Část spolkových policistů zmizí odjede od hranic s Českem a Polskem do vnitrozemí. (ilustrační snímek)

Část spolkových policistů zmizí odjede od hranic s Českem a Polskem do vnitrozemí. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

U českých hranic ubude německých policistů. Musí hlídat banky a stadiony

  • 5
Část německých policistů odejde z blízkosti hranic s Českou republikou a Polskem. A to navzdory tomu, že v příhraničí vzrůstá v posledních letech kriminalita. Bují tady především krádeže aut a pašování drog nebo v Polsku volně prodejných léků sloužících pro výrobu pervitinu.

Důvod? Německých policistů je málo, úkolů pro ně hodně. Někteří se tak od hranic přesunou pomoci svým kolegům do vnitrozemí.

„V současnosti nemáme obsazeno asi 2 900 míst. Zároveň se přitom rozšířil počet úkolů, které policie musí řešit. Musíme chránit německé centrální banky a jejich zlaté rezervy nebo zajistit větší přítomnost na fotbalových stadionech,“ uvedl Günter Rink z německého odborového svazu policistů.

„Policie chce na tyto úkoly převelet policisty, kteří v současnosti slouží u hranic s Polskem a Českem.“

Stahovat se od hranic bude ale pouze spolková policie. Prozatím zůstanou policisté zemští, v případě našeho regionu tedy sasští.

„Poslední reforma spolkové policie nařídila masivní rušení míst na východní hranici. I když tento program ještě není u konce, policejní ředitelství v Postupimi už připravuje tajný dokument, který v této oblasti počítá s dalším rušením míst,“ zdůvodnil Rink odsun spolkových policistů od hranic.

Každý úbytek policistů znamená nárůst kriminality

Podle starosty příhraničního Hrádku nad Nisou Josefa Horinky není informace z německého policejního prezidia příliš radostná. „Je to pro mě nová zpráva a velice nepříjemná. Znamená to potenciální nebezpečí a další zvýšení kriminality v regionu,“ svěřil se Horinka.

Město pod jeho vedením se nejčastěji potýká s vandalismem a krádežemi. „Velkým problémem je i převážení polských léků na výrobu pervitinu,“ doplnil Horinka.

Vyrobený pervitin proniká do Německa často právě z českých varen.
Přesto by česká policie měla získat větší pravomoci pro zásahy v saském příhraničí, stejná oprávnění pak mají mít Sasové v hraničním pásu Libereckého kraje.

Vše měla stvrdit smlouva mezi německou a českou stranou již na začátku letošního roku. Její podpis je ale zatím odložen.

„Smlouva zatím podepsána nebyla. V současné době probíhá v obou státech vnitrostátní schvalovací proces předcházející jejímu podpisu. Předběžně je její podpis plánován na konec dubna v rámci setkání ministrů vnitra obou zemí,“ informovala Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Dnes například čeští policisté mohou v neodkladném případě zasahovat na území druhého státu, nese to ale řadu omezení. Nesmějí například použít střelnou zbraň nebo pokud pachatele zadrží, musejí vyčkat do příjezdu německé hlídky. To by měla tato smlouva změnit.

Podle Horinky však není dobré, že smlouva není stále podepsána. „Bojím se, aby se to stále neodkládalo a nakonec se to nenechalo vykvasit. Je zatím nějaké úsilí a hlavně to má regionům v příhraničí pomoci,“ dodal starosta.