Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový turnovský akvapark u návštěvníků boduje. Poráží i saskou konkurenci

  6:30aktualizováno  6:30
Kdo chce, tak si nějaké mouchy a mušky na novém akvaparku v Turnově najde. Ale když si tam jde člověk bez spěchu užívat léta, vrací se domů spokojený. Pokud tedy nejede do Liberce dvě soboty po sobě v děsné bouřce, obklopený na dálnici takřka neprůhlednou vodní clonou.

areál V současném chladnějším počasí využívají lidé v turnovském areálu místo koupaliště raději přiléhající skatepark. V pozadí velký tobogán a skluzavky akvaparku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Byli jsme v Turnově s kamarádkami a našimi dětmi,“ říká redaktorka MF DNES Jana Pšeničková. „Jezdíme taky na koupaliště do saské Žitavy, které leží nedaleko od Olbersdorfského jezera. Je pěkné, ale na Turnov nemá. Není tak velké a za turnovským akvaparkem zaostává i atrakcemi.“

Turnovský akvapark otevřelo město v květnu a Pšeničková tam koncem června nenašla žádnou chybu. Jen sháněla obtížně místo na zaparkování.

Na dvou parkovištích před akvaparkem najdou řidiči prostor pro 132 aut. „Při návštěvnickém rekordu z pátku 24. června, kdy se v akvaparku vystřídalo přes patnáct set návštěvníků a bylo to chvílemi šílené, parkoviště bohužel nestačilo,“ připouští Jindřich Kořínek, ředitel turnovské společnosti Městská sportovní, která se o akvapark stará.

„Dá se parkovat také u marketu a v jeho okolí. Při největším nábuchu mohou motoristé využít také volné plochy ve městě. Například ze záchytného bezplatného parkoviště u autobusového nádraží dojdou lidé k akvaparku přes střed města zhruba za necelých deset minut,“ říká.

Turnovský akvapark se přimyká k novém zimnímu stadionu Ludvíka Koška a dohromady vytvářejí jeden z nejkrásnějších sportovně-rekreačních areálů v Česku. Radnice ho nechala vystavět za 186 milionů korun a poradila si díky němu s nelichotivou skutečností, že obyvatelům města musely během vedra stačit k osvěžení jezy na Jizeře v Dolánkách nebo v Přepeřích, rybníky Písečáky v Příšovicích, případně koupaliště v Železném Brodě a v Jičíně.

V červnu akvapark navštívilo 6 500 lidí

„Dostaly se k nám zprávy, že jsme do Turnova stáhli lidi z akvaparku v Jičíně,“ tvrdí Kořínek. „Podle nich se u nás během hezkých dnů koupalo přibližně dvakrát víc lidí než tam. Ale červen nám příliš nepřál, slunce nebylo až zas tak mnoho a do akvaparku dorazilo celkem šest tisíc pět set návštěvníků.“

Od začátku července začal akvapark nabízet rodinné vstupenky na celý den – dvě děti a dva dospělé vyjde návštěva na 240 korun, což dělá 60 korun na jednoho. „Těm, kdo se chtějí podívat třeba do města, dáváme speciální náramky, aby se do akvaparku mohli vrátit a nemuseli si znovu kupovat vstupenky,“ upozorňuje Kořínek.

Těsně kolem velkého a dětského bazénu se nacházejí lehátka a slunečníky, nejvíce místa však poskytuje rozlehlá louka. Rovněž na ní se se starají o stín slunečníky. Není jich však tolik, aby posloužily jako ochrana před tropickým sluncem všem. V akvaparku zatím nejsou žádné vzrostlé stromy, pod nimiž by lidé našli příjemný chládek.

„Pravděpodobně ještě nějaké slunečníky dokoupíme,“ podotýká Kořínek. Do vody ústí jeden dlouhý a rychlý tobogan. Elektronika měří dosažené časy, dětem se líbí, že v rouře pří jízdě svítí neonová zvířátka. S toboganem sousedí jedna velká žlutá trojskluzavka a menší zelená dvojskluzavka. Pro návštěvníky přicházející si vylepšit kondici vyhradila Městská sportovní dvě široké plavecké dráhy.

Dva dospělí lidé se v nich bez větších obtížích vyhnou, pokud tedy plavou proti sobě. V akvaparku není skokanský můstek ani věž. O bezpečí koupajících pečují plavčíci. „Máme jich čtyři až pět, nechceme nic podcenit,“ vysvětluje Kořínek. Akvapark zažil v červnu a v červenci dvě velké bouřky. Při první dokonce rozhlas vyzýval návštěvníky, ať opustí areál.

„Báli jsme se až moc. Stačí, pokud lidé vylezou z vody a přestanou jezdit na toboganech a skluzavkách, které jsou ve směru od Přepeř nejvyšším bodem a mohl by do nich sjet blesk,“ prohlašuje Kořínek.

Akvaparku prospívá solární ohřev

Akvaparku prospívá solární ohřev vody, i za průměrně teplých dní se voda před polednem dostává na příjemných 24 stupňů Celsia.

„Během tropického vedra její teplota stoupla až na dvacet sedm stupňů a solární ohřev jsme raději vypnuli,“ říká Kořínek. „Jinak v bazénu bylo přes třicet stupňů.“

V akvaparku se ukrývá restaurace s přilehlou zmrzlinárnou. Z píp čepuje mladinká výčepní svijanská a malorohozecká piva i nealko nápoje za rozumné ceny (půllitr jedenáctky za 24 korun). Jídelní lístek obsahuje jednoduché věci jako párek v rohlíku, langoše, smažený řízek, smažený sýr, hranolky nebo klobásu. Řízek, dva langoše a klobásy vyšly dohromady na 200 korun.

V době oběda se návštěvníci ve frontě musí obrnit trpělivostí při až dvacetiminutovém čekání, ale juniorská obsluha (jeden zaměstnanec u výčepu, jeden za pultem a další tři v kuchyni) se snaží a zlepšuje.

„Uvidíme, co bude dál, a možná provedeme v občerstvení nějaké drobné úpravy, aby se fronty zkrátily,“ poznamenává Kořínek.

K akvaparku patří hřiště na plážový volejbal, hřiště na fotbal a basket a také na petanque. V těsném sousedství je i skatepark. K chloubám se řadí WC jak z alabastru.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Jídelny i fotokomory. V liberecké galerii ukazují, jak se bydlelo společně

První kolektivní domy vznikaly již před druhou světovou válkou v kancelářích...

Pozoruhodnou etapu architektury a životního stylu – takzvané kolektivní bydlení – představuje nová výstava v liberecké...

Rampa pro vozíčkáře a infopanely. Nové autobusy nahrazují zastaralé karosy

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Jsou moderní, ekologické, snadno do nich vjede kočárek či vozíčkář a navíc umí komunikovat i s nevidomými. Do téměř...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz