Z Mariánské hory se dá pokračovat na Protrženou přehradu.

Z Mariánské hory se dá pokračovat na Protrženou přehradu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Cesta na Mariánskou horu už není nebezpečná. Tvoří ji statisíce kamínků

  • 1
Ze statisíců kamínků vznikla zhruba půlkilometrová cyklistická trasa k vrcholu Mariánské hory, která patří mezi nejatraktivnější vrcholy východních Jizerských hor. Vystřídala cestu posetou velkými kameny, kudy se dalo projet jen s nasazením života.

"Nahoru by to po těch balvanech na kole ještě jakžtakž šlo, ale při sjezdu by byl člověk pořád na zemi," připomněl nebezpečný úsek cesty na Mariánskou horu tanvaldský místostarosta Josef Průcha.

Nová široká a rovná cesta se skládá z drobných minerálů, udusaných jako mlat.

Na první pohled vypadá, jako by byla písková. Evropská unie na ni přispěla zhruba 350 tisíc korun, Albrechtice přidaly přibližně 100 tisíc.

Cesta však zatím nekončí až na Mariánské hoře. K jejímu vrcholu zbývá cyklistům i pěšákům po kamenech asi pět set metrů.

Nejsou však tak velké a zrádné, jako byly na přestavěném úseku cesty.

"Pokusíme se získat peníze i na úpravu zbývající části trasy na Mariánskou horu," uvedl albrechtický starosta Jaroslav Zeman. "Mohlo by nám stačit půl milionu korun."

Starostové z Tanvaldska se snaží udělat turistickým magnetem východních Jizerských hor Protrženou přehradu. Z Desné k ní vede pět kilometrů dlouhá cesta.

"V příštím roce si necháme udělat při Dřevosochání kapličku, jež připomene tragédii z roku 1916, a umístíme ji do města," prozradil desenský starosta Jaroslav Kořínek.

Státní lesy začaly nedávno čistit Protrženou přehradu od mohutných smrků, jimiž za uplynulých sto let zarostla.

"V příštím roce opravíme cestu k Protržené přehradě, některé betonové panely se na ní už rozpadají," poznamenal Ludvík Řičář, ředitel Lesů České republiky v Libereckém kraji.