Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U hranic bude více policistů. Němci s Čechy chtějí bojovat proti drogám

  15:46aktualizováno  15:46
Desítky nových policistů zaměřených na boj s drogovou kriminalitou posílí v následujících měsících hlídky v česko-polském pohraničí. Oznámil to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) při pondělní návštěvě Liberce. Policisty chce také vybavit modernější technikou.

Saský ministr vnitra Markus Ulbig (vpředu) a jeho český protějšek Milan Chovanec na setkání v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Nákup těchto věcí už začal. Nejde jen o drogové testy, ale i jiná moderní zařízení za desítky milionů korun," potvrdil policejní prezident Tomáš Tuhý, který Chovance doprovázel.

Vše je součástí boje s překupníky drog, který nedávno policie vyhlásila. Právě hranice s Polskem jsou hlavním místem, kudy do Čech tablety s obsahem pseudoefedrinu putují. Proto ministr Chovanec svůj záměr oznámil právě na Liberecku.

"V Čechách se sice pervitin vyrábí, ale tablety s pseudoefedrinem sem putují z Polska. Ročně jsou to čtyři miliony tablet. Situace se musí změnit," poznamenal ministr. Jak dále dodal, chce přesvědčit polskou stranu, aby schválila zákon zakazující volný prodej těchto léčiv.

"Už jednou byl tento bod na programu jednání polského Sejmu. Teď se tam vrátí a my společně s německými kolegy budeme intervenovat, aby tento legislativní proces došel naplnění a nezvítězily lobbistické skupiny, které mají zájem na volném prodeji tohoto léku," sdělil Milan Chovanec.

Chovanec chce jednat i s Bulhary a Rumuny

Stejným způsobem chce jednat i s bulharskou a rumunskou stranou, kde není prodej tablet na chřipku, z nichž se dogy vyrábějí, nijak omezen. Koupit je tam lze volně, bez předložení občanského průkazu. Podle policie se takových tablet dá sehnat 31 druhů, všechny mohou být použity k výrobě pervitinu. V Polsku jde nejčastěji o tablety Cirrus a Acatar.

Zostřený boj s drogovou kriminalitou svádějí policisté už dva měsíce. Za tu dobu v rámci ČR odhalila 62 varen pervitinu a zabavila 16 kilogramů drogy. Obviněno bylo 429 lidí. Zasahovalo se i na Liberecku.

V bývalém Bytexu ve Vratislavicích odhalili policisté pěstírnu konopí. Skrývalo se zde 2 300 rostlin, z nichž by se dalo vyrobit 172 kilogramů drogy. Podle Chovance byly tyto dva měsíce předzvěstí toho, jak tvrdě se bude postupovat v budoucnosti.

"Dva měsíce práce nic nezmění. Vyslali jsme tím signál, že boj s drogami a jejich výrobci a distributory bereme vážně. Na vavřínech neusneme a boj vyhrajeme," dodal ministr.

Velká výzva pro Čechy i Němce

Spolupracovat na potírání drogové kriminality chce česká policie i s německými protějšky. Německo totiž dovoz již hotového pervitinu z Čech trápí, podle saského ministra vnitra Makruse Ulbiga evidují Němci zvýšený počet drogových deliktů.

"Stojí před námi výzva. Saská vláda přijala desetibodový program boje proti drogám, který obsahuje postup v případě prevence, pomoci a také represe. Potírání drogové trestné činnosti je pro nás prioritní," svěřil se Ulbig.

Spolupracovat na potírání drogových deliktů chtějí Němci i s českými policisty. Chtějí společné hlídky a častější kontroly hranic. Obě strany o tom mají v červenci podepsat společné memorandum. Zostřený boj s drogovou kriminalitou pak ministerstvo vyhodnotí na konci tohoto roku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz