Kostel svatého Vincence z Paoli byl vystavěn v letech 1884-1887 podle návrhů...

Kostel svatého Vincence z Paoli byl vystavěn v letech 1884-1887 podle návrhů vídeňských architektů Jordana a Schmalzhofera stavitelem Scholzem. | foto: Jan Mikulička, MF DNES

Po stopách Liebiegů. Liberec zpřístupní červený kostel i krematorium

  • 4
Po stopách průmyslové rodiny Liebiegů se vydají turisté, kteří zamíří do Liberce. Město jim nabídne novou trasu, po které je provedou průvodci - dobrovolníci. Podívají se například do Liebiegova městečka na Perštýně, projdou se v červeném kostele a prohlédnou si i krematorium.

„Prohlídka začne u radnice v centru města, kde se turisté dozvědí první informace o tom, jaký vztah měli Liebiegové k Liberci. Poté budou pokračovat autobusem na Broumovskou, i název této čtvrti je totiž spojen s rodinou Liebiegů, nejstarší Johann z Broumova pocházel,“ upozornil David Pastva, vedoucí oddělení cestovního ruchu libereckého magistrátu.

Z konečné autobusu, odkud je výhled na Ještěd, zavede turisty trasa ke kostelu svatého Vincence z Paoli. Neobvyklá neorománská sakrální budova byla vystavěna v letech 1884-1887 podle návrhů vídeňských architektů Jordana a Schmalzhofera stavitelem Scholzem.

Kostel zaujme hlavně svým neobvyklým vzhledem, kombinací červených režných cihel a kamene. Zajímavé jsou také ozdobné římsy, nároží a sloupy z pískovce dovezeného ze saské Pirny.

Turisté dostanou výjimečnou příležitost podívat se dovnitř kostela, který byl původně pojatý v novorománském stylu, bohužel však doplatil na léta chátrání. Opuštěné památky se nakonec ujali Adventisté sedmého dne, kteří si jej přestavěli pro své účely a zachránili ho tak před zkázou.

„Je to místo, kde většina lidí nikdy nebyla, i proto si myslím, že bude velkým lákadlem,“ doplnil vedoucí. Prohlídku pak turisté zakončí na Soukenném náměstí.

Možnost projít se po městě s výkladem průvodce nabízejí v Liberci již třetím rokem. Pokaždé je trasa jiná. V roce 2014 byl v nabídce okruh po Starém městě, kdy si návštěvníci prohlédli budovu radnice, hotel Zlatý Lev, zašli i ke Klášteru a na Husovu ulici. Odtud pak scházeli k nově opravené oblastní galerii a lázním.

Loni si zase prošli takzvané Nové město, kdy je průvodci seznámili s historií Sokolovského náměstí, prohlédli si Kostel Nalezení svatého Kříže, zastavili se u kavárny Pošta a u kina Varšava, trasa vedla ke knihovně a k zastávce Davida Černého. „Letos poprvé se projedou i autobusem, to je novinka,“ upozornil vedoucí.

O prohlídky je mezi turisty velký zájem, někteří volají i několik měsíců dopředu a chtějí ji koupit třeba jako dárek pro své blízké. Cena přitom není nijak vysoká, za komentovanou trasu zaplatí padesát korun. Peníze pak jdou většinou církvím, které umožní vstup do svých památek.

„Řádově vybereme tak pět, šest tisíc korun,“ zmínil Pastva. Prohlídky s průvodci z řad dobrovolníků Komunitního střediska Kontakt, které jsou výhradně v češtině, probíhají každý čtvrtek. Začínají v květnu a trvají až do září.

Už nyní vymýšlejí na odboru cestovního ruchu, jaký prohlídkový okruh nabídnou v dalších letech. Nápadů je prý dost, v Liberci je stále co nabízet. Lákadlem může být například podzemí anebo Papírové náměstí.