Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Českém ráji chtějí mít muzeum horolezectví, žádají lezce o pomoc

  10:21aktualizováno  10:21
Možná už to nebude dlouho trvat a Turnov se bude moci pochlubit celorepublikovým unikátem. Místní Muzeum Českého ráje usilovně pracuje na vybudování naprosto jedinečného muzea horolezectví, které nemá v Česku obdoby. Momentálně se pracuje na přípravě budoucí expozice.

Přípravě muzea předcházela horolezecká výstava, která se v turnovském muzeu konala předloni. | foto: archiv Muzea Českého ráje

Muzeum žádá o příspěvky pamětníky i současné lezce. "Je nutné si uvědomit, že materiál a informace, které dokumentují horolezectví v Českém ráji, nejsou běžně dostupné, sdílí si je horolezci jen mezi sebou. Chceme jednak vybudovat vlastní expozici, která představí svět pískovcového lezení a jeho historii, a také muzejní sbírku horolezeckých písemných i trojrozměrných předmětů, která bude k dispozici odborníkům i laikům," vysvětluje historik David Marek.

V současné době jsou na světě tři architektonické studie stavebních úprav interiéru plánované expozice.

"Z nich je třeba vybrat tu, která se bude dále rozvíjet," přiblížila ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

Dotyčná studie by měla být letos rozpracována a dokončena coby kompletní architektonický a stavební projekt. "Bez něho by nebylo možné přihlásit se do žádného výběrového řízení," objasnila Jakouběová.

Podle náměstkyně hejtmana Hany Maierové by se, pokud vše dobře půjde, mohlo muzeum vybudovat v letech 2015 až 2016. Jak to vlastně celé začalo? Vše odstartovala předloňská velmi úspěšná turnovská výstava na téma historie horolezectví.

"Ověřili jsme si na ní, jak je téma historie i současnosti horolezectví stále živé. Není se co divit, vždyť Český ráj je kolébkou českého horolezectví," dodala Jakouběová.

Právě tehdy se opět po delší době začalo zase mluvit o vzniku specializovaného muzea. Prvotní myšlenka využít sousední budovu, navazující na muzeum v turnovské Skálově ulici, se ukázala jako obtížně proveditelná.

Muzeu pomohou evropské peníze

"Velmi těžko bychom prostory v sousedním domě napojovali na vlastní muzeum tak, aby tam nemusel být samostatný vstup," vysvětlila ředitelka muzea.

Jeden z návrhů na stavební úpravy pro horolezecké muzeum.

Jeden z návrhů na stavební úpravy pro horolezecké muzeum.

Horolezecká expozice proto vznikne v současné galerii a v navazujících venkovních prostorách. "Využijeme také dvůr za galerií směrem do parku. Celý prostor expozice bude bezbariérový."

Turnov se navíc předběžně dohodl na spolupráci se svým partnerským městem Hohnstein, které chystá podobnou horolezeckou expozici.

Turnovské muzeum a Hohnstein budou pravděpodobně společně žádat na vybudování obou expozic o evropskou dotaci.

"Hohnstein patří k důležitým místům saského pískovcového lezectví, odkud se první lezci vydávali právě do Českého ráje," uvedla Alžběta Kulíšková, která se společně s historikem Davidem Markem podílela již na tvorbě nedávné horolezecké výstavy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Najdete na iDNES.cz