Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od hranic zmizí tisíce tun německých odpadků. Likvidace začne za měsíc

  13:52aktualizováno  13:52
Čtyři a půl tisíce tun odpadu, především pet lahví nebo potahů z autosedaček, začne během března mizet z nelegální skládky u Bulovky na Frýdlantsku. Do letních prázdnin má být areál na česko-německém pomezí čistý.

Druhá fáze likvidace skládky v Bulovce začne už za měsíc. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obří skládka na hranicích

Likvidace obří skládky v Bulovce právě začala.

Do zemědělského areálu v Bulovce - Arnolticích byly od roku 2004 dovezeny tisíce tun plastů, textilu, použité obuvi a koberců původem z Německa. Údajně měly být znovu využity, zpracováno a využito však bylo podle odhadů jen něco málo přes 500 tun textilu a plastů. Ve čtyřech objektech a na volném prostranství zůstalo uskladněno téměř 9000 tun odpadu. V první etapě se podařilo odvézt a zlikvidovat 4499 tun odpadu, z toho 976 tun textilu a 3523 tun plastů. Likvidace stála 320 000 eur a zaplatili ji Němci. O zbytek se teď postará kraj.

S likvidací odpadu by se mělo začít za měsíc. Specializovaná firma vytěží až čtyři a půl tisíc tun odpadu. Stejné množství už před dvěma lety odvezli ze skládky Němci, ostatně právě od nich většina odpadu pocházela.

Jenže zatímco německá firma se zaměřila především na odpad, který se dá co nejlépe energeticky využít, takže jej stoprocentně mohla spálit v Termizu, s tím, co na skládce zbylo, už to tak jednoduché nebude.

„Zhruba čtyřicet procent se spálit dá, ale šedesát procent musí na regionální skládky, které ale jsou pod odborným dohledem,“ upozornil Josef Jadrný, náměstek hejtmana Libereckého kraje.

Kraj nakonec zaplatí jen dva miliony

Do konce února podepíše kraj smlouvu s firmou, která vyhrála výběrové řízení. Její jméno zatím náměstek prozradit nechce, nicméně s likvidací odpadů má prý zkušenosti a pochází z Libereckého kraje. „Ta soutěž nebyla úplně jednoduchá právě s ohledem na to, že část toho odpadu se musí vytřídit,“ upřesnil hejtman Martin Půta.

Už nyní ale může být kraj spokojený. Vysoutěžil menší cenu než původně plánoval, a na odstranění skládky získal téměř osmdesátiprocentní dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

„Původně vycházela likvidace celé skládky na třiadvacet milionů korun, o polovinu se postarali Němci a my jsme měli v rozpočtu připraveno zhruba devět a půl milionu korun. Při výběrovém řízení se nám ale podařilo cenu ještě snížit a navíc díky státní dotaci zaplatíme z krajského rozpočtu nakonec jen necelé dva miliony korun,“ prohlásil náměstek Jadrný.

Na to, až odpad z Arnoltic zcela zmizí, se těší i starostka Bulovky Romana Šidlová. „Bude už konečně klid,“ prohlásila.

Nelegální skládka začala v zemědělském areálu vyrůstat už v roce 2004. Bývalý majitel sem nechal dovézt tisíce tun plastů i textilu z Německa. Původně tu plánoval třídící linku, odpad chtěl zpracovávat a znovu využít. Jenže z podnikání sešlo a nakonec tu zůstalo ležet kolem devíti tisíc tun odpadu.

Největší nebezpečí? Oheň

„Žít vedle skládky není moc příjemné. Obtěžuje zápachem a létají odtud odpadky po celé vesnici. Navíc jsme měli strach i z množení hlodavců, lidé, kteří bydlí poblíž si stěžovali i na vyšší výskyt hmyzu,“ přiblížila starostka.

Ale největším nebezpečím byl oheň. Skládka hořela v minulosti několikrát. Před čtyřmi lety likvidovali hasiči požár nejdříve v bývalém seníku, který ukrýval až tři tisíce tun textilu a jen o týden později hořelo v areálu bývalého teletníku, kde byly podle odhadů uskladněny asi čtyři tisíce tun textilu a plastů.

„Došlo k mírné kontaminaci území právě v momentě, kdy skládka hořela. Hasební vody se spojily s chemikáliemi z hoření a natekly do žlabů. Až odvezeme odpad, chystáme se provést monitoring a pak případně zlikvidovat ekologickou zátěž. Podle mých informací ale není nijak veliká,“ dodal Jadrný.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz