařů Hana Maierová, náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu.

Krajem se přes hory a doly vine 2 688 kilometrů vyznačených tras, o které se starají značkaři Klubu českých turistů. Třetinu musí každý rok obnovit.

Značkaři pracují zadarmo

Dělají to zdarma, peníze ale potřebují na barvy, výrobu směrovníků, cedulí nebo náhrady cestovného.

Kilo speciální barvy vyjde na 360 korun, obnova stojanu mapy na 18 tisíc, vývěsní mapy na 6 tisíc. Dotace posílají Ministerstvo pro místní rozvoj i jednotlivé kraje.

Jenže právě kraj posílá podle značkařů o zhruba polovinu peněz méně, než by bylo potřeba.

To i přesto, že se částka za současného vedení kraje zvýšila. „V žádném kraji není značení financováno tak špatně jako v Libereckém kraji,“ tvrdí Zdeněk Rajsigl.

Požadavek značkařů je nereálný, tvrdí kraj

Vedení kraje ale nesouhlasí. „Ještě při našem nástupu na kraj byla dotace sto dvacet tisíc korun, loni už sto padesát tisíc a letos je sto sedmdesát tisíc. V návrhu rozpočtu na příští rok máme připraveno dvě stě tisíc. Práce značkařů si velmi vážíme, ale touto částkou se srovnáme s většinou ostatních krajů,“ říká náměstkyně Maierová.

Požadavek Klubu českých turistů, tedy přes 360 tisíc, což je 407 korun na kilometr, je podle vedení kraje v současné finanční situaci nereálné. „I ostatní kraje přispívají částkou ve výši dvou set až dvou set osmdesáti korun za kilometr,“ upřesnila náměstkyně Maierová.