Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zamykání na pokojích, tlumící léky. V penzionu údajně týrali seniory

  8:00aktualizováno  8:00
Na Penzion pro seniory Atrium v Liberci se zaměřila policie. Prověřuje, jestli v neregistrovaném domově důchodců nedocházelo k omezování osobní svobody klientů. Policie reaguje na podnět Veřejné ochránkyně práv. Ta při kontrole zjistila řadu nedostatků a obrátila se na státní zastupitelství.

Penzion pro seniory Atrium v Liberci. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Jenže vedení penzionu se brání a pro změnu zvažuje žalobu na stát - prý jsou informace uvedené ve zprávě ombudsmanky lživé.

„Je neuvěřitelné, že nás představitel státu takto veřejně očerňuje. Jde o nepodložené údaje,“ hájí se ředitelka Penzionu pro seniory Atrium Karla Kohoutová.

Liberecký penzion je jedním ze čtyř neregistrovaných zařízení v Česku, kde ombudsmanka zjistila případy údajně špatného zacházení se seniory.

Atrium je podle zprávy také jedním ze dvou zařízení, kde byla zjištění natolik závažná, že se ochránkyně obrátila na státní zastupitelství, zda nedochází k trestnému činu.

Policie šetří případ pro podezření z omezování osobní svobody. „Zatím se prověřuje, jestli se skutečně stal k trestnému činu a jestli ho spáchala konkrétní osoba,“ řekl liberecký státní zástupce Ivan Bernátek.

Policie řeší případ od prosince

„Případ šetří kriminální policie vyšetřování. Máme jej oznámen od prosince,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Ke zmíněnému omezování osobní svobody úřad ombudsmanky uvádí: „Někteří klienti byli v noci zamykáni na pokojích. Ze záznamů vyplývá, že sami klienti takové omezování osobní svobody nesou nelibě a protestují proti tomu.

Řadě klientů jsou u lůžek nasazovány postranice. Podle kusých záznamů je účelem omezit je v pohybu (tomu odpovídá i nasazování tlumicích léků a uzamykání na pokoji), přitom není zřejmé, kdo o používání postranic rozhodl a proč. Používání postranic v zařízení se jeví jako mimořádně rizikové z hlediska poškození zdraví klientů (přelézání postranic) a jejich práva na volný pohyb.“

Správní řízení už s provozovatelem penzionu zahájil i krajský úřad. Vedení domova kritiku odmítá a výtky ombudsmanky vyvrací jako nepravdy.

„Pokud se zamykání dělo, tak jen ve výjimečných případech, pod kontrolou lékaře a vždy se souhlasem rodiny. Když třeba přijde klient z domova a nemá léky, má problém s orientací. Může si i ublížit, potom tu může bloudit po domě. Vždy to také bylo na určitou dobu, než si člověk zvykl na nové prostředí. Bylo to opatření na ochranu klientů,“ tvrdí ředitelka penzionu Kohoutová.

„Postranice na postelích máme jen tam, kde je doporučil lékař pro ochranu klienta, aby například neupadl.“

Neposílejte do Atria své blízké, varuje ombudsmanka

Atrium není registrované zařízení. Ombudsmanka upozorňuje na to, že buď musí zařízení dodržovat vyžadované standardy a registrovat se k poskytování pobytových sociálních služeb, nebo s touto formou podnikání skončit.

Podle ní by lidé neměli do těchto zařízení své blízké posílat. „Podstatné je, že nemají registraci k poskytování pobytové sociální služby. Obcházejí zákon,“ upozorňuje mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Ředitelka to vnímá jako diskriminaci těch, kteří poskytují péči na komerční bázi v souladu s živnostenským zákonem. Český senior je podle ní rukojmím státu.

„Nikde se neuvádí, že penziony pro seniory na komerční bázi jsou nelegální. Přesto paní ombudsmanka Šabatová deklaruje, že pokud si podnikatel vybere komerční způsob podle živnostenského zákona, provozuje služby nelegálně,“ tvrdí ředitelka Kohoutová.

Penzionu se nepřímo zastal Pavel Eliáš, vedoucí nedalekého denního stacionáře U Antonína. „Někteří naši klienti šli do Atria a jejich rodiny měly vždy jen kladné zkušenosti. A to jsou lidé, kteří by jakékoliv nepravosti nenechali jen tak probíhat,“ řekl Eliáš.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz