Nový dopravní terminál v Turnově.

Nový dopravní terminál v Turnově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Turnov chce zažalovat stát. Z rozpočtu městu mu vysál šest milionů

  • 3
Turnov chce zažalovat stát. Poškodil ho totiž v kauze dopravního terminálu a zbytečně mu vytáhl z rozpočtu šest milionů korun. Ty musel vítězné stavební firmě poté, co Antimonopolní úřad rozhodl, že město pochybilo v soutěži na stavbu a radnice vypsala novou. Teď se ukázalo, že ale rozhodnutí úřadu bylo chybné.

"Na tahu je teď město. Zjišťujeme naše možnosti a zvažujeme žalobu na stát. Chceme hájit naše práva, protože nás stát silně poškodil. Ve sporu jsme navíc byli nevinně, praly se firmy, které dělaly výběrová řízení," zhodnotil místostarosta Turnova Jaromír Pekař.

Město totiž původně v otevřeném výběrovém řízení vybralo firmu Euromont Group, která v roce 2010 převzala staveniště a začala práce. Pak ho musela opustit.

"S původním dodavatelem stavby jsme museli ukončit dohodou stavbu, zaplatit jim odstupné a doplatit všechny vzniklé náklady. Na stavbu jsme měli evropskou dotaci. Tehdy jsme museli celkem zaplatit šest milionů. Proč bychom měli doplácet na to, že někdo na úřadě pochybil? ÚHOS je přece stát," vysvětlil místostarosta Pekař důvod, proč město zvažuje podat žalobu na stát.

Stát mohla zažalovat i stavební firma

Také stavební firma by mohla stát zažalovat. Přišla totiž o získanou zakázku. "Náklady jsme měli v řádu jednotek milionů. Myšlenky na soud jsem měl sice taky, přišli jsme o zakázku, na které jsme mohli vydělat. S chladnou hlavou jsem si ale uvědomil, že mám jiné starosti, než se soudit se státem. Soud by podle mých zkušeností trval léta a já mám jiné životní priority," komentovat generální ředitel společnosti Euromont Group Petr Klíma.

Veřejnou zakázku na akci Integrovaný terminál veřejné dopravy Turnov - I. etapa zadal Turnov v roce 2009. Na starosti ji měla firma ML Compet Consult. Euromont podepsal zakázku v březnu následujícího roku. K Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ale podala jiná firma stížnost, že soutěž nebyla v pořádku.

Turnov údajně porušil zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace. Některým firmám prý umožnil doplnění údajů a jiným ne. "Úřad proto zahájil několik dnů po podpisu smlouvy, konkrétně dne 25. března 2010, správní řízení s podezřením, že byl spáchán správní delikt," informovala vedoucí odboru správy majetku turnovské radnice Ludmila Těhníková.

Terminál za 70 milionů korun

Město smlouvu s firmou ukončilo a z obavy před ztrátou dotace vyhlásilo nové výběrové řízení. Zároveň se odvolalo kvůli uložené pokutě. A začalo mnohaleté soudní martyrium.

Autobusový terminál mezitím dostavěla společnost Strabag Liberec. V říjnu 2011 začal sloužit cestujícím. Stavba stála více než 70 milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže letos 5. března rozhodl, že se Turnov jako zadavatel zakázky žádného správního deliktu nedopustilo.

"Zadavatel se správního deliktu nedopustil, když nevyřadil nabídky čtyřech uchazečů, kteří nesplňovali požadavky zadavatele ve vztahu k bankovní záruce, a umožnil jim doplnit jejich nabídky," zmínil předseda ÚOHS Petr Rafaj. "Pokuta ve výši 360 tisíc korun byla městu Turnovu vrácena," konstatovala Ludmila Těhníková.