Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Okupanty v Turnově přivítaly houfnice, vojáci je nepustili do kasáren

  6:30aktualizováno  6:30
Přesně před 50 lety se v Turnově psala nejkurióznější epizoda okupace Československa. Zdejší vojáci nikdy nevpustili vetřelce do kasáren. Pohrozili jim houfnicemi, jimiž zatarasili vjezdy. Polská jednotka tak musela tábořit potupně za městem.

Turnovští vojáci instalují 22. srpna 1968 do vrat kasáren houfnice. | foto: archiv Miloše Ištvánka

Turnov si lidé pletou s Trutnovem odnepaměti. Tomuto omylu ale podlehla v srpnu 1968 i armáda Varšavské smlouvy a díky tomu zůstal Turnov jediným městem v republice, které nebylo 21. srpna vojensky obsazeno.

Polská okupační jednotka dorazila až 23. srpna dopoledne, českoslovenští vojáci 361. dělostřeleckého pluku v kasárnách proti ní nasadili 122milimetrové houfnice. 

Major Bohumil Ištvánek

Major Bohumil Ištvánek

Odvážný akt, který neměl nikde jinde obdoby, byl možný hlavně kvůli majoru Bohumilu Ištvánkovi.

Tento dnes veřejností téměř pozapomenutý hrdina národního povstání v Plzni, kde jako člen Revolučních gard čistil město společně s americkou armádou od nacistů, vydal v srpnových dnech spolu s velitelem posádky rozkaz bránit se.  

„Nařídili jsme velitelům baterií houfnic, aby zatarasili brány jak u vrchních, tak spodních kasáren. Dále přišel rozkaz k bojové pohotovosti, s cílem vyvedení pluku do pole. Za tím účelem nařídil velitel vydat mapy. Vyslali jsme do terénu dva rádiové vozy s cílem zachytit vojenské zprávy sovětů,“ píše zástupce velitele Bohumil Ištvánek ve svých pamětech, které po jeho smrti schraňuje jeho syn Miloš a které teď poskytl MF DNES.

Turnov mohl být vybombardován

O tom, že vojáci byli skutečně rozhodnutí bojovat, svědčí fakt, že obsluha děl prováděla nácvik přímé střelby, jako by se připravovala na boj. Turnov přitom stále zůstával svobodný a okupanti nikde. 

„Atmosféra v Turnově byla značně ponurá. Kolem města přes Pyrám jezdily od Liberce na Prahu tisíce tanků a obrněných vozů, samotný Pyrám zakrátko srazili, ale do Turnova samotného nepřijel po dva a půl dne ani jeden okupantský vůz. To vedlo k panice, že Turnov jako velmi aktivní centrum obrody bude vybombardován,“ dokládá turnovský žurnalista Milan Brunclík, který se v srpnu 1968 podílel na protiokupačním rozhlasovém vysílání.

Turnovští vojáci mezitím přišli se samostatným prohlášením, které odsuzovalo okupaci země. Rezoluci podepsali všichni vojáci základní vojenské služby i vojáci z povolání. Prohlášení pak Ištvánek zavezl do Prahy do redakce Mladé fronty, 23. srpna jej otiskly Pojizerské listy a Rozvoj.

Do kasáren v tu dobu chodili obyvatelé Turnova a chtěli dobrovolně na vojenské cvičení. Zástupci místních závodů vybízeli útvar, aby nezklamal a aby se postavil na odpor.

To už si ale okupanti uvědomili svůj kardinální omyl a dorazili „konečně“ i do Turnova. Čekaly je namířené hlavně kanonů. 

Poláci žádali stažení děl

„Když Poláci viděli děla v branách kasáren, doslova zuřili. Jejich tanky a obrněné transportéry se postavily tak, jako by chtěly kasárna odstřelovat. Velitel Poláků s námi začal jednat. Žádal zákaz pohybu vojáků mimo kasárna, stažení děl, odevzdání zbraní. Všechno jsme odmítli,“ píše ve svých pamětech major Bohumil Ištvánek.  

Polské okupační jednotky obklíčily kasárna, dovnitř se ale nikdy nedostaly.

Polské okupační jednotky obklíčily kasárna, dovnitř se ale nikdy nedostaly.

Poláci nechtěli riskovat otevřený střet v ulicích města, které neznali. Tanky zaparkovali na polích na Hruštici s hlavněmi demonstrativně namířenými na město. Čekali, jak vyjednávání dopadnou.

Svědci se shodují na tom, že v této vyhrocené situaci stačilo málo a děla na obou stranách by se rozezněla palbou.

Bojovou náladu tenkrát doslova zmrazil projev Dubčeka a prezidenta Svobody v rádiu poté, co se vrátili z Moskvy. Vybízeli rezignovaně ke klidu. Bylo jasné, že v případném boji proti okupantům by Turnované zůstali sami. 

Děla byla z bran kasáren stažena, ale holínka polského vojáka kasárna nikdy neposkvrnila. Okupanti si vybudovali za městem obří polní ležení.

Srpen68 - články k výročí

„K ubytování a stravování mužstva byly postaveny obrovské vojenské stany, jeden z nich stál přímo uprostřed naší zahrady. Co si okupanti za dva měsíce ovšem nepostavili vůbec, byly latríny. Důležitější než hygiena byla pro okupační jednotky důkladná propaganda. Dodnes nechápu, že tento necivilizovaný fakt nezpůsobil v bezprostřední blízkosti městské vodárny epidemii,“ vzpomněla pro Muzeum Českého ráje turnovská rodačka a muzejnice Jitka Petrušková.

Fotogalerie

Záhy přišel rozkaz (tak podobný tomu z roku 1938!) opustit kasárna – uvolnit je přijíždějící sovětské posádce; 28. září se lidé z Turnova přišli rozloučit s československým dělostřeleckým plukem, který přesunuli do Uherského Hradiště. 

„Z toho loučení jsem natočil zvukový film s politrukem panem Jarešem, který jsem pak ukrýval do Listopadu 1989, neboť jsem se obával, že by mohl posloužit jako důkaz vlastizrady. Otevřeně totiž přiznával, že se naši vojáci budou chovat podobně rytířsky k Polákům, až pojedeme okupovat zase my je,“ vzpomíná Milan Brunclík. 

Sověti rozbořili dům komunistce

Definitivní tečkou za nadějemi Turnovanů učinili sovětští vojáci, kteří nahradili Poláky. Jezdili po Turnově se svou obří technikou ve snaze budit hrůzu u případných protestujících vůči okupaci.

Jedním z mobilních odpalovačů raket najeli do domu v dnešní Hluboké ulici, který pobořili. Paradoxně v něm bydlela předsedkyně místního spolku Československo–sovětského přátelství. 

Na řadu přišly prověrky a kádrová opatření mající za cíl turnovské vojáky a důstojníky dostat z armády. Ti, kteří se nezachránili prohlášením za pomýlené a nesnesli na sebe patřičnou sebekritiku, čekal vyhazov. Propuštěni z armády tak byl velitel Považan, politruk Jareš a také Bohumil Ištvánek. Toho zbavili všech vojenských poct a degradovali na vojína. Musel nastoupit jako traktorista v JZD.

Z majora traktoristou

„Vzali mu i výsluhy, měl odslouženo 22 let a nedostával téměř nic. Z práce vyhodili i mámu, která původně dělala laborantku a jako čtyřicetiletá musela jít mezi patnáctiletá děvčata a vyučit se kuchařkou, aby směla dělat ve výrobně polotovarů. Já se na střední školu dostal díky výbornému prospěchu, ale má přihláška na vejšku byla nomenklaturními kádry označena za urážku dělnické třídy,“ popsal útrapy rodiny syn Bohumila Ištvánka Miloš. 

Degradovaný major dokonce jeden čas sloužil v Restauracích a jídelnách spolu s Milanem Brunclíkem, kde se jako dva „muži určení k likvidaci“ potkali.

„Podobně jako Švejk si slíbil se sapérem Vodičkou, že se po válce sejdou v půl šesté v hospodě Na bojišti, měli jsme s Bohoušem smluveno, že se potkáme v šest v Centrále (nynější Korunní princ) druhý den poté, co se bolševik zhroutí. Sešli jsme se, přišel i pan Jareš. Maloval jsem jim, jak z nich na základě toho mého filmu udělám republikové hrdiny. Oni mne zpražili, ať vše publikuji až po jejich smrti, že na vlivných pozicích zůstává množství sviní, což je doslovná citace, které by jim i nadále mohly nebezpečně škodit,“ doplňuje mozaiku neuvěřitelného příběhu Milan Brunclík.

Rehabilitace se major Ištvánek dožil až po revoluci, kdy Sověti z Turnova odtáhli do Turkmenistánu. Psal se 26. květen 1990.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

VIDEO Návrat československé delegace z Moskvy na konci srpna 1968 provázely obavy i očekávání. Podpis...

Na výsadkáře mířila děla tanků, kasárna v Holešově ale nevydali

Jediná kasárna v zemi v srpnu 1968 Rusové nedostali. Tehdejší velitelé 7....

Od nadřízeného velitelství měli pokyn považovat sovětské vojáky za okupanty a nespolupracovat....

Okupantům to v Bozkově natřely i děti. Bez trestů ale nevyvázly

Zdeněk Hlava (vlevo) a Miroslav Balatka klečí u pařezu, který zůstal po smrku...

Zvláště hořký byl pro pravověrné komunisty a Státní bezpečnost odpor proti okupaci Československa v...

Z Gagarinova těla nenašli skoro nic. Zbyl kus kombinézy a v kapse lístky

Jedna z posledních Gagarinových fotografií z počátku roku 1968 z přípravy na...

VIDEO Před 50 lety, 27. března 1968, se za zvláštních okolností zabil Jurij Gagarin, první kosmonaut...

Zvací dopisy byly dva. Soudruzi je psali ve spěchu a nikdy se nepřiznali

Rozbor písma Biľaka – porovnání jeho podpisu pod tzv. „zvacím dopisem“ se...

VIDEO „Vážený Leonide Iljiči,“ tak začínal dopis podepsaný pěti politiky ČSSR, který „legalizoval“...

Je třeba vás postřílet, vzpomíná na slova vojáka technik z vysílače

Sovětští vojáci se v noci z 25. na 26. srpna 1968 pokusili zničit krašovský...

V noci z 25. na 26. srpna 1968 se sovětští vojáci pokusili zničit vysílač Krašov na Plzeňsku. Tank...

Kačeři hlásí už přes tisíc nálezů. Začíná poslední kolo Tankocachingu

Tankocaching na Technet.cz k 50. výročí okupace Československa.

Tankocaching Tankocaching má za sebou 14 dnů a 14 keší. Do speciální verze hry geocaching se zapojily stovky...

Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Semily koupí Riegrovu stezku. Chtějí pokácet nebezpečné stromy

Riegrovu stezku otevřeli v roce 1909. Takto vypadá v současnosti.

Semily chtějí koupit Riegrovu stezku. Město ji chce získat do majetku u příležitosti 200 let od narození semilského...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Najdete na iDNES.cz