Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turnov chce zažalovat stát. Z rozpočtu městu mu vysál šest milionů

  13:07aktualizováno  13:07
Turnov chce zažalovat stát. Poškodil ho totiž v kauze dopravního terminálu a zbytečně mu vytáhl z rozpočtu šest milionů korun. Ty musel vítězné stavební firmě poté, co Antimonopolní úřad rozhodl, že město pochybilo v soutěži na stavbu a radnice vypsala novou. Teď se ukázalo, že ale rozhodnutí úřadu bylo chybné.

Nový dopravní terminál v Turnově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Na tahu je teď město. Zjišťujeme naše možnosti a zvažujeme žalobu na stát. Chceme hájit naše práva, protože nás stát silně poškodil. Ve sporu jsme navíc byli nevinně, praly se firmy, které dělaly výběrová řízení," zhodnotil místostarosta Turnova Jaromír Pekař.

Město totiž původně v otevřeném výběrovém řízení vybralo firmu Euromont Group, která v roce 2010 převzala staveniště a začala práce. Pak ho musela opustit.

"S původním dodavatelem stavby jsme museli ukončit dohodou stavbu, zaplatit jim odstupné a doplatit všechny vzniklé náklady. Na stavbu jsme měli evropskou dotaci. Tehdy jsme museli celkem zaplatit šest milionů. Proč bychom měli doplácet na to, že někdo na úřadě pochybil? ÚHOS je přece stát," vysvětlil místostarosta Pekař důvod, proč město zvažuje podat žalobu na stát.

Stát mohla zažalovat i stavební firma

Také stavební firma by mohla stát zažalovat. Přišla totiž o získanou zakázku. "Náklady jsme měli v řádu jednotek milionů. Myšlenky na soud jsem měl sice taky, přišli jsme o zakázku, na které jsme mohli vydělat. S chladnou hlavou jsem si ale uvědomil, že mám jiné starosti, než se soudit se státem. Soud by podle mých zkušeností trval léta a já mám jiné životní priority," komentovat generální ředitel společnosti Euromont Group Petr Klíma.

Veřejnou zakázku na akci Integrovaný terminál veřejné dopravy Turnov - I. etapa zadal Turnov v roce 2009. Na starosti ji měla firma ML Compet Consult. Euromont podepsal zakázku v březnu následujícího roku. K Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ale podala jiná firma stížnost, že soutěž nebyla v pořádku.

Turnov údajně porušil zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace. Některým firmám prý umožnil doplnění údajů a jiným ne. "Úřad proto zahájil několik dnů po podpisu smlouvy, konkrétně dne 25. března 2010, správní řízení s podezřením, že byl spáchán správní delikt," informovala vedoucí odboru správy majetku turnovské radnice Ludmila Těhníková.

Terminál za 70 milionů korun

Město smlouvu s firmou ukončilo a z obavy před ztrátou dotace vyhlásilo nové výběrové řízení. Zároveň se odvolalo kvůli uložené pokutě. A začalo mnohaleté soudní martyrium.

Autobusový terminál mezitím dostavěla společnost Strabag Liberec. V říjnu 2011 začal sloužit cestujícím. Stavba stála více než 70 milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže letos 5. března rozhodl, že se Turnov jako zadavatel zakázky žádného správního deliktu nedopustilo.

"Zadavatel se správního deliktu nedopustil, když nevyřadil nabídky čtyřech uchazečů, kteří nesplňovali požadavky zadavatele ve vztahu k bankovní záruce, a umožnil jim doplnit jejich nabídky," zmínil předseda ÚOHS Petr Rafaj. "Pokuta ve výši 360 tisíc korun byla městu Turnovu vrácena," konstatovala Ludmila Těhníková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Najdete na iDNES.cz